Připravte zahradu na sezonu v několika krocích
Také už máte doma za oknem zástup kelímků a natěšeně sledujete, jak se první klíčky všech těch paprik, rajčat, okurek a květinek derou na povrch zeminy?
Na to, abychom je přesadili do skleníku nebo záhonu, máme ještě trochu času, který na zahradě využijeme k jiným důležitým činnostem. Správný zahrádkář se ale nejdřív rychle koukne, zda má v pořádku všechno nářadí, případně je opraví a dokoupí nové.
Nejvyšší čas na prořez
Předně je potřeba dokončit zimní prořez jabloní, hrušní či rybízu a až naskočí první pupeny, tak také broskvoní. Dělá se to v době, kdy už nehrozí výrazný mráz. Zimním řezem v období vegetačního klidu zmladíte strom, vytvarujete korunu a podpoříte růst výhonů.
Aby byla práce rychlá a řez přesný, měli bychom použít nůžky i pilky s dobrou ergonomií a samozřejmě i náležitě ostré. To, aby se větvičky na koncích netřepily. Na odstranění tenčích větviček postačí jednoruční zahradní nůžky, pro stříhání silnějších větví budete potřebovat nůžky pákové – ty lepší mají převodový mechanismus, který zvyšuje střižný výkon. K prořezu ve vyšších patrech korun stromů je náramně pohodlné použít teleskopický prořezávač větví.
A ještě jeden tip: kopce větviček po prořezu zpracujte v elektrickém drtiči a hmotu pak uložte do kompostéru nebo použijte jako mulčovací materiál.
Jak ošetřit trávník?
O naši pozornost se hlásí také trávník. Aby byl krásný a zdravý, je potřeba jej pořádně vykartáčovat pomocí vertikutátoru. Na výběr jsou elektrické, AKU i benzinové, podle toho jak velký nebo svažitý trávník vlastníte. Každým z těchto strojů z trávníku dostanete mech i zbytky stařiny a náležitě jej provzdušníte, aby ke kořínkům mohl nejen vzduch, ale i vláha a živiny. Vertikutace se znovu provádí na podzim.
„Některé části takto ošetřeného trávníku mohou někdy trošku připomínat oranici, ale nelekejte se. Na holá místa stačí použít regenerační trávníkovou směs 3v1 a k drobnějším opravám lze na jaře i během celé sezony použít i speciální trávníkový zásyp. Po vertikutaci aplikujte na celou plochu trávníkové hnojivo jaro-léto,“ uzavírá Tereza Veselá z Mountfieldu.
Vysazujeme, přesazujeme
K hlavním jarním pracím patří samozřejmě i příprava záhonů a přesazování. A tak se ke slovu dostávají rýče a rycí vidle, ruční kultivátory, motyčky, hrábě, lopaty i pracovní rukavice.
„Důležité je, aby všechno nářadí padlo dobře do dlaně. Pokud vám některé loni způsobilo puchýře nebo bolavá záda, raději si pořiďte nové s propracovanou ergonomií,“ radí odbornice Tereza Veselá z Mountfieldu. Při jeho výběru koukejte v první řadě na násadu. Musí být lehká, příjemná a odolná. Moderní kompozitové násady mají všechny tyto vlastnosti a vydrží dlouhá léta v perfektním stavu.
Pokud dáváte přednost klasickým přírodním materiálům, vyplatí se zvolit kvalitní zahradní nářadí s násadou z tvrdého dřeva, například lakovaného jasanu. Pracovní část by měla být vyrobena z nerezové oceli nebo kovu s povrchovou úpravou, jako je např. speciální fluoroplastový povlak Xylan. Ten má velmi nízký koeficient tření, a přitom vysokou ochranu proti korozi, výkyvům teplot a slunečnímu záření.
Potřebovat budete i kvalitní zeminu. Pokud si neděláte vlastní kompost, budete muset zajet do obchodu. Tradičně největší sortiment zahradní zeminy, rašelin mulčovací kůry a nejrůznějších substrátů (výsevné, pro muškáty i pokojové rostliny) mají právě v Mountfieldu. A rovnou se podívejte, zda v jarní akci nepořídit také všechna hnojiva, od granulovaného kravského hnoje až třeba po cererit na zeleninu, česnek, jahody i květiny.
Pro zdravou úrodu
Ke zdravému růstu, odolnosti a pohodě potřebují rostliny miliardy užitečných mikroorganismů podobně jako my lidé. Jenže prospěšných bakterií je většinou málo. A od toho jsou tady probiotika Weiki. Díky přírodním užitečným bakteriím weiki rostliny lépe zakoření, získají víc živin, více porostou i pokvetou a dokážou se lépe bránit jakémukoli stresu. Vy sklidíte větší úrodu i sladší plody a zahrada bude celkově v lepší kondici. Krásné výsledky uvidíte už po měsíci.
Zakládáme nový trávník
Hlavní je, zvolit správnou směs osiva. V nabídce jsou osiva pro pěstování okrasných i zatěžovaných trávníků a také těch, jejichž údělem bude růst převážně ve stínu. Velmi důležitý je také podklad, do něhož budete nový trávník zasívat. Odborníci doporučují speciální trávníkový substrát Mountfield, který obsahuje jednak vytříděnou jemnou rašelinu, prosetý a tříděný písek a mletý dolomitický vápenec. Taková směs výrazně zlepšuje podmínky pro klíčení travních semínek.
Jarní úklid
Máte prořezáno, okopáno a možná už i zaseto. Zbývá jen uklidit, než propukne to pravé jaro. Zametení cestiček a teras se neobejde bez koštěte nebo trendy s fukarem. Při úklidu ale určitě užijete i hrábě – shrabete jimi nepořádek po zimě a uklidíte drobné úlomky větví po prořezu. Vhodné jsou hrábě s kovovou hlavou, které dokážou též urovnat záhonek či zkypřit půdu.
Více informací na www.mountfield.cz.
Zdroj: PR článek společnosti Mountfield