Garsonka překvapila nečekanými výhodami! Poskytla komfortní a stylové bydlení na pouhých šestadvaceti metrech čtverečních
Mladá žena, která hodně pracuje a ráda sportuje, oslovila architektku Anetu Dvořákovou s prosbou o zařízení interiéru. Ačkoliv její byt má jen malou podlahovou plochu – je to garsonka s výměrou jen šestadvacet metrů čtverečních – má i výhody. Největší z nich je velkoryse navržené okno přes celou fasádu, druhou podlaha s příjemným dřevěným dezénem. Výsledek je okouzlující a vůbec nevadí, že v jedné místnosti se spí, pracuje i vaří...
Čím menší prostor je k dispozici, tím je ho třeba funkčně zařídit. Klientka si kromě funkčnosti, která byla pro ni na prvním místě, přála prostor zařídit vkusně a minimalisticky. Pokud si představujete minimalistický design jako chladný, neosobní, neútulný, budete v tomto případě překvapeni.
Minimalismus si zakládá na světlých barvách, vzdušnosti, přírodních materiálech, menším množství věcí a doplňků, avšak může být příjemný. Architekta Aneta Dvořáková a její práce jsou toho příkladem.
Čisté linie, geometrie, vrstvení
Nábytek má čisté linie, je geometrický. Z materiálů jsou základem přírodní dřevo, kov, sklo. Autorka interiéru zaujala kreativní myšlenkou vytvořit dominantní solitéry z předmětů, které by mnozí takto neoznačili. Jsou jimi dva masivní hranaté špalky, které se dají přemisťovat po bytě podle potřeby, mohou sloužit jako stolek, židle, schůdky, pult.
Dále obsahuje jen to nejnutnější: roztahovací gauč, který se raz dva promění v pohodlnou postel, kuchyňskou linku, pracovní stolek, úložné prostory a pár působivých dekorací a rostlin, které interiér zjemňují. Díky jednoduchému a plně funkčnímu zařízení se malý byt výborně udržuje a uklízí.
Břidlice, dub a indigové závěsy
Podlaha v koupelně imituje břidlicový kámen, v obytné části přírodní dub. Hlavní místnost zútulňuje kusový vlněný koberec smetanové barvy, který ladí tónem v tónu s pohovkou. Autorka interiéru přidala k základní bílé barvě neutrální béžovou, uhlově černou, tmavě šedou a další barvy kamene. Díky tomu vyniká barevný nábytek se zajímavými doplňky. Všimněte si tlumeně zelené komody či povlečení postele. Nutností byly zatemňující závěsy, které Aneta Dvořáková zvolila v indigové barvě a doplnila jemnými čistě bílými záclonami.
Nové se starým, lesklé s drsným
Když si všimnete několika prací architektky, je vidět, že ráda vytváří zajímavé a nečekané kombinace. Kombinuje nové doplňky se starými, které mají minulost a „duši“. U tohoto bytu použila atraktivní rostliny v závěsných nádobách a v designových květináčích. Ráda též používá lesklé povrchy, které odrážejí světlo – zrcadla a kov našly uplatnění i v tomto projektu.
Osvětlení je jednoduché, avšak jedno svítidlo je dominantní – originální oblouková měděná lampa. „Navzdory tomu, že byt má opravdu malou půdorysnou plochu, podařilo se do něj vložit všechny potřebné funkce. Návrh je osobitý, udrželi jsme vzdušnost a nezahlcenost interiéru.
Zároveň se potvrdilo, že je důležité dát všem věcem místo od samého začátku, aby i malý interiér působil čistě a stylově. Vzhledem k vývoji doby vidíme, že nové developerské projekty nabízejí stále více těchto maloplošných bytů a že do budoucnosti bude toto bydlení pravděpodobně vyhledávanější a častější, samozřejmě především u mladší generace a „singles“,“ doplňuje na závěr autorka působivého interiéru.
Minimalistické bydlení v Praze
autorka: Ing. arch. Aneta Dvořáková
lokalita: Praha, ČR
plocha: 26 m2
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi