Byt s rozlohou 38 metrů čtverečních nemusí být malý
Nedostatek odkládacího prostoru je typickou bolestí malých bytů. Tři mladé architektky však našly na 38 m² místa na odkládání ažaž a zůstalo ho dost i pro obývací pokoj, ložnici, pracovnu, knihovnu… Hledaly totiž nejen na ploše, ale využily i třetí rozměr prostoru.
Byteček jako na dlani
V jediné místnosti s plochou asi 25 m² je pracovna, obývací část, kde se sleduje televize, odpočinková zóna s knihovnou i ložnice pro dva. A architektky myslely dokonce i na příležitostné nocování kamarádů. Dveře mezi kuchyní a pokojem jsou prostorově úsporné – posuvné. Nenápadně se zasouvají za knihovnu v pracovním koutě. Zadní stranu knihovny tvoří deska MDF, natřená toutéž zelenou barvou jako celá stěna, takže působí stejně a rozdíl v hloubce polic je téměř nepostřehnutelný.
Více vrstev prostoru
Nad nedostatkem plochy architektky zvítězily využitím místnosti v celé její výšce. Z „obývacího pokoje v přízemí“ se dostanete „knihovnou v mezipatře“ do ložnice (respektive postele) na nejvyšší úrovni. A pod vším jsou možnosti k odkládání. Pod postelí je šatní skříň, která sahá asi do poloviny její hloubky – jednak pro konstrukci postele, jednak z důvodu praktického používání skříně. Za skříní je vytápěcí těleso, které brání kondenzaci vlhkosti v tomto uzavřeném prostoru – postel je totiž při obvodové zdi starého domu. Pod laminátovou podlahu v neutrální šedé barvě je podlahové vytápění.
„Snažily jsme se vytvořit co nejvíce odkládacích prostorů tak, aby byt nepůsobil stísněně.“
Pozor na výšku! Toto řešení je vhodné do vysokých místností. Tam, kde budete chodit nebo stát vzpřímeně, potřebujete výšku asi 200–210 cm, na posteli by se mělo dát pohodlně sedět (prostor nad ní alespoň 90 cm).
Úzký prostor
Kuchyň má v nejužším místě šířku asi 1,6 m, v rozšířeném 2,1 m – to je tak akorát na skříňku u jedné stěny. Dřez a varná deska na opačných koncích kuchyně sice působí zvláštně, ve skutečnosti však nejsou od sebe moc daleko – určitě ne dále než u běžné rohové linky. Pracovní plocha mezi nimi je však přerušena stěnou, což vytváří především psychologickou bariéru. Obyvatelé bytu jsou ale s uspořádáním kuchyně spokojeni. „Pracovní plocha je šikovně u chladničky, ale i u varné desky a k dřezu to není daleko. Dřez je zase u jídelního pultu, takže to nemáme daleko se špinavými talíři,“ říká majitel.
„Takový úzký prostor mnoho možností k zařízení nedával – toto je podle mne nejlepší možné řešení uspořádání kuchyně.“
KIVVI architects
Trojice architektek Ing. arch. Ivana Kríženecká, Mgr. art. Kristína Poržoltová a Ing. arch. Ivana Kolomazníková se specializuje na interiérový design – od návrhu až po realizaci. Jednopokojový byt s obytnou plochou 38 m2 zařizovaly architektky pro mladý pár. Dispozice zůstala původní, veškeré staré problémy vyřešily jen novým zařízením. „Toto uspořádání místností je v daném prostoru asi nejlepší možností, navíc velké stavební úpravy či přesouvání rozvodů by byly zbytečně drahé,“ zdůvodňuje Kristína Poržoltová.
www.kivvi.sk
TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: Dano Veselský a archiv KIVVI architects
ZDROJ: časopis HOME
Pro opice nebo pro Japonce. Normálně (trvale) se takhle bydlet nedá!