Zdroj: Xella

Originální a přitom plně funkční bungalov nedaleko Prahy

26. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Architektonické ponětí rodinného domu nedaleko Prahy sympaticky vybočuje z módy oblíbených jednoduchých bungalovů a ukazuje originální a přitom plně funkční cestu soukromého bydlení.

Netypické výzvy

Rodinný dům se zastavěnou plochou 120 m2 a s pozemkem 745 m2 je výjimečný svým řešením, které tvoří dva bloky se šikmou střechou spojené zčásti s plochým stropem. Návrh vychází z představy majitele, který si přál atriový dům. Architekt zohlednil jeho požadavky a spojil je s možnostmi pozemku. Vytvořil rodinné bydlení, které v exteriéru poskytuje prostor pro soukromí.

Bílý bungalov se šikmou i plochým stropem

Rodinný dům je výjimečný svým řešením, které tvoří dva bloky se šikmou střechou spojené zčásti s plochým stropem. Zdroj: Xella

Materiálové řešení netypické stavby kladlo poměrně vysoké nároky na tepelněizolační vlastnosti i opracovatelnost. Těm vyhověl sortiment společnosti Xella. „Nejdříve mě oslovilo místo pro výstavbu s výhledem na České středohoří, současně je odtud velmi dobře dostupná Praha.

Přečtěte si také:
Interiér bungalovu mladého muže chytí za srdce každého milovníka designu

Představoval jsem si menší dům s atriem a volnou dispozicí. Reálnou podobu tomu vnesl architekt Radek Toman. Kromě návrhu jsem mu svěřil také samotnou realizaci domu,“ uvádí ke vzniku projektu majitel domu Martin.

Jedním z mých požadavků bylo to, aby byla stavba úsporná a kvalitní. Konkrétní řešení jsem už nechal na architekta, který se postaral o celý průběh stavby.

majitel Martin

Úspora a příjemné klima

Poměrně vysoké nároky na stavební materiál kladl požadavek dosáhnout co nejlepších tepelněizolačních vlastností členité stavby. Jako optimální řešení architekt navrhl systémové zateplení od stejného výrobce, tedy minerální tepelněizolační desky Multipor.

Obyvák s dětským koutkem a závěsným křeslem

Dřevo v podobě středové konstrukce interiér opticky prohřívá a podtrhuje příjemnou rodinnou atmosféru, která v tomto domě panuje také díky nepřetržitému žvatlání dětí. Zdroj: Xella

Díky jejich použití dosáhne stavba mimořádně úsporných hodnot oproti jiným zateplovacím systémům, navíc vyniká delší životností a pomáhá vytvářet příjemné vnitřní klima budovy. Porézní materiál alkalického složení zamezuje růstu plísní a reguluje vlhkost v budově. „Na tomto řešení jsem ocenil, že jsme nemíchali různé dodavatele, ale vybrali jsme materiál od jednoho výrobce. Myslím, že v tomto se investice do kvality domu vyplatila,“ uvádí majitel Martin.

Přečtěte si také:
I šikmá střecha může vypadat jako rovná. Trochu jiný bungalov, než na jaké jsme zvyklí

Profil

NEMOVITOST

Atriový bungalov nedaleko Prahy, se zastavěnou plochou 120 m2 a s pozemkem 745 m2

MAJITELÉ

Rodina s malými dětmi, která nejraději tráví čas ve společném otevřeném prostoru

NÁVRH A REALIZACE

Ing. arch. Radek Toman, Ph.D.

Redakčne upravila: Katarína Barošová

Foto: Xella

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bungalovy ploché střechy rodinne domy tepelněizolační vlastnosti úsporné domy
Sdílejte článek

Diskuze