Černobílý mezonetový byt v Karlíně
Jak to dopadne, když si architekt nebo designér koncipuje byt sám pro sebe? Nahlédněte s námi do mezonetového bytu v Karlíně, který si navrhla a vytvořila interiérová designérka Ivanka Kowalski!
Byt v novostavbě v developerském projektu se Ivance Kowalski podařilo zakoupit ve velmi brzkém stadiu, de facto ještě na papíře. Byla díky tomu u samého počátku výstavby a proto měla možnost zakomponovat celou řadu klientských změn. Kromě drobné změny dispozice si Ivanka do bytu navrhla zcela jiné koupelny, podlahy nebo třeba vypínače.
„Při návrhu svého bytu v Karlíně jsem vzala v potaz například již samotnou lokalitu. Chtěla jsem vytvořit atmosféru bytu s respektem k historii a původně průmyslovému duchu této čtvrti, výsledek proto záměrně působí lehce industriálně“ vysvětluje designérka.
„Byt jsem navrhovala pro sebe, a tak jsem si mohla dovolit i trochu experimentovat a volit i netradiční řešení,“ objasňuje autorka. Přesto byla rozhodnutá, že navrhne své bydlení především v duchu nadčasovosti.
„Základ interiéru jsem zvolila abstraktní, v černobílé barevnosti a minimalistických tvarů, takový, který se neokouká. Byt mohu dotvářet doplňky, dekoracemi, uměleckými artefakty nebo vnesením barev,“ dodává Ivanka Kowalski.
Srdce bytu představuje obývací pokoj, jehož dominantou je atypicky řešené schodiště z černého lakovaného plechu, pod kterým se rozkládá bílá pohovka doplněná ikonickým křeslem UP 50 od B&B Italia. Nepřehlédnutelně trůní v obývacím prostoru elegantní minimalistická kuchyňská linka Xila od italského výrobce Boffi.
Při vytváření interiéru Ivanka Kowalski přizvala ke spolupráci další kolegy: designéra Ondřeje Rusňáka z Konsepti nebo Katrin Grund, majitelku designového obchodu MONOBRAND. Interiér vybavili kvalitním nábytkem, nápaditým osvětlením i celou řadou designových prvků.
„Drobné vybavení, které ale nakonec významně přispívá k celkovému vyznění, jsem vybírala v concept store MONOBRAND – např. závěsné svítidlo DROP BULB, které dominuje prostoru nad jídelním stolem, dveřní kování londýnské značky Buster + Punch nebo třeba na zakázku vyráběné vypínače Hager Manufaktura. Ty vycházejí z mých oblíbených kulatých otočných vypínačů berker, ale tentokrát mají zakázkový sametově hebký povrch SoftTouch,“ vysvětluje Ivanka Kowalski a pokračuje:
„Kulaté otočné vypínače berker serie 1930 a berker R.classic se mi líbí, ráda pracuji podle kontextu jak s jejich bakelitovou, tak i porcelánovou variantou. Přesto, do toho interiéru se mi ani jedna z těchto klasických verzí úplně nehodila. Nakonec jsem se rozhodla pro zjemnění plastového materiálu speciální povrchovou úpravou a vzhledem k industriálnímu vyznění bytu jsem otočnou variantu vyměnila za kolébkovou.“
Zakázkový výrobní program Hager Manufaktura plní požadavky architektů na specifické úpravy vypínačů a zásuvek. Je tak možné vybavit vypínače např. vygravírovanými piktogramy, které usnadňují ovládání svítidel nebo žaluzií, dále lze namíchat jakýkoliv RAL barevný odstín pro vypínače a zásuvky nebo je dokončit libovolnou povrchovou úpravou.
„V poslední době vnímáme zvýšený počet požadavků na úpravu našich vypínačů ze strany architektů a designérů – a nás těší, že můžeme vypínače přizpůsobovat jejich nápadům. Trendy jsou matné sametové povrchy SoftTouch. Především našim kulatým sériím tento vzhled velice sluší,“ uzavírá Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v ČR.
Ať už designér pracuje pro klienta nebo navrhuje bydlení pro sebe, cíl je vždy stejný: Aby se ten, kdo bude nakonec v bytě žít, v něm cítil dobře a souzněl s jeho atmosférou. Symfonie, kterou dirigovala v Karlíně Ivanka Kowalski, vytváří báječný harmonický soulad a slibuje, že se své majitelce ani po několika letech neomrzí.
Zdroj: PR článek společnosti Hager