Zdroj: Schüco

Hliníkové systémy Schüco: Posunout, nebo shrnout?

08. 05. 2024 Sdílet

Posunout, nebo shrnout? Výhled bez rušivých sloupků v zavřeném stavu, nebo raději možnost otevřít téměř dokořán, i když trochu na úkor dispozice? Co třeba řešení s nulovým prahem bez překračování? Manuální ovládání nebo motorické? To jsou asi z uživatelského pohledu ty nejzásadnější otázky, pro výběr prosklených stěn domova.

Rozměry prosklených ploch jsou už tak velkorysé, že dříve populární „francouzské“ dveře nestačí. Chceme-li si dopřát více komfortu a čistšího vzhledu, přemýšlejme v kategorii posuvných či shrnovacích systémů. Rozměr otvíravého prvku na šířku může dosáhnout až 3,5 metru u posuvného a 1,5 metru u shrnovacího systému, který může sahat do stejné výšky jako posuvný. Samozřejmě se bavíme o řešeních z hliníkových konstrukcí, které jsou předpokladem pro takto velké prvky. Z pohledu pevnosti a barevné stability jsou tím nejvhodnějším materiálem.

Nové hliníkové shrnovací systémy Schüco AS FD 75/90.HI se štíhlými hliníkovými rámy zázračně šetří prostor: Snadno je shrnete stranou do úzkých plochých svazků.

Nové hliníkové shrnovací systémy Schüco AS FD 75/90.HI se štíhlými hliníkovými rámy zázračně šetří prostor: Snadno je shrnete stranou do úzkých plochých svazků. Zdroj: Schüco

Nejnovějšími zástupci uvedených řešení jsou posuvné systémy Schüco AS PD 75.HI (Aluminium Sliding Panorama Design) a shrnovací systémy Schüco AS FD 75/90.HI (Aluminium Slinding Folding Doors).  Způsoby otvírání a z toho plynoucí výhody mají různé, ale základní filozofii společnou – vstřícnost k požadavkům moderní architektury. Minimalismus rámů nabízí volnost při navrhování a konstrukce umožňují vytvořit sestavy až o délce 20 m. Snadné ovládání manuální i elektrické, které je kompatibilní se Smart Home. Bezbariérovost na úrovni nulových prahů, odolnost proti povětrnostním vlivům, tepelně-izolační hodnoty na úrovni pasivních domů, uhlíková neutralita…

Otvíravé části tzv. posuvů jezdí  v souběžných kolejnicích, jejich dráha je předem daná, rovná a nikam nevybočuje. Shrnovací stěny se rovněž posunují po kolejnicích, ale při shrnování se jednotlivé části skládají do zákrytu, jakési harmoniky. Tu je možné skládat do interiéru nebo exteriéru, variabilita otvírání je široká a roli při návrhu hraje využití prostoru. Shrnovací systém při otevření potřebuje trochu více místa. Odmění se za to ale možností otevřít prakticky na 100% šíři stavebního otvoru a i relativně menší místnosti dodá charakter příjemně otevřeného a světlého prostoru. To posuvný systém neumí, jednotlivé části jezdí souběžně, takže vždy na šíři tohoto prvku zůstane stavební otvor neprůchozí.

Schüco AS PD 75.HI (Performance Line) s novou technologií zdvižně-posuvné konstrukce.

Schüco AS PD 75.HI (Performance Line) s novou technologií zdvižně-posuvné konstrukce. Zdroj: Schüco

Posuvný systém Schüco AS PD 75.HI je bezrámový i bezbariérový

Inovativní technologie zdvižně-posuvné konstrukce řady Schüco AS PD 75.HI umožňuje zkombinovat skrytý minimalistický rám se zapuštěným prahem. Poprvé se transparentnost Panorama Design a bezbariérový přechod vzájemně nevylučují.

Posuvný systém Schüco AS PD 75.HI se vyznačuje úzkou pohledovou šířkou profilů 35 milimetrů a stavební hloubkou 75 milimetrů. Pokud jde o tepelnou izolaci, může se pochlubit vynikajícími hodnotami Uw až 0,82 W/(m2K) (Performance Line). Řady Access Line a Design Line dosahují odolnosti proti vloupání až do třídy odolnosti 2 (RC 2), zatímco řada Performance Line dokonce RC 3.

Shrnovací systémy Schüco AS FD lze otevřít prakticky na plnou šíři stavebního otvoru

Jednotlivé skládací části shrnovacích dveří  Schüco AS FD 75/90.HI jsou k dispozici ve velikostech až 3,5 metru na výšku a 1,5 metru na šířku s omezením hmotnosti jedné části na 150 kg. Řešení umožňuje  kombinovat až devět částí bez jakýchkoli pevných sloupků či fixních ploch.

Vlevo Schüco AS FD 75 (hliníkový systém, stavební hloubka 75 milimetrů) a vpravo Schüco AS FD 90.HI (vysoká izolace, nepřerušovaný venkovní rám, stavební hloubka 90 milimetrů). Otvírání dovnitř, či ven.

Schüco AS FD 90.HI (vysoká izolace, nepřerušovaný venkovní rám, stavební hloubka 90 milimetrů). Otvírání dovnitř, či ven. Zdroj: Schüco

Vlevo Schüco AS FD 75 (hliníkový systém, stavební hloubka 75 milimetrů) a vpravo Schüco AS FD 90.HI (vysoká izolace, nepřerušovaný venkovní rám, stavební hloubka 90 milimetrů). Otvírání dovnitř, či ven.

Schüco AS FD 75 (hliníkový systém, stavební hloubka 75 milimetrů) Zdroj: Schüco

V závislosti na projektu a individuálních přáních klienta se shrnovací prosklené stěny Schüco mohou skládat do interiéru nebo exteriéru, doleva nebo doprava – jednoduše a flexibilně je shrnete stranou. Pro rychlý přístup ven je možné integrovat i dveře. Není tak potřeba konstrukci skládat v celé její šířce.  Nová platforma je k dispozici ve dvou různých stavebních hloubkách: Schüco AS FD 75 (základní hloubka 75 milimetrů) se vyznačuje velmi štíhlými pohledovými šířkami profilů a plošně lícujícím rámem a křídlem. Schüco AS FD 90.HI navíc vykazuje kromě jiných benefitů i vysokou tepelnou izolaci (90 milimetrů, tepelná izolace Uw 0,8

W/m2.K). Díky uváděným parametrům má své uplatnění i v celoročně obydlených částech domu.

V zavřeném stavu jsou prvky shrnovacího systému Schüco vzájemně spojeny v homogenním designu; v otevřeném stavu rozšiřují obytný prostor téměř po celé šířce pro ničím nerušený výhled a pocit blízkosti přírody.

FOTOGALERIE

ZDROJ: PR článek společnosti Schüco

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dvere prosklené stěny Schüco
Sdílejte článek