Jak předělat dvoupokojový byt na třípokojový se samostatnou kanceláří
Na začátku byl byt s rozlohou sedmdesát metrů čtverečních ve čtvrtém poschodí poválečného obytného bloku v Berlíně. Měl dvě ložnice, uzavřenou kuchyň a malý obývací pokoj. Kromě toho chodby a různá zákoutí, která zbytečně pohlcovala přibližně patnáct metrů čtverečních. Majitelé si přáli proměnit tento dvoupokojový byt v třípokojový se samostatnou kanceláří. Myslíte, že je to nereálné?
Starší městské byty v Berlíně jsou většinou zařazovány do jedné ze dvou kategorií: „Altbau“, nebo „Plattenbau“. „Altbau“ je klasická architektura z konce devatenáctého století s vysokými stropy, tlustými nosnými stěnami, mnoha chodbami a průchody. „Plattenbau“ je poválečný obytný blok s racionálními a pravidelnými tvary.
Je-li třeba rekonstruovat tyto byty, lépe se architektům pracuje s „Plattenbau“, protože obvykle nejsou v prostorách žádné strukturované stěny. Příležitost k rekonstrukci „od podlahy“ a podle představ majitelů.
Fasády ze tří stran
Byt, jehož rekonstrukci svěřili majitelé do rukou francouzského architektonického studia l’atelier, Nomadic Architecture Studio, je typu „Plattenbau“. Nachází se ve čtvrtém poschodí poválečné budovy na konci bloku. Z této polohy plynula jeho jedinečnost, která může být výhodou, ale i nevýhodou: ze tří stran ho ohraničují fasády, a to ze západu, východu a jihu.
Proměna „mono“ v „multi“
Mnoho současných rekonstrukcí řeší problém proměnit uzavřené prostory s jedinou funkcí v prostory multifunkční. Dnes si majitelé nemovitostí velmi dobře uvědomují, že mít pokoj jen na nějakou konkrétní aktivitu, kterou děláte pár minut denně, nebo ani to ne, je zbytečný luxus.
Prostor se dá využít mnohem lépe. To bylo hlavním záměrem i při projektu „Ettaler“. Cílem architektů bylo vytvořit byt s centrálním a otevřeným „katalyzátorovým“ prostorem, který bude tvarován sérií doplňkových programů.
„Domácí náměstí“ obklopují soukromé pokoje
Výsledkem práce týmu architektů je „domestikované náměstí“ (jak ho sami nazývají), kolem něhož jsou umístěny menší monofunkční místnosti. „Náměstíčko“, v jehož rámci je kuchyň, jídelní kout, obývací pokoj, a dokonce i prostor s houpačkou, obklopují vstupní hala, pracovna, chodba s hygienickým zázemím, pokoj pro hosty a lodžie. Ze všech je přímý přístup na ono „centrální náměstí“ a navzájem se doplňují různými rozhraními a vztahy.
Litý beton, dřevěné příčky, MDF desky i kov
Autorům projektu nelze upřít pořádnou dávku nápadu, vtipu, lehkost a hravost, s jakou k řešení krkolomného zadání přistoupili. Aby celá dispozice nepůsobila komplikovaně, složitost zjemnili způsobem použití jednotlivých materiálů. Horizontální plochy jsou zvýrazněny šedým litým betonem, příčky jsou ze dřeva a MDF desek lakovaných načerno, podélné linie jsou z kovového materiálu (nerez, hliník) a z polykarbonátu.
Za povšimnutí stojí, jak se podařilo vnést přirozené světlo do chodbičky s domácí kanceláří – vyřezáním mapy do dřevěné příčky. I polykarbonát, ze kterého jsou posuvné dveře odpočinkové místnosti (pokoje pro hosty) či dvířka kuchyňské linky, propouští denní světlo.
Byt Ettaler
architektonický ateliér: l’atelier, Nomadic Architecture Studio
autoři: Pierre Escobar, Lucas Jalife, Candelaria Gomez Smurra
lokalita: Berlín, Německo
plocha: 70 m2
realizace: 2021
rozpočet 120 000 €
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: l’atelier, Nomadic Architecture Studio