Zdroj: Peter Fabo

Výjimečné bydlení na Vinohradech s mnoha nápaditými řešeními a vzájemně provázanými estetickými a funkčními prvky

11. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Pražské Vinohrady jsou charakteristické luxusními domy a byty s nadstandardními řešeními. Rekonstrukci jednoho z původních bytů v nájemním domě nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad řešil architektonický tým 0,5 Studio.

Pro čtvrť okolo zmiňovaného náměstí jsou typické nájemní domy z devatenáctého století, jejichž fasády jsou pestrou směsí všech slohů. Navzdory tomu, že už v době výstavby těchto domů byla jejich kvalita vysoká, což se odráželo automaticky i v kvalitě bydlení, dnes potřebují rekonstrukci. Nejen z technických příčin, ale i kvůli tomu, že původní byty jsou pro současný standard už nevyhovující a je třeba přizpůsobit je aktuálnímu životnímu stylu.

Přečtěte si také:
Kouzelný interiér bytu ve vinohradském činžovním domě

Zemité tóny, propracované osvětlení

Úkolem architektů bylo přizpůsobit původní byt na míru rodině se dvěma dětmi. Výsledkem je pohodlný prostor k bydlení s nádechem luxusu. Celý interiér je řešen v klidné neutrální barevnosti a v zemitých tónech. Projekt zdokonaluje promyšlená práce s osvětlením a celistvá koncepce navrženého nábytku.

Rekonstruovaný Vinohradský byt s moderním interiérem

V hale je jedno z nejzajímavějších svítidel interiéru – kruhové světlo, které navrhli samotní architekti. Zdroj: Peter Fabo

I po moderních úpravách zůstalo charizma minulosti

Vstup do bytu je umístěn uprostřed delší strany bytu, což umožnilo jeho logické členění na dvě zóny – vlevo od vchodu se nacházejí dětské pokoje, vpravo otevřená denní zóna a ložnice rodičů s vlastní koupelnou. Další koupelna je ve vstupní hale.

Přečtěte si také:
Harmonie neutrálních barev v bytě na Vinohradech

Celý byt i po moderních úpravách nese charakteristické prvky minulosti a vyzařuje vzácné charizma historického místa, které se ještě znásobí, když otevřete okna a necháte do prostoru vstoupit atmosféru ulice.

Rekonstruovaný Vinohradský byt s moderním interiérem

Obývací část denní zóny tvoří černá knihovna z barvených MDF desek a pohodlné sezení řešené solitérní pohovkou a křeslem. Zdroj: Peter Fabo

Precizní hra s osvětlením

Za samostatnou kapitolu stojí speciální osvětlení interiéru. Chodbou
s menším kruhovým svítidlem a vestavěnou skříní se dostanete do prostorné haly. Právě v ní je jedno z nejzajímavějších svítidel
interiéru – kruhové světlo, které navrhli samotní architekti. Působí majestátně a nádherně prosvětluje prostor bez oken. Z haly se dostanete do koupelny, ve které je umístěna další světelná „delikatesa“ – podsvícený sprchový kout.

Rekonstruovaný Vinohradský byt s moderním interiérem

Osvětlení je vytvořeno citlivým výběrem zajímavých solitérních světel a zabudováním světelných pásů do knihovny, jídelní lavice a kuchyňských skříněk. Zdroj: Peter Fabo

Nerušivá kuchyň jako součást prostoru na relaxaci

Když přejdeme z haly do spojeného prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, okouzlí nás kombinace světlezelené kuchyňské linky s ostrůvkem, šedé, antracitové, černé a dřevěné podlahy. Protože kuchyňský segment je uzavřený, vizuálně neruší odpočinkovou zónu rodiny.

Přečtěte si také:
Do koupelny skříní? „Vychytávka“, kterou byste v podkrovním pražském bytě nečekali

Pracovní plocha kuchyňské linky je z kamene a přímo do ní je zabudována varná deska s grilem na teppanyaki a prostorem na pěstování bylinek. Na kuchyň navazuje jídelní část místnosti s lavicí s LED podsvícením, zakulaceným jídelním stolem a židlemi. Osvětlení nad stolem působí v prostoru jako šperk.

Rekonstruovaný Vinohradský byt s moderním interiérem

Jídelna. Zdroj: Peter Fabo

LED pásy, i solitérní svítidla

Obývací část denní zóny tvoří černá knihovna z barvených MDF desek a pohodlné sezení řešené solitérní pohovkou a křeslem. I v tomto prostoru je osvětlení vytvořeno citlivým výběrem zajímavých solitérních světel a zabudováním světelných pásů do knihovny, jídelní lavice a kuchyňských skříněk.

Originální ložnice rodičů

Na společenský prostor navazuje ložnice rodičů. Kromě pohodlné postele zahrnuje světlou knihovnu s vestavěnými nočními stolky a šatní skříní, která ukrývá i toaletní část se zabudovaným umyvadlem. Nejpůsobivějším detailem ložnice je však volně stojící vana značky Bette, jedno ze splněných přání klienta.

Přečtěte si také:
Pražský byt z dvacátého století vyniká arkýřem s velkými okny

Modul z březové překližky

Pokoje pro dvě dospívající děti zahrnují celistvý modul poschodí z březové překližky a černého kovu: v jeho přízemí je pohodlný čtecí kout s knihovnou, ve stupních schodů je zabudován šatník a v horní části prostor pro pohodlné spaní. Kromě toho je v pokoji pracovní stůl a sezení na čtení ve výklenku pod oknem.

Sezení na čtení ve výklenku pod oknem

Sezení na čtení ve výklenku pod oknem. Zdroj: Peter Fabo

Klidný kontrast neutrálních barev a černých akcentů

„Celou realizaci provází motiv klidného kontrastu. Do neutrálních barevných tónů pronikají černé akcenty v kuchyni a ve studentských pokojích, barevnost plyne v jemných odstínech od světlé ložnice až k tmavým motivům knihovny či sprchového kouta,“ popisují barevný charakter proměny samotní architekti z 0,5 Studia. Výsledkem je kvalitně zpracovaný prostor, který se přizpůsobil přáním a požadavkům klienta. Vzniklo tak výjimečné bydlení s mnoha nápaditými řešeními a vzájemně provázanými estetickými a funkčními prvky.

Byt na Vinohradech

architektonický ateliér: 0,5 Studio

lokalita: Praha-Vinohrady, ČR

plocha: 89 m2

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Peter Fabo

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty v Praze chodba designový nábytek LED osvětlení moderní byty multifunční modul vinohradský byt zemité odstíny
Sdílejte článek

Diskuze