Zdroj: iStock

Chcete si zařídit bydlení podle feng shui, ale nevíte jak? Tyto věci výrazně ovlivňují vaši kvalitu života

26. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Správný tok energie dokáže mít výrazný vliv na vaši pohodu, produktivitu a celkovou kvalitu života. V dnešní uspěchané době si navíc stále více lidí uvědomuje, jak důležité je vytvořit harmonické prostředí, které podporuje pozitivní energii a vyvážený životní styl. Proto se v tomto článku zaměříme na koncept Feng Shui, starodávnou čínskou praxi, která nám s tím pomůže.

Co je Feng Shui?

Feng-Shui je metafyzická praxe, která se inspiruje pěti taoistickými principy (či prvky, chcete-li) a jejímž cílem je porozumět svému místu na tomto světě. Pět principů feng-shui vychází z přírodních cyklů: oheň, země, kov, voda a dřevo. Kýženým výsledkem je vytvoření harmonie ve vašem životě a místech, kde žijete či se pohybujete.

Oživte svůj vchod

Ve feng-shui představuje vchod způsob, jakým energie vstupuje do vašeho domova a do vašeho života. Vstupní dveře jsou tzv. „ústím čchi“. Vchod je tudíž prvním místem, kde začít, pokud chcete vytvořit dobré feng-shui ve svém domě.

Začněte tím, že uklidíte a odstraníte veškeré nečistoty. U vchodových dveří se obvykle hromadí spousta zbytečných předmětů. Nemusíte je hned vyhazovat, stačí, když je očistíte a přimějete, aby opět pracovaly ve váš prospěch.

Přečtěte si také:
Zvolte barvu nábytku, která se do místnosti nehodí. Proč? Interiérová designérka uvádí tento důvod

Dále pokračujte tím, že zametete a uklidíte celý prostor. Přední vchod (vnitřní i vnější) bývá často přehlížen. Proto důkladně otřete dveře a vyklepejte rohožku. Následně se dobře rozhlédněte kolem sebe. Můžete tento prostor udělat hezčí tím, že něco odstraníte nebo naopak přidáte?

Pamatujte, že vyčištěním prostoru vytvoříte místo, kde se bude shromažďovat energie, která vstupuje do vašeho domova a blokování energie je jednou ze základních věcí, které byste ve feng-shui rozhodně neměli dělat.

Nakonec se ujistěte, že je tento prostor dobře osvětlený. Přidejte osvětlení navíc nebo vyměňte staré žárovky za nové.

Dveře do nového bílého domu

Důkladně otřete dveře a vyklepejte rohožku. Zdroj: iStock

Vyčistěte svá okna

Okna v domácnosti ve feng-shui symbolizují oči dospělých. Chcete-li tedy ve svém domově vytvořit dobré feng-shui, pravidelně svá okna čistěte. Průhledná a čistá okna propouštějí do místnosti více slunečního světla a sluneční světlo přirozeně dodává energii a probouzí vás.

Sluneční světlo také dodává barvy předmětům, které vidíte okolo sebe. Pokud do domu vpustíte více světla, budou místnosti působit expanzivněji, živěji a energičtěji. Čistá okna vám metaforicky pomáhají vidět svět kolem sebe co nejbarevněji, nejjasněji a nejpřesněji.

Při čištění oken navíc používejte zcela přírodní nebo doma vyrobené čisticí prostředky, například jednoduchý roztok bílého octa, vody a několika kapek esenciálního oleje.

čištění a otírání okna sprejem a hadrem

Při čištění oken navíc používejte zcela přírodní nebo doma vyrobené čisticí prostředky. Zdroj: iStock

Věnujte svým dveřím trochu pozornosti

Ve feng-shui symbolizují dveře váš hlas a komunikaci. Kromě toho jsou také portály, kterými mohou do vašeho života vstoupit různé příležitosti. Proto si všechny dveře ve vaší domácnosti zaslouží pozornost.

Pozornost věnujte dvěma věcem. Zaprvé se ujistěte, že se všechny vaše dveře mohou otevřít alespoň do úhlu 90 stupňů. Pokud je za dveřmi nepořádek, nemohou se otevřít celé, a to je špatně. Toto zablokování znamená, že můžete přijmout jen část životních příležitostí a že jsou části, kterým se uzavíráte.

Za druhé, zkontrolujte, zda všechny vaše dveře fungují správně. Ujistěte se, že kování funguje bez námahy a že panty nevrzají. Podívejte se, zda se dveře dobře a snadno zavírají. Všechny tyto detaily ovlivňují, jak si k vám energie najde cestu. Pamatujte, že chcete, aby její tok byl co nejplynulejší.

Retro interiér obývacího pokoje a pohled na domácí kancelář.

Ve feng-shui symbolizují dveře váš hlas a komunikaci. Zdroj: iStock

Velitelská pozice je důležitá

Takzvaná velitelská pozice určuje, jakou pozici v životě zaujímáte. Proto tuto pozici aplikujte především na umístění postele, stolu a sporáku. Postel představuje vás. Stůl představuje vaši kariéru.

A sporák představuje vaše bohatství. Když se nacházíte v pokoji, pracovně či kuchyni, dbejte na to, abyste vždy viděli na dveře, aniž byste s nimi byli přímo v jedné linii.

Když jste ve velitelské pozici, znamená to, že máte svůj život pod kontrolou. Jste na místě, odkud přijímáte pozitivní energii a nejlepší příležitosti.

