Zdroj: Romana Fürnkranz

Jak je možné ze starého hliněného domu udělat moderní bydlení?

25. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Není dům jako dům, a už vůbec ne, když mluvíme o stavbě pocházející z devatenáctého století. Není neobvyklé, že i domy ze začátku či poloviny dvacátého století se spíše zbourají, než rekonstruují. Hliněný domek s tloušťkou zdí šedesát centimetrů ve vesničce Retzbach byl však světlou výjimkou. Postavil ho zkušený a zodpovědný stavbař a byl majitelem řádně udržován. Ten dával pozor, aby se do zdí nedostala voda, a řešil všechna možná sanitační opatření, aby dům zachoval v původním stavu.

Starý hliněný dům z devatenáctého století s mohutnými zdmi koupili noví majitelé, kteří ho chtěli předělat podle současných požadavků na bydlení. Navzdory výrazným proměnám architekt k původnímu domu přistupoval s úctou, zvýraznil nezvyklou kvalitu stavby, která naštěstí nebyla nikdy zničena neodbornou rekonstrukcí.

Starý hliněný dům rekonstruovaný na moderní bydlení

Fasáda domu po rekonstrukci zůstala nezměněná, aby neovlivnila vzhled uličky, která se nese v romantickém stylu. Zdroj: Romana Fürnkranz

Zásah do světelné situace v interiéru

Víme, že pro staré domy byly typické menší uzavřené prostory a malá
okna – výsledkem je na současné poměry nedostatek prostoru a přirozeného světla v interiéru. Proto bylo nejdůležitějším momentem vytvořit přístup pro přirozené světlo. Architekt místo oken osadil terasové dveře a v interiéru vytvořil další otvory.

Přečtěte si také:
Tenhle dům je krásným příkladem symbiózy historie, současnosti a krásné krajiny

Hliněným domům nesvědčí moderní materiály

Zkušenosti s rekonstrukcemi a přestavbami historických domů z hlíny říkají, že použití moderních stavebních materiálů může základní stavbu poškodit. Když totiž utěsníte stavební materiály regulující vlhkost, jako jsou hlína a dřevo, například cementem, vlhkost už nemůže unikat a způsobuje škody. Tyto domy budou fungovat i nadále jen tehdy, když zůstane cyklus absorpce a uvolňování vlhkosti zachován. Při správném ošetření mohou fungovat dokonce ještě lépe než novostavby.

Starý hliněný dům rekonstruovaný na moderní bydlení

Samostatnou přístavbu v zadní části nádvoří autor proměny upravil na otevřenou krytou terasu. Zdroj: Romana Fürnkranz

Fasáda zůstala nezměněná

Fasáda domu po rekonstrukci zůstala nezměněná, aby neovlivnila vzhled uličky, která se nese v romantickém stylu. Při vstupu do úzkého dvora si všimněte pečlivé proměny historické stavby v současnou obytnou budovu. Minulost domu najdete všude. Vyčtete ji ze staré zbrázděné omítky, ze staré krytiny a z křídlových oken, z nichž některá zůstala zachována. Uvnitř domu také zůstaly podlahy a krásné dřevěné trámové stropy.

Přečtěte si také:
Nezvyklý rodinný dům u starého mlýna oživil zmizelou historickou stopu známé dominanty

Nové prvky jsou z hlíny, vápna a dřeva

K těmto svědkům minulosti architekt zakomponoval nové obytné prvky: nově navržené sanitární místnosti, dřevěné příčky a nové otvory směrem ven, které vpouštějí více slunce do místností. Výběr materiálů byl však ovlivněn historií – i v nových designových prvcích je použito dřeva, hlíny a vápna, avšak v neošetřené formě, aby zůstaly propustné a neomezily regulaci vlhkosti. Dřevo a hlína tak poskytují novým obyvatelům zdravé klima v místnosti bez jakýchkoliv škodlivin.

Starý hliněný dům rekonstruovaný na moderní bydlení

Otvory rámují výhled na kopcovitou krajinu s vinohrady. Zdroj: Romana Fürnkranz

Dřevěná přístavba a letní obývací pokoj

Na pozemku domu stály i staré dílny a sklady, které byly odstraněny a nahrazeny novou dřevěnou přístavbou s otevřeným podkrovím a krásnými výhledy na vinohrady. Díky prodloužené střeše přístavba funguje jako pokračování domu.

Starý hliněný dům rekonstruovaný na moderní bydlení

Dřevo a hlína poskytují novým obyvatelům zdravé klima v místnosti bez jakýchkoliv škodlivin. Zdroj: Romana Fürnkranz

Samostatnou přístavbu v zadní části nádvoří autor proměny upravil na otevřenou krytou terasu. Střecha a stěny zůstaly, ale získaly nové otvory, které rámují výhled na kopcovitou krajinu s vinohrady. Krytá terasa s hliněnými zdmi funguje jako letní obývací pokoj, ve kterém je možné odpočívat za každého počasí. Její součástí jsou totiž i kamna na dřevo.

Přečtěte si také:
Bydlení pod historickým trámovým stropem a mezi freskami? V tomhle bytě ano!

Hliněný domek Retzbach

architektonický ateliér: Andi Breuss

spolupráce: DDI Edith Schroll a Florian Kolar BSc.

statik: Zehetgruber-Laister ZT GmbH, Zwettl

lokalita: Retzbach, Rakousko

plocha: stará stavba 76 m2, přístavba 38 m2, letní pokoj 34 m2

projekt: 2018 – 2019

realizace: 2019 – 2020

Sabína Zavarská

Foto: Romana Fürnkranz

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné trámy historické domy Hliněné omítky přístavby rekonstrukce historických objektů rodinne domy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze