Dvoupokojový byt v Banské Bystrici: Jak to vypadá, když se nemusejí dělat žádné kompromisy?

26. 12. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Architekti musejí při navrhování téměř vždy dělat kompromisy mezi požadavky majitelů a vlastními představami, do kterých ještě vstupují technická omezení budov. U tohoto návrhu bylo výhodou, že architekt pracoval s bytem již od první skici bytového domu, který sám navrhoval.

Foto: Vladimír Vereka

Foto: Vladimír Vereka

Ve znamení minimalismu

Moderní a jednoduchý bytový dům ukrývá menší třípokojové byty, penthousy s velkými terasami na nejvyšším podlaží, ale zejména dvoupokojové byty, jakým je i tento. Zajímavé je, že na rozdíl od někdejších bytových domů, ve viladomě nenajdete ani jeden byt stejný. Minimalistické řešení domu zdůrazňují velká zasklení bez parapetů, betonové omítky a skleněné zábradlí bez rámů.

Foto: Vladimír Vereka

Foto: Vladimír Vereka

Denní části dominuje výhled

První, co vás po vstupu do bytu zaujme, je výhled na blízkou historickou vilu a centrum města přes velké zasklení, které pocitově vtahuje exteriér do interiéru. Většina stěn v bytě odhaluje surový beton, který kontrastuje s dřevěnou podlahou a příjemným zařízením. Rohová krémová sedačka v obývací části je oddělena od kuchyně centrálním ostrůvkem černé barvy s matným povrchem. Ostrůvek zároveň slouží jako jídelní stůl s vyšším sezením. Místnost opticky zvětšuje tmavá zrcadlová zástěna umístěna za dřezem. Osvěžením celého prostoru je velký abstraktní obraz v kontrastu černé, žluté a bílé barvy. Přísnost místnosti změkčuje koberec s vyšším vlasem.

Foto: Vladimír Vereka

Foto: Vladimír Vereka

Betonové stěny a dubové parkety

Vstupní část bytu tvoří vestavěné šatní skříně se zabudovanou pračkou, které poskytují dostatek úložného prostoru. Koupelna v kombinaci šedého kamenného a matného bílého obkladu je zařízena jednoduše, nakonec zde není nic navíc zapotřebí. Přes celou šířku stěny přechází zrcadlo, které ji opticky zvětšuje a prosvětluje.

„Syrové betonové stěny nemá v oblibě každý, ale v tomto případě skvěle zapadají do konceptu návrhu. V kombinaci s dubovými parketami a dalšími použitými materiály vytvářejí příjemnou atmosféru,“ vysvětluje svůj názor architekt.

Foto: Vladimír Vereka

Foto: Vladimír Vereka

Funkčnost na každém centimetru

Noční zóna v bytě je oddělena. V ložnici se nachází dvoulůžko s látkovým čelem. I v této místnosti je do zdi zabudovaná šatní skříň. Okno poskytuje výhled do centra města. Byt s nevelkou podlahovou plochou je řešen plně funkčně. Základní materiály: beton, dřevo a hladká sádrová omítka jsou doplněny černými a dřevěnými kusy nábytku, zrcadly a látkovými prvky.

Foto exteriér: Tomáš Manina

Foto exteriér: Tomáš Manina

Dvoupokojový byt v BB zkratce

Architektonické studio: BMX studio

Architekt: Ing. Martin Bielik

Rozloha bytu: 45 m2

Návrh: 2017

Realizace: 2018

Lokalita: Banská Bystrica

Sabína Zavarská
Foto: Vladimír Vereka
Foto exteriér 03: Tomáš Manina

Kategorie: Design interiérů
Tagy: betonové omítky byty dřevěné podlahy dvoupokojové byty minimalismus
Sdílejte článek

Diskuze