Jak v drobné garsonce použít květinové vzory, aby nevznikl kýč

01. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Květinová výzdoba v bytech bývá velmi problematická. Často totiž sklouzne do nevkusu až kýče. Jak si s ní poradila designérka v malé pražské garsonce?

Květinová výzdoba v byte

foto: Jana Szonowská

Interiérová designérka Jana Szonowská díky květinovým dekoracím proměnila běžnou garsonku v něžný, jemný interiér pro majitelku, kterou okouzlilo bydlení ve starém domě na Vinohradech. Nic se nebouralo, ale bylo nutné přizpůsobit rozvody vody a elektřiny.

Majitelka bytu byla stavbou okouzlena ihned, když do domu vešla. Ve vstupní chodbě jsou zdobené sloupy, na stropě štuková výzdoba, křišťálový lustr, před bytem dekorativní dlažba. Protože byt potřebovala jen na občasné přenocování – jako bydlení kousek od centra města, kde pracuje, nevadila ani rozloha třiadvacet metrů čtverečních a poloha ve zvýšeném přízemí.

Rozhodnutí potvrdilo třídílné okno orientované do tichého dvora. Na pomoc při proměně bytu si přizvala interiérovou designérku Janu Szonowskou, která jí zařizovala i předešlé bydlení.

foto: Jana Szonowská

Květiny v různých podobách

Navzdory tomu, že je garsonka malá a tvoří ji prakticky jen chodba, hygienické zázemí a jedna místnost, kde je obývací pokoj, ložnice, jídelna a kuchyně v jednom, nepůsobí zaplněně nebo stísněně. Všechno má své místo.

V celém bytě najdete květiny v různých podobách. Nejvýraznější je malba za postelí, která kombinuje tři základní barvy celého interiéru: bílou, starorůžovou a jemnou zelenou. Květinový motiv najdete i na lustru, dokonce i vzory na perforovaných kuchyňských židlích připomínají lupeny květin.

Květinová výzdoba v byte

foto: Jana Szonowská

Obklad z MDF desek

V kontextu celého bytu je působivý i bílý obklad na stěnách, který připomíná věk budovy a jeho neoklasicistický styl – jsou to profilované MDF desky. Designérka je zkombinovala s jemnou světle zelenou barvou stěny. Podobně jsou řešeny i stěny na chodbě. Chodbu opticky zvětšuje velké zrcadlo, které též znásobuje světlo v jinak dost úzkém prostoru.

V zrcadle se odráží hlavní motiv bytu – obrazy s květinami, podobnými jako v záhlaví postele. Funkčnost chodbě dodává polstrovaná černá lavice a jednoduchý věšák. V malé koupelně se nachází toaleta a sprchový kout s mozaikovou zástěnou, pračka je včleněna do kuchyňské linky. Pokud byste hledali lednici – je ukryta pod varnou deskou.

Květinová výzdoba v byte

foto: Jana Szonowská

Jednoduché doplňky

Ostatní doplňky v bytě jsou nenápadné, jednoduché, aby nechaly vyznít atmosféru vyvolanou barvami a malbou: šedé noční lampy, šedý koberec opotřebovaného vzhledu, minimalistická bílá kuchyňská linka.

Vzhledem k prostoru se autorce proměny bytu podařilo vtipně vyřešit stolování. Aby majitelka nepřišla o pohodlí velké „hotelové“ postele, jakou si přála, jídelní stůl tvoří jen pult v nohách postele. Snídaně do postele tak už nemusí být jen nesplněným snem. Pult lze libovolně posouvat nad postel, ale může fungovat i jako samostatný stolek.

Květinová výzdoba v byte

foto: Jana Szonowská

Závěsy až po zem

K honosné historické stavbě vždy patřily těžké, husté závěsy. Interiér této garsonky dotvářejí karamelové závěsy až po zem. Tato barva sceluje celý prostor – nachází se na stropě, parketách i jídelním pultu.

„Tmavý odstín stropu opticky snižuje výšku, což jsem si vzhledem k vysokým stropům mohla dovolit. V takto malém bytě jsem neměla šanci udělat nic výjimečného, nevešlo se sem ani křeslo. Jedinečnosti jsem dosáhla výraznou malbou za postelí a stropem,“ komentuje proměnu bytu jeho designérka.

Květinová výzdoba v byte

foto: Jana Szonowská

Interiér garsonky na Vinohradech

ateliér: Jana Szonowská – Interior designer,

interiérová designérka: Jana Szonowská

užitná plocha: 23 m2

lokalita: Praha-Vinohrady

realizace: 2019

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Jana Szonowská

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty garsonky květinové vzory malé byty Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze