Zdroj: Jiří Lízler

Rekonstrukce sedm set let starého domu v Kutné Hoře jako pocta spisovateli

20. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Rekonstruované prostory v historickém domě v Kutné Hoře mají zvláštní kouzlo. Pod názvem Dačický vznikl celistvý projekt, ve kterém se setkává bohatá historie domu se současnou estetikou a smyslem pro pohodlí.

Před šesti lety navrhla architektka Tereza Komárková, rodačka z Kutné Hory, přestavbu přízemí budovy na kavárnu. Potom ji oslovili investoři s návrhem na úpravu prvního poschodí a podkroví. Tyto prostory se proměnily v apartmá. Celkově vzniklo sedm apartmá, přičemž každé má vazbu na historii.

Přečtěte si také:
Dům v Brně okouzlí hrou s tvary, elegancí a čistotou

Královské apartmá jemně připomíná období, kdy v bohaté Kutné Hoře pobýval král Václav IV. Dačického apartmá se stejně jako kavárna a celý dům nazývá po významném rodáku, měšťanu a spisovateli Mikuláši Dačickém. Dále zde najdete Stříbrné apartmá, které odkazuje na nejslavnější kutnohorský artikl – stříbro, podobně též Dřevěné apartmá.

Zrekonstruované Apartmá Dačický v Kutné hore

Kavárna a celý dům se nazývá po významném rodáku, měšťanu a spisovateli Mikuláši Dačickém. Zdroj: Jiří Lízler

Ani tato rekonstrukce nebyla bez problémů

Neexistuje rekonstrukce historického domu, při které by se nenarazilo na problémy. Jak architektka samotná zdůrazňuje, mnoho dobrých řešení vzniklo využitím původních nevýhod. Například původní záměr vylít podlahu podkroví lehčeným betonem se kvůli statickým a organizačným komplikacím nepodařil. „Řešením se nakonec stal trámový rastr položený do výšky vodorovných střešních konstrukcí a zaklopení OSB deskami,“ vysvětluje autorka proměny.

Zrekonstruované Apartmá Dačický v Kutné hore

Celkově vzniklo sedm apartmá, přičemž každé má vazbu na historii. Zdroj: Jiří Lízler

Ve starých domech se při odhalování původní struktury často najdou zajímavosti. Nebylo tomu jinak ani v tomto případě. Rekonstrukce v přízemí odhalila zachovalé dubové trámy. K tomu, aby v interiéru vynikly, byly nutné úpravy v podobě instalace desek odolných vůči požáru a speciálních nátěrů.

Zrekonstruované Apartmá Dačický v Kutné hore

Najdete zde Stříbrné apartmá, které odkazuje na nejslavnější kutnohorský artikl – stříbro, podobně též Dřevěné apartmá. Zdroj: Jiří Lízler

Trojúhelník a šestiúhelník

V celém domě najdete dva typické geometrické tvary – trojúhelník a šestiúhelník. Figurují na kovových policích, osvětlení, dlažbě či obkladech. V rámci úspor byly při rekonstrukci využity na podlahu a na zídky společného dvora i odřezky z keramických obkladových pásků. Další tvořivé a inspirativní řešení.

Přečtěte si také:
Jaký pán, takový byt: Apartmán plný krásných žen

Co říká architektka Tereza Komárková o proměně?

„Architektura je dialogem mezi tím, co známe, a budoucností, kterou si teprve představujeme.“ Právě proto se v návrhu snažila zohlednit všech sedm staletí, po která už dům stojí. Z gotiky zůstaly sklepní a obvodové konstrukce a kamenné ostění lomeného okna. Na baroko odkazuje šestnáct metrů dlouhý trám v přízemí vzácného domu. Architektka zachovala čtvercovou dlažbu z broušeného betonu a betonové schodiště.

Zrekonstruované Apartmá Dačický v Kutné hore

Pod názvem Dačický vznikl celistvý projekt, ve kterém se setkává bohatá historie domu se současnou estetikou a smyslem pro pohodlí. Zdroj: Jiří Lízler

Apartmá Dačický

autor: TEREZA KOMÁRKOVÁ

spolupráce: Studio Reakter, s. r. o.

lokalita: Kutná Hora, ČR

projekce: Ing. Aleš Beránek

projekt: 2016

realizace: 2020

užitná plocha: 640 m2

zastavěná plocha: 250 m2

Sabína Zavarská

Foto: Jiří Lízler

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: apartmánový dům apartmány geometrické tvary moderni architektura podkrovní byty rekonstrukce historických objektů staré domy
Sdílejte článek

Diskuze