Jak zařídit pokoj pro prvňáčka
Nástup do školy je období, kdy se z hravého dětského pokojíčku stává prostor, kde se dítě bude vztekat nad domácími úkoly, dohadovat se s vámi o tom, že se na zítra nic učit nemusí, a schovávat nesnězené svačiny tam, kde by mohly v klidu a ve tmě dokonale zplesnivět.
Na vás je, abyste to v klidu vydrželi a dítěti připravili inspirativní prostředí, které ho snad přesvědčí, že trošku disciplíny a zodpovědnosti ještě nikoho nezabilo.
Pracovní místo
Základem pracovního místa je prostorný psací stůl, který odpovídá výšce a tělesné konstrukci dítěte. Ideální je takový, který má navíc dostatek úložného prostoru, protože malý školák se bude muset naučit udržovat ve školních věcech pořádek a systém.
Stůl, který roste s dítětem
Výškově nastavitelné stoly nejsou žádnou novinkou. Jsou oblíbené, protože s dítětem opravdu rostou, a po celou dobu školní docházky je tudíž není třeba měnit za větší. Většinou ale nemají tolik úložného prostoru a je třeba k nim dokoupit další úložný nábytek. Při nákupu stolu se zajímejte o to, jak funguje mechanismus, kterým u stolu nastavíte patřičnou výšku, a zda je nastavení snadné. Dalším kritériem může být i to, zda je deska stolu sklopná.
Na čtení je totiž nejvhodnější, když je kniha položena na desce mírně nakloněné v úhlu 25º. Důležitý je samozřejmě i materiál. Konstrukce by měla být dostatečně pevná a odolná, aby vydržela manipulaci při nastavování výšky. Materiál desky stolu je v průběhu životnosti značně zatěžován. Dítě nemá ještě tak dobrou jemnou motoriku a občas se stane, že při kreslení nebo psaní přetáhne linku a místo na papír kreslí nebo píše po stole.
Je proto dobré, když je deska omyvatelná a povrch odolný vůči poškrábání. Určitým řešením jsou i plastové podložky, které se ale mohou po desce stolu posouvat, a dítě je nerado používá.
Pevný stůl, flexibilní židle
Stůl, u kterého nelze nastavit výšku, má tu výhodu, že může být součástí kompaktní sestavy a využívá místo pod vyvýšenou postelí nebo mezi skříněmi. Takový stůl působí v interiéru jemnějším dojmem a jeho nespornou výhodou je, že úložný prostor bývá jeho součástí.
To, že jej nelze výškově nastavit, nemusí být nevýhodou, pokud k němu koupíte nastavitelnou židli a podstavec, na který si dítě může dát nohy tak, aby stehenní a holenní kost svíraly pravý úhel.
V nabídce je takových židlí velké množství a vyplatí se vybrat opravdu kvalitní. Potíže s páteří totiž vznikají nevhodným zatěžováním některých svalových skupin při špatném sezení, kterému kvalitní židle dokáže zabránit.
Prostor k odpočinku
Kvalitní postel se zdravotní matrací je v dětském pokoji opravdu důležitá, protože zdravý odpočinek je pro dítě velmi důležitý a bez něj bude dítě své školní povinnosti hůře zvládat. Při výběru postele dbejte na dostatečnou kvalitu a volte tu s certifikáty vypovídajícími o nezávadnosti a bezpečnosti použitých materiálů. Je totiž prokázáno, že například formaldehyd v dětském nábytku může při vyšší koncentraci způsobovat bolest hlavy, únavu a v extrémních případech i poškození jater, ledvin či centrální nervové soustavy.
Zdravotní potíže mohou způsobit i použité barvy. Je proto lepší vybrat nábytek ošetřený jednosložkovými barvami na vodní bázi, které jsou dostatečně odolné a trvanlivé a přitom šetrné k životnímu prostředí.
„Hra je nejvyšší formou výzkumu.“
Albert Einstein
Domeček je základ
Děti milují skrýše. Pokud do dětského pokoje pořídíte postel, pod kterou je prostor na hraní, navíc ještě oddělený od zbytku místnosti látkovým závěsem představujícím fasádu středověkého hradu, zámeckého paláce nebo lesní chýše, máte vyhráno. Výrobci nabízejí modulární nábytek, který si můžete poskládat podle vlastních potřeb a podle zaměření dítěte doplnit třeba o zmíněný závěs, baldachýn nebo houpací síť. Na vás bude zkontrolovat kvalitu a zaměřit prostor, dítěti pak důvěřujte ve výběru barev a doplňků. Možná se budete divit, jaký vytříbený vkus vaše dítě prokáže.
Aktivní ležení
Děti si rády hrají na podlaze. Z praktických důvodů budete proto pravděpodobně přemýšlet o vhodném koberci nebo předložce. Kromě toho, že jakákoli textilní krytina bude zaručeně krásná a ideálně bude podporovat dětskou fantazii a proces učení, měla by také splňovat důležité požadavky na kvalitu. Vše, co je v dětském pokoji, bude vyžadovat častou a snadnou údržbu. Informujte se tedy o způsobu čištění a případně volte i antibakteriální materiál.
Koberec musí být také dobře upevněný, je-li po celé ploše místnosti, nebo opatřený rubovou protiskluzovou vrstvou, abyste zamezili pádu a zranění. Povrch by měl být jemný, ať je jemná dětská pokožka hýčkána. K podlahovému válení se budou hodit i různé pufy a taburety.
Pozor na zkřivenou páteř!
• Sedací plocha má být ve výši kolen, nesmí tlačit v kolenních jamkách, chodidla spočívají naplocho na zemi.
• Stehno a lýtko mají svírat úhel 90 stupňů nebo více.
• Mírné houpání na židli je dobré pro zlepšení krevního oběhu při zachování ideální pozice těla.
Správné míry pro zdravé sezení
Zásady správného učení
• Nechte dítě po vyučování oddechnout, jen málokdo má chuť vrhnout se do učení a úkolů hned, co skončí poslední hodina.
• Pauza by ale neměla být příliš dlouhá – mezi třetí a pátou hodinou odpolední je optimální doba k učení a naše schopnost soustředit se kulminuje.
• Není dobré se učit těsně před spánkem, aby dítě neusínalo s hlavou plnou povinností.
• Nejdřív by se dítě mělo věnovat těžkým předmětům a na závěr těm, které má rádo a které mu jdou.
TEXT: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME