Jak vybojovat cenné centimetry v špatně navrženém bytě?

12. 05. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Ač jsou byty v nových developerských projektech drahé, příliš vhodně řešeného prostoru nenabízejí. Pak musí přijít na řadu dobré nápady a šikovná řešení.

Cesta k bytu v pražských Strašnicích byla dlouhá, ale vedla vlastně pouze přes ulici. Manželé se dvěma dětmi bydleli ve Strašnicích v pronajatém bytě, v lokalitě, kde Karolína vyrostla a kterou považuje za svůj domov. Pochopitelně se snažili najít vlastní bydlení, ale především Karolína byla nešťastná z toho, že by měli opustit oblíbené místo. Tady se dostáváme k okamžiku, který občas vnese kouzlo do života každého z nás.

Je to ta chvíle, když se naše největší přání zhmotní a v případě Karolíny to byl moment, kdy zjistila, že v novém developerském projektu naproti přes ulici je k dispozici ke koupi dostatečně velký byt s obrovskou terasou orientovanou do zeleně. Tak začala cesta, místy dost náročná, po které se šlo chvílemi i poslepu.

Kuchyně a jídelna jsou propojeny s obývacím pokojem

Kuchyně a jídelna jsou propojeny s obývacím pokojem a kuchyňská linka je proto řešena tak, aby se stala co nejméně rušivou součástí prostoru a zároveň se do ní vše potřebné vešlo. Spojujícím elementem je také dubová podlaha a barevné vyladění interiéru. FOTO JIŘÍ HURT

Když se totiž majitelé rozhodovali, jak bude jejich budoucí domov vypadat, všechny změny v projektu vyznačovali spolu s interiérovou designérkou Lucií Dudákovou do půdorysů zatím neexistujícího prostoru. Lucie o tom hovoří jako o jednom z nejobtížnějších zadání a o práci, kterou vlastně nikdy nechtěla vzít.

Lucie a Karolína jsou dlouholeté kamarádky a Lucie nechtěla riskovat, že by je společný projekt rozdělil, jak se to někdy stává. Karolína ale byla přesvědčená, že Lucie dokáže přesně naplnit jejich očekávání i proto, že dobře znala Luciin styl, přístup k práci a úžasnou schopnost pracovat s barvami.

Výsledek se objektivně podařil. Dobře promyšlenými změnami v dispozici se podařilo vybojovat cenné centimetry a vytvořit dostatečně velký a harmonicky působící prostor pro čtyřčlennou rodinu.

V teplém období rozšiřuje velká terasa obytný prostor bytu. Je z ní pěkný výhled do okolí k rodinným vilkám. FOTO JIŘÍ HURT

Designérka Lucie Dudáková vyzdvihla několik aspektů, které jsou platné v každém interiéru. Tím prvním je jednotná a kvalitní podlaha. Ve strašnickém bytě se na ní opravdu nešetřilo – je poctivá dubová a sjednocuje celý interiér. K ní je pak doladěná i kuchyňská linka s dostatkem úložného prostoru, která je součástí společného prostoru, a je tedy žádoucí, aby do něj zapadla a aby se snadno udržovala uklizená.

Dalším důležitým prvkem je ladění barev. Lucie vybrala barevný odstín, u nějž si ale pohrála s odstíny, strukturou materiálu a různou matností povrchu a vytvořila tak opět dojem jednoty, ve které se člověku dobře žije. Velká pozornost byla věnována i osvětlení. O tom, že světlo dokáže dělat v interiéru zázraky, jsme psali v minulém čísle a ve strašnickém bytě to vidíme názorně.

Ať už jsou to závěsné, stojací, či stolní lampy, jsou zde nejen stylovým doplňkem, ale zároveň jsou umístěny přesně tam, kde mají být. Pak je možné měnit atmosféru prostoru, akcentovat jednu jeho část či vytvořit příjemné přítmí pro relaxaci.

kuchyne

Trošku netradičně si designérka poradila s kuchyňským řešením. Z pohledu od pohovky, kde se relaxuje, je pracovní plocha odcloněna blokem s úložnými prostory. Nad dřezem naopak pro odlehčení žádné skříňky nejsou. FOTO JIŘÍ HURT

Zmínili jsme už změny v původní dispozici a teď se na ně podíváme zblízka. Nejvíce prospěly vstupní zóně a dětským pokojům. V chodbě se podařilo vytvořit šatnu, kam se vejde spousta věcí včetně pračky, která pak nemusí zabírat a mnohdy i hyzdit koupelnu. V dětských pokojích, které spolu sousedí, navrhla Lucie zalomení stěny, jež v každém z pokojů vytváří prostor pro vestavěnou skříň.

Při plánování se Karolína s Lucií názorově rozcházely. Karolína si prosadila velké postele, které jsou umístěné pod oknem, zatímco Lucie propagovala klasické jednolůžko postavené podél zdi, tedy na delší straně úzkého pokoje. Lucie přiznává, že je ráda, že si nakonec Karolína prosadila svou, a že tahle práce pro ni byla cennou lekcí.

detský pokoj

V chlapeckém pokoji se podařilo maximálně využít místo a vytvořit prostor, kde se dá dobře odpočívat i studovat. FOTO JIŘÍ HURT

„Kromě relativně malých, ale velice důležitých dispozičních úprav jsme v bytě realizovali v rámci klientských změn obrovské množství změn v materiálech a zařizovacích předmětech. Samotné nás velice překvapilo, že v kartě bytu zůstalo z původního slušného standardu developera pouze 13 % původních položek. Dlouhé hodiny nad katalogy, v showroomu developera a dodavatele sanity strávily hlavně Karolína s Lucií.

Mně zůstalo jen právo veta: líbí/nelíbí a pak samozřejmě většina technických změn. Přestože zařizování bytu naslepo bylo náročné, jsme rádi, že jsme byt koupili v době, kdy se daly klientské změny provádět, a nemuseli jsme je realizovat až po předání bytu. Množství změn by totiž znamenalo dlouhou rekonstrukci a pravděpodobné kompromisy, které by nám užívání bytu každodenně připomínalo.“

Filip, majitel

Koupelna je obložená šedým obkladem

Koupelna je obložená šedým obkladem a se zbytkem bytu ji stylově spojují dřevěné zařizovací prvky, jako je rám zrcadla nad umyvadlem a praktická stolička. FOTO JIŘÍ HURT

Profil

Majitelé

Karolína je personální konzultantka a Filip má na starosti tým obchodníků. V bytě bydlí se synem Matějem, který hraje floorbal, a dcerou Valentýnou, která se věnuje gymnastice.

Nemovitost

Byt v nově postaveném bytovém domě v Praze-Strašnicích

Autorka interiéru

Za návrhy změn dispozice a zařízením interiéru stojí Lucie Dudáková, interiérová designérka a majitelka kavárny, restaurace a obchodu s bytovými dekoracemi Styl & Interier.

Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty zařizování interiéru změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze