Cihlová stěna vyžene nudu z interiéru
Cihlová stěna prozáří i ten nejfádnější interiér. Ne každý však bydlí ve starém cihlovém domě. My ostatní „cihlychtiví“, kterým tento materiál učaroval natolik, že si ho chceme nastěhovat domů, si musíme poradit jinak.
Jednoduchou alternativou na dosažení vzhledu neomítaného cihlového zdiva je použití cihlových obkladových pásků. Na stěně, sloupech, barech či krbech působí přirozeně. Věrně napodobují lícovou cihlu, mají nepravidelný tvar bez ostrých hran, jsou barevně různorodé a jejich povrch může být zcela zvrásněný. Vyrábějí se v různých odstínech, takže pokud chcete světlejší cihlovou stěnu, máte si z čeho vybírat, a to platí i opačně.
Jak na to
Na lepení pásků lze použít jakoukoli lepicí maltu určenou na keramický obklad. Aby se zabezpečilo pevné spojení pásků s podkladem, je dobré jejich rubovou stranu před lepením očistit od prachu suchým kartáčem nebo štětcem – kus po kuse. Je to sice trochu pracné, ale vaše preciznost se odrazí na výsledku jen v dobrém. Předem si připravte potřebné množství pásků. Potom se už nebudete muset zdržovat a práce vám půjde od ruky.
Dobrá rada
Stínohra cihel a spár vynikne při šikmém dopadu slunečního světla či umělého osvětlení. Proto ještě před nákupem materiálu pozorujte slunce, kam a kdy v pokoji dopadá. Pomůže vám to nejen při rozhodování, kterou stěnu obložit cihlou, ale i při umisťování umělého osvětlení.
Životnost obkladu závisí na kvalitě podkladu. A nejlepším podkladem je samozřejmě rovná omítka. Před nanášením lepicí malty se doporučuje lokální nerovnosti odstranit a podklad napenetrovat.
Na výsledný vzhled obložené stěny mají vliv i tloušťky spár a barva spárovací malty. Ačkoli je šířka spár věcí vkusu a důkazem preciznosti toho, kdo bude pásky lepit, platí nepsané pravidlo, že šířka spár by neměla být menší než 10 mm. Spárovací malta se nanáší spárovací pistolí nebo špachtlí (s ní je práce trochu „špinavější“). Když malta zaschne, dostat její kousky dolů ze stěny může být problém, proto hned po vyspárování jistého úseku očistěte pásky od zbytků malty.
Čím starší, tím lepší
Staré cihly, například z bourání, se také dají znovu využít. Pokud se nedrobí, nebyly použity například v maštalích ani jiných hospodářských budovách, tedy nejsou nasáknuté čpavkem a vlhkostí, lze je zužitkovat i v interiéru. Hlavně z estetického hlediska jsou cenné cejchované kousky (se znakem nebo nápisem od výrobce). Surovost cihly a její nepravidelnost jsou vítané v interiéru – ve venkovském i moderním. Kromě klasického obkladu lze takovéto cihly využít například i jako svícny – navrtejte do nich dva otvory ve velikosti čajové svíčky, vložte svíčky a je hotovo.
Jednoduché řešení s velkým efektem
Obkladové pásky
Cihlové obkladové pásky Terca od společnosti Wienerberger nabízejí jednoduchý způsob povrchové úpravy interiérových stěn do podoby cihlového lícového zdiva. Každý jeden pásek je originál, neexistují dva stejné kousky.
text Martina Deríková
foto H&M Home, Kare, Wienerberger, thinkstock.cz
zdroj časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.