Zdroj: Richard Chivers

V úzké mezeře mezi obchody vznikl ekologický bungalov. Střecha připomíná tvarem pyramidu

09. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Haringey je městská část nacházející se v severním Londýně. Novostavba jednopodlažního domu, kterou tam architekti postavili na jednom z nevyužívaných pozemků, je přístupná přes metr širokým krytým průchodem mezi obchodními prostory. Náročnost lokality podtrhuje i sousedství s řeznictvím v rušné ulici Turnpike Lane. Cihlový bungalov je však navzdory tomu domovem, který přináší světlo a vyzvedává do popředí objem a materiály.

Nevyužívaný pozemek a volné zadání

Majitelé obchodu vlastnili pozemek třicet let, než se rozhodli využít jeho (doposud skrytý) potenciál. Architekti dostali otevřené zadání, v podstatě jim vlastníci přenechali volnou ruku. A tak se pustili do plánování a procesu zhotovení až po dokončení návrhu, kdy vznikl bungalov.

Haringey-Bungalow-3

Cihlový bungalov na severu Londýna zaujme použitými materiály, dojmem prostoru a promyšlenými detaily. Zdroj: Richard Chivers

Celý projektový management zůstal na jejich bedrech. Tvůrci se proto mohli doslova „vyblbnout“ a navrhnout něco působivého, a zároveň funkčního. Cihlový bungalov splňuje dvě funkce – praktičnost domu i jeho estetičnost.

Přečtěte si také:
Vzdušný a světlý bungalov na severu Čech nabízí fascinující bydlení ve spojení s přírodou

Dvojice budov s netypickou střechou

Cihlový bungalov se skládá z dvojice budov, které zároveň vytvářejí vstup na nádvoří. Další je umístěna v zadní části s centrálním kuchyňským (obývacím a jídelním) prostorem a dvěma protilehlými ložnicemi. Každá z těchto staveb je zakončena asymetrickou střechou, která tvarem připomíná pyramidu.

Haringey-Bungalow-9

Prosvětlení místností během dne zabezpečuje přirozené světlo proudící přes okna. Zdroj: Richard Chivers

Vrchol „pyramidy“ otevírá možnost prostupu světla střechou dovnitř domu. Záměr tohoto řešení byl prozaický – poskytnout sousedům příjemnější pohled „shora“ než na stávající síť obchodů a restaurací.

Exteriér hraje materiály a texturami

Volná ruka architektů se projevila nejen v interiéru, ale především v exteriéru, který hraje množstvím materiálů a struktur. Abychom vyjmenovali aspoň několik z nich – jde o cihlové stěny, zasklení s dubovým rámem na bílých kamenných parapetech, černou ocel použitou na vstupní bráně nebo takzvané „brise-soleil“ nad dveřmi a okny.

Haringey-Bungalow-2

Bungalov má zelenou střechu. Zdroj: Richard Chivers

Poslední jmenovaná technika je praxe známá využíváním cihel na tvorbu vysoce propracovaných a detailních budov. Ve stručnosti jsou to ručně vyráběné cihly s hrubou a nedokonalou texturou. Vertikálně stohované zdivo se setkává s horizontálním na úrovni parapetu s úhledně natočenými rohy – rozměry domu byly pečlivě vypracovány na základě jediného cihlového modulu.

Promyšlené detaily na každém centimetru

Při volbě materiálů šlo o zvolení podobné palety, přičemž zdivo je na některých místech záměrně odkryto a v objektu jsou použity dubové podlahy. Zmíněné dvě asymetrické kazetové střechy (ve tvaru pyramidy) jsou zase vyrobeny z lepených trámů a sedí na obvodovém ocelovém rámu.

Haringey-Bungalow-9

Prosvětlení místností během dne zabezpečuje přirozené světlo proudící přes okna. Zdroj: Richard Chivers

Na jejich vrcholu se nacházejí dřevěné „lustry“ zavěšené pod střešními světly. Pyramidové střechy vypadají úchvatně a lze je považovat za dominantu bungalovu. Jde o promyšlený architektonický prvek, jehož krása spočívá v působivých detailech.

Světlo vs. iluze prostoru

Spojení dřeva a cihly v interiéru domu nevyznívá kontrastně, právě naopak. Tyto na první pohled rozdílné materiály se navzájem doplňují právě po barevné stránce a tvoří harmonický soulad. Nejviditelnější je to právě během dne, kdy sluneční paprsky putují po místnostech a zvýrazňují například sochařskou kvalitu stropu.

Haringey-Bungalow-12

Bungalov má dvě nádvoří, jedno vepředu a druhé vzadu. Zdroj: Richard Chivers

V noci se o osvětlení starají skryté LED-pásy – poutavý detail zdůrazňující nejvyšší bod a vytvářející iluzi většího prostoru, než je plocha 66 m2. Dům má certifikát trvalé udržitelnosti, a to díky použití tepelného čerpadla a biodiverzní zelené střechy.

Přečtěte si také:
Originální a přitom plně funkční bungalov nedaleko Prahy

I mírná komplikace za to stojí

Konstrukce budovy je jasná a snadno čitelná právě díky výrazné struktuře a materiálové exponovanosti. Úzký přístup uličkou určoval mnohé z designů, které závisely právě na ní. Materiál, konstrukce a sice všechno od ocelových šroubků až po malé moduly, jako jsou cihly, se na pozemek dostalo jen pomocí vozíku.

Haringey-Bungalow-13

Detail střešního okna. Zdroj: Richard Chivers

Přibližně čtvrtina nákladů na stavbu byla vynaložena na logistiku a navigaci na místě. Architekti se shodli na tom, že šlo o složitou stránku celé realizace, avšak při důkladném plánování se dá jen uspět. A to se i podařilo. Dobrý design domu totiž stojí a padá na zvážení okolností a věcnosti. A též na přizpůsobení se podmínkám.

Cihlový bungalov v Haringey

Firma: Satish Jassal Architects (projektový management, architektura a interiérový design)
Spolupráce: Bespoke Windows and Doors for you, Blinds2go, Bridgeman & Bridgeman, Chilstone, Glulam, Howdens, Mistek Ltd, Mitsubishi a další
Lokalita: městská část Haringey, Londýn, Spojené království
Realizace projektu: 2023
Rozloha: 66 m2

Fotogalerie

Text: Natália Turcovská
Foto: Richard Chivers

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bungalov cihla zelena strecha
Sdílejte článek

Diskuze