cihla

Haringey-Bungalow-21
Návštěvy domů

V úzké mezeře mezi obchody vznikl ekologický bungalov. Střecha připomíná tvarem pyramidu

Haringey je městská část nacházející se v severním Londýně. Novostavba jednopodlažního domu, kterou tam architekti postavili na jednom z nevyužívaných pozemků, je přístupná přes metr širokým krytým průchodem mezi obchodními prostory. Náročnost lokality podtrhuje i sousedství s řeznictvím v rušné ulici Turnpike Lane. Cihlový bungalov je však navzdory tomu domovem, který přináší světlo a vyzvedává do popředí objem a materiály.

Hrubou stavbu dvoupodlažního zděného nízkoenergetického domu s užitnou plochou 205 m2 zvládla zkušená firma za 3 500 000 Kč, včetně základů. foto Greenstudio
Stavební materiály

Kolik stojí hrubá stavba?

Pokud jste se z jakéhokoli důvodu rozhodli nenechat si postavit celý dům na klíč, určitě vás bude zajímat, co vás čeká v první fázi výstavby vašeho nového bydlení – při hrubé stavbě.

Návštěvy domů

Cihlový jednopodlažní dům, který si hraje se světlem

Rodinný dům v argentinském pobřežním městě Ostende leží blízko pláže a demonstruje umnou hru architektů se světlem, z níž bychom si mohli brát příklad i u našich staveb.

Foto: Bart Gosselin
Návštěvy domů

Malý pozemek? I toto je řešení pro zahradu!

Devadesát metrů plochy není příliš, ale pokud se dobře využijí, vznikne dostatečný, funkční a příjemný prostor.

Speciální značkový transportbeton SYSTEMCRETE určený pro stěnové a stropní systémy tvořené prvky ztraceného bednění. Je možné jej použít prakticky do všech konstrukčních systémů ztraceného bednění. FOTO ČESKOMORAVSKÝ BETON
Stavební materiály

Kusové zdivo na dům musíme vybírat pečlivě!

Stavba domu je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. A v drtivé většině u nás převládají stále stavby zděné. Ale již dávno nelze říci, že „zděný“ dům znamená „z cihel“ v původním slova smyslu. Tak jednoduché to není. Ovšem materiál, z něhož nakonec svůj domov postavíme, musíme vybírat pečlivě, v domě lze totiž modernizovat mnohé, měnit stavební materiál však jen stěží…

Další zdařilý přístup k použití lícových pásků: tento způsob úpravy fasády architekt navrhl v místech, která se vyčleňují ze základní hmoty domu – na garáži a v obývacím pokoji u vstupu apod. Odstín Deep Purple. FOTO KLINKER CENTRUM
Rekonstrukce domu

Typická cihlová fasáda: Jak si obložit zeď cihlovými pásky?

Typické cihlové fasády máme spojeny spíše s historií nebo oblíbenými anglickými detektivkami. U nás se režné zdivo spojuje spíše s industriální architekturou, nebo – v případě rodinných domů – s „baťovskými“ domky. Přesto i dnes může být zajímavou, a určitě originální alternativou povrchové úpravy fasád.

FOTO HELUZ
Stavební materiály

Stavíme z moderních cihel: Jak se zdí s broušenou cihlou

Stavba není levná záležitost. Většina z nás si staví dům jen jednou za život a ještě k tomu za půjčené peníze, což by mělo být dobrým důvodem k tomu, abychom k práci přistupovali nanejvýš zodpovědně a se stavebními materiály pracovali jako precizní odborníci. Podívejte se, jak se zdí s broušenou cihlou.

Velkoformátová posuvná stěna na jižní straně fasády zprostředkovává vstup na terasu a stírá hranici mezi obytnou částí a venkovním prostředím. Schüco
Návštěvy domů

Rodinný dům s citem zasazený do přirozeného prostředí vyrostl v Belgii

Zalesněný pozemek situovaný v prudkém svahu nedaleko malého belgického města Tilff (v regionu Liège) si od architekta Erica Grondala vyžadoval mimořádný projekt. Kritériem výstavby vlastního domu pro pětičlennou rodinu byla udržitelnost, environmentální ohleduplnost a maximální souznění objektu s okolím.

Design interiérů

Citlivá a vkusná rekonstrukce odhalila skrytou krásu cihlového domu

První výstavba domů tohoto typu v dané lokalitě v centru Londýna proběhla ve 20. letech 19. Století. Domy byly původně určeny pro řemeslníky z jeho výroben, proto byly na tu dobu skromné, jednoduché a postavené z dostupných a odolných cihel.

Novinky

HELUZ přichází s revoluční novinkou řešení akustických stěn

HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená - První broušená AKU cihla se vzduchovou neprůzvučností na stavbě 56 dB přijde na trh už v roce 2017.