Zahradní atrium 5 x jinak
Lidí přibývá, místa ubývá a malé prostory kladou omezení často nejen v bytě, ale i na zahradě. Zahradní atrium je vhodný příklad toho, co se dá na malém venkovním prostoru vytvořit. Jeho omezený prostor nutí […]
Lidí přibývá, místa ubývá a malé prostory kladou omezení často nejen v bytě, ale i na zahradě. Zahradní atrium je vhodný příklad toho, co se dá na malém venkovním prostoru vytvořit. Jeho omezený prostor nutí k důkladnějšímu promyšlení celku, pro nic zbytečného by tu nemělo být místo. Možností, jak ho upravit, je nespočet, záleží jen na vašem vkusu.
Ve velké zahradě se nevyhnete uplatnění některých principů společných pro většinu zahrad, jako je třeba logika základní dispozice, která usnadňuje údržbu. U těch malých ale můžete na většinu pravidel zapomenout a popustit uzdu své fantazii. Atrium je navíc prostor zcela skrytý cizím očím, takže si klidně můžete dovolit i nezvyklé kombinace.
Jak na to
Na začátku svého tvoření prozkoumejte terén. Ujasněte si, kde mohou růst rostliny ve volné půdě, jaké jsou tu světelné a tepelné podmínky, přístupnost prostoru. Zálivka a druh půdy nepředstavují takový problém, v malém měřítku je většinou lze snadno přizpůsobit. Tam, kde není zarostlý terén, bude plocha ztvárněna neživými materiály a život sem vnesou jen rostliny v nádobách. I tak se zde dá pěstovat ledacos, jen v zimě je potřeba trvalky lépe zakrýt. Zahrádku v atriu pak komponujte v exponovaných pohledech – například v pohledu z terasy a s ohledem na výhled z oken vedlejší místnosti.
Atrium 5 x jinak
Jednoduchá a konzervativní. Formálně uspořádaná zahrádka s pravidelnou dispozicí, bez možnosti sázet rostliny přímo do země. Jde o zahrádku, kde podloží neumožňuje přímou výsadbu rostlin do země, tedy třeba nad sklepem nebo na střeše domu. Střed atria je volný a umožňuje pohyb, jeho povrch je zpevněný klasickou dlažbou čtvercového formátu. KRESBY: Ing. Hana Říhová
Malá vodní zahrada. V této úpravě je dominantním prvkem pravidelná vodní nádrž uprostřed (nepravidelné přírodní jezírko by se do tak malého prostoru nehodilo), nad kterou částečně přesahuje dřevěná plošina k odpočinku vleže nebo polosedě. Aby se voda moc rychle nekazila, je do nádrže umístěna malá tryska, která čeří vodu. V nádrži mohou být i drobné vodní rostliny, na zimu ale musejí být zajištěné před promrznutím. KRESBY: Ing. Hana Říhová
Japonská zahrada. Malé atrium může být místem, kde si na své přijde i milovník asijských zahrad. Může si zde vyhrát s detaily, aniž by ho zmáhala velká plocha, kterou je potřeba udržovat, může tvarovat stromky a keře, symbolicky rozmístit kameny, rosit mechy… Vpředu na terase, pokud si pořídíte měkké polštářky, můžete pohodlně klečet a vychutnávat si čaj. KRESBY: Ing. Hana Říhová
Nostalgická zahrádka. Pro romantické duše je tu babiččina zahrádka vonící kouzlem starých časů. Vzadu na stěně jsou tajemné staré dveře a okno (obojí falešné), které mohou donekonečna podněcovat fantazii. Nostalgickou atmosféru zde dotváří i výsadba, nábytek a doplňky. Popínavé růže v jednom rohu a drobnokvětý plamének na druhé straně, hortenzie, fuchsie a muškáty – vše v růžových a bílých tónech. KRESBY: Ing. Hana Říhová
Místo pro děti. Mladá rodina s dětmi bude mít asi praktičtější pohled na úpravu svého venkovního pokoje. Bude se snažit maximálně využít i ten minimální prostor na čerstvém vzduchu v zájmu dětí. Při promýšlení jeho uspořádání se vraťte o pár let zpět a zkuste si zase hrát – vše pak bude barevné a veselé, a když tu bude dobře vašim dětem, bude tu dobře i vám. KRESBY: Ing. Hana Říhová
Řešený prostor
Uzavřené atrium u rodinného domu má půdorys zhruba 5 × 5 m. Na návrhy úprav se díváme vždy ze stejného místa – z terasy, která navazuje na kuchyň a je z ní sem veden i vstup balkonovými dveřmi. V pohledech vpravo pak atrium uzavírá stěna další obytné místnosti, ze které lze zahrádku nejen pozorovat, ale i do ní vstoupit, tentokrát posuvnými dveřmi. Z dalších dvou stran v našem případě atrium uzavírá jen vysoká plotová zeď.
Optické triky
Nejdůležitější a zároveň asi i nejtěžší u malých zahrad je nezahltit je množstvím různých prvků a udržet jednotný styl. Zní to jednoduše, ale v praxi to bývá největší zádrhel.
Jakoukoliv plochu opticky zvětší nějaká souvislá hmota – jednotný materiál či barva. V zahradách má největší efekt nízce sekaný trávník, často se uplatňují i plochy vysypané drobnými oblázky či štěrkem nebo pískem. V malém prostoru je lepší dlažba velkoformátová než příliš drobná.
Výrazný efekt zvětšení prostoru ve vertikální linii vznikne, použijete-li zrcadla, pozor jen na odraz slunce, aby někde nepříjemně neoslňovalo.
V horizontální linii dokáže zvětšit prostor vodní hladina, která v klidovém stavu funguje jako položené zrcadlo.
Dále obecně platí, že malé prostory opticky zvětšují světlé barvy. Týká se to nejenom barevnosti stěn a ploch, ale i rostlin: více pomůže jasná zeleň trvalek než tmavé konifery.
Tmavé prostory vypadají vždy menší, proto si opticky lze pomoci i vhodným osvětlením, zvlášť pokud do atria nedopadá dost přirozeného světla. Efekt se znásobí, nainstalujete-li světla pod vodní hladinu.
TEXT, FOTO, KRESBY: Ing. Hana Říhová
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.