Co byste měli vědět o využití dešťové vody

24. 03. 2015
Diskuze (4)
Sdílet

Ohrnovat nos nad dešťovou vodou se nevyplácí. I v západní civilizaci ji můžete využívat a šetřit tak pitnou vodou i chránit svou peněženku. Pomohou vám s tím moderní technologie.

Co byste měli vědět o využití dešťové vody

1 Proč právě „dešťovka“?

Využívaní dešťové vody k zalévání je jeden z mála způsobů jejího použití, který se zachoval v širokém měřítku dodnes. Existují však i sofistikované systémy, díky nimž můžete vodu z deště využívat i pro splachování, praní či mytí auta. Pokud se vám podaří díky systému využití dešťové vody eliminovat spotřebu z běžného vodovodního řádu, můžete ročně ušetřit až několik tisíc korun na osobu. Důvodem, proč se pokusit maximálně využít potenciál deště, není jen snížení nákladů na vodné a stočné, ale i dodatečné úspory. Jde totiž o vodu měkkou, což oceníte jak při praní a úklidu, tak při splachování. Jednak se v ní totiž lépe rozpouštějí prací a mycí prostředky, takže lze použít menší množství, jednak nezpůsobuje tvorbu vodního kamene, a tak nedochází k zanášení vnitřků praček nebo splachovacích nádržek. A pokud navíc patříte mezi příznivce udržitelného životního stylu, bude vás hřát i samotná úspora pitné vody. Jen na splachování můžete ročně ušetřit až 28 tisíc litrů.

2 Jaké vybavení budete potřebovat?

Za prvé je nutné vyřešit přívod dešťové vody a její filtraci. K filtraci dochází v okapovém filtru nebo v podzemním vírovém filtru. Shromážděná voda se uchovává v zásobníku, který může být nadzemní nebo podzemní. Nadrž je vybavena přítokem a bezpečnostním přepadem. Velikost zásobníku se řídí velikostí střešní plochy nebo předpokládanou spotřebou dešťových vod (vždy se volí menší z obou velikostí). Nejčastěji se vyrábí z plastu, příp. betonu, ale také ze sklolaminátu nebo oceli. Pro odběr a zásobení spotřebičů vodou se nejčastěji používá domácí vodárna s automatickým tlakovým spínačem. Doplňovaní v období nedostatku dešťové vody se může uskuteč­ňovat jednoduše přímo do akumulační nádrže nebo pomocí kompresoru do výtlačného potrubí (výhod­nější z důvodu menší spotřeby pitné vody).

3 Návrh systému

Spotřeba dešťové vody závisí zejména na tom, kde se bude dešťová voda využívat, případně kolik osob žije v domě (průměrná denní spotřeba na osobu se uvádí 140 až 150 litrů). Při výpočtu velikosti zásobníku pro akumulaci dešťových vod se berou v potaz následující parametry: uvažovaná spotřeba vody v objektu, srážkové poměry v regionu (roční srážkový úhrn), velikost jímací plochy (tedy půdorysná plocha střechy), nutnost občasného přeplavení jímky, a také poměr mezi pořizovacími náklady a úsporou pitné vody.

4 Jak celý systém funguje?

Déšť stéká okapovými svody ze střechy a následně sběrným potrubím do nádrže. Na přívod vody od okapů se instalují v případě užití vody v domácnosti filtry na hrubé nečistoty – takzvané gajgry. Voda do nádrže se napouští trubkou zavedenou ke dnu. Sníží se tím víření vody a urychlí se usazování těžších částic, například písku. Lehčí částečky (pyl nebo prach) vyplavou na hladinu, kde zůstanou až do naplnění jímky, pak jsou přepadem s přebytečnou vodou odplaveny do kanalizace nebo do zasakovacího objektu. Při přeplnění nádrže odtéká voda ze sifonového přepadu přes zpětnou klapku. Odběr vody zajišťuje sací souprava − plovoucí koš s filtračním sítkem, jež odebírá čistou vodu asi 15 centimetrů pod horní hladinou. Čerpadlo má třícestný ventil a elektronickou regulaci, která při nedostatku dešťové vody v nádrži přepne sání čerpadla na sání z vyrovnávací nádržky. (Ta zprostředkovává přes takzvanou volnou hladinu napojení na rozvod pitné vody.) Z doplňovací jednotky je voda dopravována potrubím ke spotřebičům, vše řídí elektronická jednotka.

5 Důležitost filtrace

Filtrace je pro zajištění kvalitní dešťové vody nezbytná – jinak dlouho nevydrží a bude se kazit. Interní filtry jsou umístěny uvnitř nádrže, mají jeden přítok, odtok vyčištěné vody do nádrže a možnost napojení přepadového sifonu pro odtok přebytečné vody. Externí filtry jsou samostatné filtrační šachty, které se napojují mezi okapový svod a jímku a zpravidla umožňují spojení dvou větví okapových svodů. Po přefiltrování vody umožní odtok čisté vody do jímky a v případě samočisticích filtrů odtok přebytečné vody a nečistot do kanalizace.

Pořizovací náklady

• akumulační nádrž o objemu 6 000 litrů – od 40 do 60 tisíc korun bez DPH
• vstupní filtr dešťové vody – kolem 12 000 korun bez DPH
• řídicí jednotka s čerpadlem – 40 až 50 000 korun bez DPH

Celkem vás tento systém vyjde na částku kolem 100 000 korun bez DPH. Návratnost se uvádí 10 – 15 let.

Rehau schema

VSAKOVÁNÍ PŘEBYTEČNÉ VODY

Vsakování přebytečné vody je řešením všude tam, kde není možné použít kanalizaci.
V současné době firmy nabízejí speciální plastové vsakovací klece, plastové vsakovací tunely a vsakovací jímky.

TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ VE SPOLUPRÁCI S GLYNWED A WWW.BELIS.CZ
FOTO REHAU, THINKSTOCK.CZ
ZDROJ JAK UŠETŘIT A POSTAVIT NÍZKOENERGETICKÝ DŮM, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: destova voda návrh zahrady Od partnerů zavlazovani
Sdílejte článek

Diskuze

  • Reaguji na název článku, češtinářsky správně je: by jste nebo byste, nikoli by ste.

    Anonym
  • Za chybu se omlouváme

    Admin
  • Vypadá to skvěle, ale je to docela drahé

    Niki
  • A hlavně tam není nic o filtrech. Každý prodává nádrže a čerpadla, ale o filtrech nikde nic. Přitom na pouhé WC, abyste ho neměli černé, musí být minimálně pískový filtr. Jak velký, jak dlouho vydrží, jaký předfiltr, jak lividovat?

    Kin