Bydlení pod historickým trámovým stropem a mezi freskami? V tomhle bytě ano!
Nebudeme tak úplně cestovat časem, ale atmosféru bývalého kláštera postaveného v 17. století si užijeme. Bydlení pod historickým trámovým stropem a mezi freskami je luxus, který se podaří málokomu, a tak i nahlédnutí do prostoru, kde se dávné příběhy propisují do 21. století, je úžasné.
Vzácný objev
Zařídit si domov v původním klášteře ze 17. století není rozhodně krok zpátky, ale do budoucnosti. Pro mladý pár, který se do bytu v rezidenci Little Monastery zamiloval na první pohled, bylo rozhodnutí promyšleným krokem k vlastnímu bydlení. Domov, který si v letitém komplexu vytvořili, představuje vše, po čem toužili – život v centru města, a přitom v klidném prostředí uprostřed zeleně, rodinné bydlení, které majitelům zachovává výhody ruchu velkoměsta s příjemnými kavárnami a restauracemi vzdálenými pár kroků. Nadšení bylo okamžité, plány růžové a pak zasáhla historie. Nad sádrokartonovým podhledem byl objeven původní strop a ze stavby se stalo pracoviště restaurátorů. Samozřejmě se náklady na rekonstrukci zvýšily, ale výsledek stál za to.
Autor projektu, architekt Martin Machů, vysvětluje: „Tuto historickou stopu jsme nemohli nechat skrytou a její oživení jsme přenechali restaurátorům. Ke zdobným fragmentům jsme do kontrastu postavili surové a industriální prvky a materiály v kombinaci s moderními solitéry.“ Bydlení v jedné ze čtyř třípatrových budov komplexu s atriem je výjimečné.
Moderní versus historické
Finální vzhled interiéru samozřejmě dramaticky ovlivnilo odkrytí stropů a fresek. Centrum bytu tvoří obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou. Vysoká kuchyňská sestava má dvířka s betonovým povrchem v antracitovém odstínu a je vyrobena na míru. Ostrůvek kuchyně je pak pokrytý nerezovými zrcadlovými plechy, v nichž se odráží další části bytu. Hra na zrcadlení je kouzelná, a tak se majitelé bytu nenechali strhnout ani architekty nenáviděnými a investory často zmíněnými praktickými důvody, proč se vyhnout ne zrovna snadno udržovatelnému povrchu. Kuchyně jako chladný industriální element kontrastuje s teplou barvou dřeva a nástěnných fresek.
Ložnice je umístěna v prostoru bývalé kaple. Okno, ale v tomto případě i obvodové stěny, zakrývá závěs, který pak vytváří v apsidě skrýš. V bytě jsou dvě koupelny, každá navržená v jiném duchu. V první je použita zrenovovaná historická vana, ve druhé tvoří dominantu deska z tropického dřeva v kontrastu s betonovým povrchem stěn a nerezovým WC. Byt má i malou šatnu, jejíž stěny jsou také pokryty freskami.
Martinin pohled
Interiér zaujme na první pohled. Určitě vzbuzuje emoce, možná ne u všech pozitivní, ale mě naprosto okouzlil. Kombinace originálního trámového stropu a fresek v pásu pod ním se surovostí betonu, plechu a kovu je skvělá. Líbí se mi, že interiér není přesycen nábytkem, což také přispívá k tomu, že může vyniknout nádherný strop. Architektům se skvěle podařilo propojit historii s technologickým pokrokem a vytvořit funkční a krásný interiér s přesahem.
Autoři
ing.arch. Martin Machů a ing.arch. Ann Holešovská z ti architekti
byt v bývalém klášteře
lokalita Praha 5
obytná plocha 100 m2
dispozice 4 + kk
TEXT MARTINA PAULOVÁ
FOTO ZDENĚK BUCHLÁK
ZDROJ časopis HOME