Prostorný a světlý interiér ložnice s béžovými dekoracemi

Když se nacházíte v pokoji, pracovně či kuchyni, dbejte na to, abyste vždy viděli na dveře. Zdroj: iStock

Odstraňte překážky na vaší cestě

Při každé cestě vaším domem či bytem si dobře prohlédněte cestu, kterou kráčíte – to je vaše rozvržení prostoru podle feng-shui. Soustřeďte se na cestu, kterou procházíte, když se pohybujete po svém domě.

Od chvíle, kdy se probudíte a vstanete z postele, pak do koupelny a tak dále, až do chvíle, kdy vyjdete ze dveří. Totéž proveďte poté, když přijdete domů, připravíte si večeři, a nakonec skončíte v posteli.

Přečtěte si také:
Co může podle interiérových designérů zničit atmosféru domova?

Díky tomu si všimnete všech bloků a fyzických překážek, které máte na své každodenní cestě. Možná je to svítidlo, které bliká, nebo dveře, které se vždycky zaseknou a vy je musíte zabouchnout, třeba je to překážka v podobě nahromaděných časopisů, kolem kterých se musíte protáhnout, když potřebujete projít chodbou.

Když nahlížíte do skříně přeplněné oblečením, které vám už nesedí – to všechno vás ovlivňuje. Časem se tyto překážky mohou hromadit a způsobovat vám problémy, to vše lze považovat za špatné feng-shui pro dům.

Prvním krokem je všimnout si těchto překážek, upravit je anebo se jich zcela zbavit – hezky jednu věc po druhé.

Neuklizená ložnice se spoustou oblečení

Když nahlížíte do skříně přeplněné oblečením, které vám už nesedí – to všechno vás ovlivňuje. Zdroj: iStock

Vytvořte si prostor

Nepořádek bývá často spojován s feng-shui, avšak feng-shui není ani tak o odstraňování nepořádku, jako spíše o vytváření prostoru. A jak si lze udělat svůj život prostornější? Začněte u svého domova.

Najděte si konkrétní místo: šuplík, pokoj, ledničku, stůl – na velikosti a věci nezáleží – a zbavte se toho, co už nepotřebujete. Když necháte některé věci odejít, vytvoříte tím volný prostor, který umožní přivítat něco nového, svěžího.

A rozhodně si nevyčítejte, pokud se prostor opět zaplní. Je to v pořádku – tak funguje vesmír. Život není statický ani pevný, proto existuje pomíjivost. Otevřená místa se zaplní, pak vyprázdní a znovu zaplní. Buďte vždy ochotni začít znovu. Najděte si nový (nebo stejný) kout, který opět uvolníte a vytvoříte si znovu nový prostor.

Žena vybírá oblečení ze svého šatníku

Zbavte se toho, co už nepotřebujete. Zdroj: iStock

Vyklizení prostoru

Ruku v ruce s prostorností jde i vyklízení prostoru. Vedle fyzického prostoru je to i prostor energetický; oba dva lze vyčistit. Někdy se tomu ve feng-shui říká požehnání prostoru. Můžete použít několik technik: očistu dřevem palo santo nebo sprej z esenciálního oleje ze sladkého pomeranče.

Chcete vyzkoušet jednoduchou techniku čištění prostoru, která nevyžaduje žádné materiály? Jednoduše si vizualizujte jasně bílé sluneční světlo, jak naplňuje a čistí celý váš domov.

Když čistíte prostor svého domova, zkuste si ho přitom spojit s pozitivními myšlenkami. Vypracujte si záměr, co chcete ve svém životě pěstovat a vytvářet.

Olejové aromatické svaté posvátné dřevěné tyčinky doutnající na talíři.

Můžete použít několik technik: očistu dřevem palo santo nebo sprej z esenciálního oleje ze sladkého pomeranče. Zdroj: iStock

Rostliny přinášejí životní energii

Rostliny ztělesňují ve feng-shui životní energii. Co to znamená? Živé rostliny jsou spojeny s přírodou a díky tomu vnášejí do vašeho domova živost.

Zelené rostliny jsou jako čerstvě vylisovaná organická zelená šťáva pro váš domov – přinášejí do něj svěžest a vitalitu. Proto jsou zelené, živé rostliny jedním z klíčových prvků feng-shui pro váš domov.

Nejdůležitější je pamatovat na to, abyste si našli takové rostliny, o které můžete snadno pečovat a které jsou vhodné pro daný prostor. Při výběru zvažte například své světelné podmínky. Pokud s rostlinami teprve začínáte, vyzkoušejte nějakou nenáročnou rostlinku, například zlatý pothos.

Útulná světlá ložnice s pokojovými rostlinami.

Zelené rostliny jsou jako čerstvě vylisovaná organická zelená šťáva pro váš domov. Zdroj: iStock

Prokažte vděčnost

Nakonec svému domovu poděkujte. Feng-shui je šamanská tradice, která vychází z přesvědčení, že vše je živé, včetně vašeho prostoru. Stejná životní energie (čchi), která proudí vámi, proudí i vaším domovem. Pamatujte, že váš domov je vaším útočištěm.

Váš domov vám poskytuje místo k odpočinku, oslavám a mnohému dalšímu. Projevit vděčnost svému domovu je jednoduché. Promluvte ke svému domovu s pokorným srdcem a řekněte: „Děkuji ti.“

FOTOGALERIE

Text: Claudie Kornelová
Foto: iStock
Zdroj: Kniha – Feng Shui that Makes Sense od Cathleen McCandless

Kniha – Feng Shui Your Life od Jayme Barrett

Kniha – Clear Your Clutter with Feng Shui od Karen Kingston

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design feng šuej
Sdílejte článek

Diskuze