Historický byt z 30. let po proměně: Propojený, odlehčený, prosvětlený

14. 01. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Jak na vás působí bílá v kombinaci s oranžovou nebo tyrkysovou? Když k tomu přidáte ještě světlé dřevěné parkety, vznikne svěží prostor ideální nejen pro kuchyň.

Foto: Daniel Baudis

Foto: Daniel Baudis

Interiér historického bytu z 30. let minulého století na pražském Žižkově se pod rukama architektů Daniela Baudise a Daniela Rohana proměnil na životní prostor pro moderní pár. Základní idea? Propojený, odlehčený, prosvětlený!

Foto: Daniel Baudis

Foto: Daniel Baudis

Police a police

Úložných prostor nikdy není dost, ale v případě tohoto bytu po proměně hrají vestavěné police i jiné funkce kromě primární. Jaké? Dekorativní, tedy estetickou, a ta se na některých místech spojuje i s funkčností při rozptylu světla. Kromě policového systému v kuchyni, kde je do něj začleněna oranžová nika s lavicí, ho najdete i v obývací místnosti. Odděluje ji opticky od kuchyně překrývaje stopy po původním dispozičním řešení. Police v obýváku navíc vytvářejí zajímavý efekt: nestojí jen po stranách místnosti, ale jsou spojeny pod stropem horizontálními úložnými prostory, přes které proniká světlo z okna.

Foto: Daniel Baudis

Foto: Daniel Baudis

Retro-design připomíná minulost

Moderní interiér ozvláštňují a zútulňují retro prvky: historická vitrína v chodbě, chladnička v zastaralém designu, kuchyňské doplňky, ale i řešení kuchyňské linky a světlemodré obkladačky za ní připomínají polovinu minulého století. Police jsou přeneseny i do ložnice, kde tvoří část elegantně řešeného kosmetického stolku spojeného s úložným prostorem. I takto se dá využít zdánlivě nepoužitelný prostor nad radiátorem. Světlemodré cihličkové obkladačky najdete i v koupelně doplněné podobným nábytkem jako kuchyň.

Foto: Daniel Baudis

Foto: Daniel Baudis

Hra s materiály a barvami

„V duchu konceptu jsme řešili nejen prvky vestavěného nábytku z bělené březové překližky, ale také materiály a barvy jednotlivých povrchů. Například: světlemodré obklady, šedé lité stěrky, oranžové čalounění. Na pozadí tohoto řešení pak vyniknou zajímavé části nábytku, obrazy, interiérové doplňky a květiny,“ vysvětlují detaily přeměny její autoři.

Foto: Daniel Baudis

Foto: Daniel Baudis

Jedinečnosti bytu

Zmínili jsme, že kuchyni oživuje oranžová. Kromě optického zpestření prostoru zároveň podporuje příjemnou atmosféru v kuchyni, která je na první pohled až příliš dlouhá a úzká. Na druhé straně architekti dokázali, že takové řešení a umístění kuchyně má nejednu výhodu. Propojuje denní a noční část bytu. Obývací místnost zpestřuje světla tyrkysová pohovka a obraz nad ní. Neméně důležitým doplňkem bytu po rekonstrukci jsou živé květiny. Vnímáte, jak přispívají k jeho atmosféře?

Foto: Daniel Baudis

Foto: Daniel Baudis

Byt Žižkov ve zkratce

Architektonické studio: DDAANN

Architekti: Daniel Baudis, Daniel Rohan

Projekt: 2016

Realizace: 2018

Lokalita: Praha- Žižkov, ČR

Užitná plocha: 75 m2

Sabína Zavarská
Foto: Daniel Baudis

Kategorie: Design interiérů
Tagy: historické byty police proměna bytu retro ulozne prostory
Sdílejte článek

Diskuze