foto: ti architekti

Někdy stačí málo a typický byt se změní k nepoznání

20. 03. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Laťky dřeva naskládané jedna vedle druhé se nejčastěji používají na úpravy v exteriéru. Architekt Martin Machů jejich přenesl do interiéru bytu v devoloperském projektu, čímž mu dal absolutně svérázný vzhled.

Jak uniknout univerzálnosti bytů?

Byty v nově postavených developerských projektech se nejednou podobají jako vejce vejci. Pokud jim chcete dát speciální nádech a punc originality, bez dobrých nápadů to nejde. Projekt, který realizovalo studio ti architekti, narušuje univerzálnost takového bytu zajímavým prvkem, který se nese celým interiérem. Je jím použití dřevěných latí. Autoři úprav tvrdí, že „interiér by měl být výjimečný, stejně jako lidé, kteří v něm žijí“.

foto: ti architekti

foto: ti architekti

Dispozice zůstala – co se změnilo?

Byt v novostavbě má dispozici 3 + KK, ta zůstala nezměněna. Autoři úprav neměnili ani podlahy, obklady a dlažby, dveře či sanitu. Přesto po jejich změnách byt působí úplně jinak. Je harmoničtější, útulnější, a zejména nápaditý.

„V rámci obývacího pokoje s kuchyní jsme narušili bílou utilitárnost mramorovým obkladem a betonovou stěrkou. Dominantním vizuálním prvkem celého interiéru se staly dřevěné laťky,“ popisuje změny Martin Machů.

foto: ti architekti

foto: ti architekti

Stejný jazyk v celém interiéru

Díky použití latí dokázali funkčně rozčlenit prostor, ale zároveň zachovat jeho kompaktnost a jednotný charakter. Jednoduše řečeno: stejný jazyk, jako používá obývací pokoj, používá i ložnice.

Svislé laťky najdeme na skříni u kuchyňské linky, nad jídelnou a sedací soupravou, kde se skrývají úložné prostory. V ložnici je z nich čelo postele a jsou také na úložných prostorech.

foto: ti architekti

foto: ti architekti

Působivé detaily

Příjemným prostorem je i dětský pokoj, vymalovaný do podoby lesa. V bytě dominují světlé barvy, výjimkou je černý gauč. Kromě již zmíněných originálních řešení nese i několik dalších zajímavých detailů: například v obývací části najdete na stěně bílou napodobeninu jelení hlavy s parohy, působivé jsou i nohy jídelního stolu a seskupení svítidel nad jídelním stolem a obývací částí.

foto: ti architekti

foto: ti architekti

Laťkový byt ve zkratce

Architektonické studio: ti architekti

Architekt: Ing. arch. Martin Machů

Lokalita: Praha-Modřany, ČR

Realizace: 2016

Užitná plocha: 74m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ti architekti

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bydlení v Praze byty dřevěné laťky mramorový obklad novostavby rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze