Když malý byt nepůsobí stísněně
Ve zrekonstruovaném bytě v portugalském městě Algés hraje hlavní roli světlo – díky němu nepůsobí nevelký byt stísněně. Celkovou atmosféru dotvářejí dekorace, k nimž má majitelka osobní vztah.
Když měla Raquel dost bydlení po podnájmech, pustila se do hledání příjemného místa pro vlastní domov. Třicet let stará budova na ni sice nijak zvlášť nezapůsobila, ale malometrážní byt v ní ji okouzlil – navzdory rozloze si byla hned při první návštěvě jistá, že je to ten pravý. Byl totiž dispozičně dobře řešený: velkorysá vstupní chodba oddělovala obývák a kuchyň od ložnice a koupelny. Nejúžasnější však byl pohled z oken – na jih, přes řeku Tejo, až na území na jejím druhém břehu.
„Zrcadla spolu s bílými stěnami a podlahou pomohla prostor vizuálně zdvojnásobit.“
Filipa Ferreira
Stůl umístěný u sloupu se zrcadlem vymezuje kuchyň a zároveň efektivně využívá prostor.
Mísa na koláče je dílem Fajançase Bordala.
Zdůraznění předností
Aby její nový-starý byt pomohli přeměnit na opravdové vysněné bydlení, oslovila Raquel architekty ze studia Homeless. „Naší prioritou přitom bylo zdůraznit silné stránky tohoto prostoru,“ říká bytová architektka Filipa Ferreira. Na to bylo potřeba i několik stavebních zásahů: zrušili zasklený balkón, aby tyto cenné čtvereční metry přidali k obýváku, poskytli z něho panoramatický výhled a vnesli dovnitř víc světla. Původně uzavřenou kuchyň spojili s obývacím pokojem, takže vznikl velký a otevřený společenský prostor. Stěnu, která oddělovala vstupní chodbu od obýváku, nahradili oboustranně přístupnou knihovnou s rastrem otevřených bílých polic. Chodba je tak oddělená, police však nebrání přístupu světla ani vizuálnímu propojení s obývákem.
Kulaté okno vpouští světlo z obýváku i do sousedící koupelny.
Zrcadlo nad pracovní plochou pomáhá prostor opticky ještě víc zvětšit a prosvětlit.
Zvětšovací triky
Víc světla znamená pocit většího prostoru. Kromě reálného prosvětlení otevřením balkónu a zbouráním příček dopomohli architekti dojmu vzdušnosti i optickými triky: „Podlahu z tmavého dřeva jsme natřeli na bílo. Stěnu za kuchyňskou linkou a sloup, který je pozůstatkem nosné stěny oddělující kuchyň a balkón od obýváku, jsme osadili zrcadly. Toto řešení prostor vizuálně zdvojnásobilo,“ vysvětluje Filipa.
V chodbě designéři ušetřili prostor díky posuvným dveřím a vymysleli i způsob, jak prosvětlit a ozvláštnit koupelnu – do sprchového koutu zabudovali kulaté okno s výhledem do obýváku. Kromě toho vizuálně propojili koupelnu s obývákem i barvami a stylem zařízení.
Nápadité detaily
Osobní a romantické
Jelikož Raquel je vášnivá cestovatelka, byla velkou knihovnou, nabízející spoustu místa na vystavení cestovatelských příruček a suvenýrů, nadšená. V podobném duchu vyzdobila i kuchyňské poličky a stolek v chodbě, čímž vytvořila kouzelný prostor, a původně izolované místnosti sjednotila.
Jelikož k Raqueliným koníčkům patří i obnova nábytku, sama se postarala o velkou část zařízení bytu. „Dokud se tu renovovalo, bydlela jsem u příbuzných,“ říká. „Mají malou dílnu, v níž jsem se mohla věnovat úpravě různorodých kusů nábytku, které se mi nasbíraly během bydlení po podnájmech.“ Například stínidla na lampě nad jídelním stolem, polštáře či nápisy na stěnách jsou jejím dílem.
Foto AM / Photoforpress
Text Eva Martins / Photoforpress
Zdroj čaopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.
Krasny bytik!!
Nejaka rada, kde sa daju podobne veci za relativne lacno kupit?