Pracovní stůl s kancelářskou žlutou židlí.
Zdroj: Shutterstock

Jednoduché tipy a triky na efektivní práci z domova

18. 06. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Průzkumy ukazují, že lidem se práce z domova líbí. Dokážou si při ní lépe sladit pracovní a rodinné povinnosti a mají větší pocit svobody. Pokud i vy pracujete z domova, poradíme vám, jak má domácí pracoviště vypadat a co dělat, když vám práce nejde od ruky.

Vymezení prostoru

Home office se těší čím dál větší oblibě a stává se běžnou součástí pracovního života.  Z hlediska psychologie je velmi důležité, abyste pracovali na stejném místě. Tak jak se nejlépe vyspíte ve své posteli v ložnici, nejlépe se na práci budete umět soustředit na stejném místě, které i váš mozek podvědomě vnímá jako pracovní.

Pracujte ve stoje

Žena stojící u výškového stolu

Zdroj: Shutterstock

V pracovně by neměl chybět pevný a stabilní pracovní stůl, který umístíte ke stěně v blízkosti okna. Ideálně tak, aby světlo dopadalo z levé strany pro praváky nebo zprava pro leváky. Stůl by neměl stát přímo pod oknem, protože při sledování monitoru, zpoza kterého proniká denní světlo, se oči namáhají nepoměrně více.

Přečtěte si také:
Úchvatná hra s tvary a odrazy díky velkolepému použití skla v domě. Průzračný interiér vás ohromí

V posledních letech jsou čím dál víc oblíbené výškově nastavitelné stoly, které umožňují práci vestoje. Negativní důsledky dlouhodobého sezení na naše zdraví, jako jsou například civilizační choroby u čím dál mladší populace, ale i únava, bolesti a snížená výkonnost, potvrdilo vícero výzkumů.

Budiž světlo

Pracovní stůl s kancelářskou židlí u okna

Zdroj: XXXLutz

Kromě denního světla, které zvyšuje produktivitu při práci a pozitivně ovlivňuje lidskou psychiku, by měl být v pracovně i zdroj umělého světla. Umístěte na stůl stolní lampu s nastavitelným ramenem. Vhodná je neutrální nebo studená bílá barva světla, která zvyšuje stav bdělosti a pozornost. Pokud pracujete večer nebo v noci, v pracovně by neměla být úplná tma, aby mezi obrazovkou a pozadím nebyl příliš velký kontrast.

Zdravé sezení

Židle, která se dá polohovat a výškově nastavit, může pomoct předejít bolestem zad, jež způsobuje dlouhodobé sezení.

Přečtěte si také:
Atypická rekonstrukce domu ve stylu retro

Podle fyzioterapeutky Jarmily Križanové však i klasická dřevěná židle může mít svoje výhody. „Je stabilní a při sezení na ní cítíte sedací kosti, které vás nutí narovnat se.“ Pohlídat si podle ní je třeba zejména správnou polohu při sezení. „Pánev, hrudník a hlava mají být v jedné linii. Kolena a lokty pokrčené v pravém úhlu. Předloktí by měla být ze dvou třetin položená na stole a loket volný. Chodidla pevně na zemi, pata pod kolenem nebo trochu za ním. Monitor by měl být ve výšce očí a vzdálený od těla přibližně na délku natažené paže. Pokud pracujete s notebookem, vyřešit to můžete tak, že ho vložíte do držáku a přidáte si samostatnou klávesnici. Zamezíte tak bolestem krční páteře. „

Zahalte se

Kovový paravan oddělující část bytu

Zdroj: Nora a Jakub Čaprnka

Asi se shodneme, že na práci bychom se měli soustředit, ale pokud je pracovní koutek součástí jiné místnosti, může to být problém. Jestli vám dispozice či jiné důvody neumožňují postavit příčku nebo prosklení jako na obrázku nahoře, máte na výběr několik jiných možností, jak si vymezit pracovní prostor. Paraván, policový díl nebo velmi praktický závěs. Podle potřeby jím společný prostor jednoduše předělíte.

Dobrá rada na závěr

Na to, abyste podávali uspokojivý pracovní výkon i z domova, doporučují psychologové nezanedbávat ani vzhled. Pyžamo nechte v posteli a oblečte se tak, jako kdybyste šli do práce. Mozek totiž podvědomě vnímá i takové detaily, které dokážou ovlivnit pracovní výkon víc, než bychom si mysleli.

Katarína Barošová
Foto: Archiv firem, Shutterstock

Kategorie: Design interiérů
Tagy: home office interiérové řešení pracovna
Sdílejte článek

Diskuze