Vyzdobte si altány a pergoly květinami

28. 04. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Místy doslova stvořenými na to, aby v zahradě lákala k sladkému nicnedělání, jsou altány a pergoly. Jestli se chcete v jejich stínu cítit co nejlépe, nezapomeňte doplnit jejich okolí vhodnou výsadbou. Vždyť jen precizně upravená zahrada je opravdu příjemným místem k relaxování.

Altány nebo zahradní besídky vnášejí do zahrad nádech romantiky, hlavně venkovské zahrady získávají díky nim skutečně kouzelnou atmosféru. Altány však nemusejí mít jen venkovský ráz – jsou i takové, co dýchají orientem nebo stylem high-tech. Z altánu můžete obdivovat svou zahradu v kterémkoliv ročním období, dokonce i během slunečných zimních dní. Nejlépe se v nich však budete cítit v příjemný letní podvečer, kdy můžete vnímat vůni okolních květin a případně i zvuky zurčící zahradní fontánky. Vybrat si můžete altány různých tvarů (s kruhovým, čtvercovým či osmibokým půdorysem), z různých materiálů (nejčastěji jsou ze dřeva nebo kovu, případně i v kombinaci se sklem), barev či s pokaždé jinou povrchovou úpravou (módní jsou dnes syté barvy, například modrá, červená a fialová, klasikou zůstává bílá, přirozeně šedý či černý kov a přírodní barva dřeva).

Altán může být úplně otevřený, částečně, ale i úplně uzavřený, s dveřmi a okny – to závisí na vašem vkusu, způsobu používání a podmínkách, v jakých altán stojí (například zda je na místě úplně chráněném před větrem, kterým směrem nebo směry je z něj výhled, zda ho plánujete využívat jen v pěkném a teplém počasí a podobně). Klasicky elegantní jsou otevřené kovové altány, útulněji působí částečně uzavřené dřevěné konstrukce, které jsou však nejnáročnější na údržbu. Zahradní altán je nejvhodnější umístit tak, aby byl chráněn nejen před silným větrem, ale i před přímým letním sluncem: ideální je například místo na konci zahrady, v blízkosti stromů, keřů voňavých růží či jasmínu nebo v létě kvetoucích a vonících dřevin, jako jsou komule. Velmi působivé může být i umístění na udržované travnaté ploše. Altán by však rozhodně neměla ze všech stran obklopovat bujná zeleň.

Ty, co kvetou nejdéle
Nezapomeňte, že na altán byste měli vidět z různých částí zahrady a měl by k němu být dobrý přístup – nejlépe zpevněný a schůdný za každého počasí. Pokud jde o výsadbu, v bezprostřední blízkosti altánu se dobře uplatní různé zajímavé trvalky – spíše nižší, aby nebránily ve výhledu, nejlépe dlouhověké a dlouho kvetoucí, s voňavými, sytě zbarvenými květy. Vhodné jsou kakosty (Geranium), hosty (Hosta), rozchodníkovce (Sedum spectabile), šatery (Gypsophila), zvonky (Campanula), třapatky (Rudbeckia), plamenky (Phlox) a trvalky navozující romantickou náladu (pivoňky, náprstníky, orlíčky). Z dřevin jsou vhodné především v létě kvetoucí a listnaté druhy, například hortenzie (Hydrangea), mochny (Potentilla), třezalka (Hypericum), levandule (Lavandula) nebo tavolníky (Spirea), v zahradách v japonském stylu zapůsobí japonské javory, rododendrony a azalky. Exotický vzhled altánu můžete podpořit například subtropickými dřevinami pěstovanými v nádobách (durmany, fuchsie a podobně), značnou dávku romantiky zase dodají popínavé dřeviny, jako jsou plamének, růže, vistárie či zimolezy.Kolem altánů se mohou pěkně vyjímat i letničky – vybírejte bohatě kvetoucí a pestrobarevné druhy, ideálně i s voňavými květy (nocenky, fialy, hrachory).

Výběr rostlin k altánům by měl v prvé řadě zohledňovat podmínky, které dané místo nabízí – jiné rostliny jsou vhodné na slunce, jiné do stínu či polostínu. Zároveň by se mělo přihlížet ke stylu zahrady, v níž je altán umístněn. Ve venkovské zahradě se žádá druhově rozmanitější a pestřejší výsadba, případně do ní lze zakomponovat i zeleň, která se šíří samovýsevem. Ve městě je naopak vhodné citlivě si pohrát s barevností (například vybírat rostliny s květy sladěnými navzájem a s barvou altánu tón v tónu) nebo vsadit na hru zajímavých struktur listů, případně tu lze uplatnit i principy minimalismu. Zeleň by každopádně měla působit reprezentativněji. Někdy se kolem altánů vysazují i bylinky, jahody, či dokonce různé druhy zeleniny. Ty přinášejí užitnou hodnotu, která se cení hlavně tehdy, když se u altánu i griluje nebo připravuje jídlo, avšak mějte na mysli, že estetický účinek takové zeleně je nesrovnatelně nižší.

Romantické popínavky
Především do okolí pergol je ideální zvolit popínavé dřeviny – když obrostou alespoň část pergoly, pěkně podtrhnou romantickou náladu v zahradě. Dokonce lze využít i dva druhy, nikdy však ne více. Vznikl by totiž nepěkný celek. K pergolám jsou vhodné druhy, které bohatě kvetou a mají voňavé květy, například zimolezy, vistárie, trubače či plaménky. Využít můžete i jednoleté popínavé rostliny (povíjnice, lichořeřišnice, vilec, okrasný fazol). V tomto případě se efekt dostaví už po velmi krátké době. Okolí pergol možno také osadit nižšími trvalkami – i zde můžete, podobně jako u altánů, vsadit na okrasné listy nebo zajímavé květy. Osvědčené jsou i vegetační nádoby s letničkami i trvalkami a také okrasné trávy nebo zajímavé dřeviny. Fantazii se meze nekladou, nezapomínejte však, že zeleň byste měli vybírat tak, aby nebránila ve výhledu ani v přístupu na terasu pod pergolou a aby centrem kompozice byla pergola. Zeleň ji má dotvořit, vyzdvihnout a zušlechtit, ne skrýt či potlačit.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: dekorace Dřevěné pergoly durman fuchsie kvetiny lichořeřišnice návrh zahrady povijnice rady a tipy tavolník třezalka trubač Zahradní altán Zahradní altány Zahradní pergoly
Sdílejte článek

Diskuze