Neuvěřitelná proměna! Ze staré stáje nádherný dvoupodlažní byt

17. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Ze skromného prostoru, který ještě před první republikou sloužil jako stáj pro koně, je dnes originální dvoupodlažní byt.

Kvůli technickému pokroku se z hospodářské budovy stala desetiletí nevyužitá a chátrající stavba. Jak ji zrekonstruoval architekt Jan Bek?

Cílem architekta bylo kouzelné místo někdejší stáje opět přeměnit v prostor, ve kterém plyne život. Samozřejmě s velkým respektem a úctou k původním architektonickým prvkům.

Rekonstrukce staré stáje

Foto Daniel Čáha

„Už na začátku jsem věděl, že toto bude to pravé místo, kde bych velmi rád pracoval a trávil čas. Můj požadavek na rekonstrukci zněl jasně: zachovat co nejvíce původních prvků s velkým důrazem na dodavatele – nebylo to jednoduché, kvalitních řemeslníků není mnoho,“ popisuje pocity a požadavky na rekonstrukci majitel.

Ze stáje prostor s reprezentativní částí

Architekt Jan Bek s tímto klientem už spolupracoval, klient znal jeho práci, a proto ho oslovil opět. Jeho úkolem bylo z původní stáje vytvořit prostor, ve kterém by mohl klient pracovat, přijímat návštěvy a občas i přenocovat – a to vše v příjemném přírodním prostředí.

V přízemí se nachází reprezentativní část, která se skládá z „lounge“ sezení určeného na debaty s klienty, velkého jídelního stolu a kuchyňky. Kuchyňská linka se dá skrýt za harmoniková dřevěná dvířka. Samozřejmě nechybí ani hygienické zázemí. Všechen nábytek je z ořechového dřeva. Horní podlaží architekt vyřešil jako soukromé. Nachází se tu pracovna a ložnice, nábytek je opět z ořechového dřeva.

Rekonstrukce staré stáje

Foto Daniel Čáha

Tradiční česká řemesla a cenné detaily

Původní stavba sama o sobě nabízela více zajímavých a cenných detailů: cihlové valené klenby, zajímavě pojaté trámové horní podlaží. Tyto momenty předurčily, jakým směrem se bude rekonstrukce a interiérový design bytu ubírat.

Vzhledem k tomu, že sám majitel má blízko k umění a k historii, chtěl podpořit ideu místních tradičních řemesel i v interiéru. Spolu s architektem se jim podařilo vybrat dodavatele mezi tradičními českými výrobci, i když to nebylo jednoduché.

Rekonstrukce staré stáje

Foto Daniel Čáha

Posun v barevnosti

Z materiálů kromě ořechového dřeva dominuje betonová stěrka s barevnou pigmentací do modré a zelené barvy. V přízemí najdete dlažbu v kombinaci jednobarevné šedé a vzorované. Horní podlaží má světlejší barevnost a dřevěnou dubovou podlahu, která prostor zútulňuje.

„Každý projekt je pro nás něčím novým, ale při této rekonstrukci vidím hlavní posun v barevnosti. Většinou se držíme tlumených nebo monochromatických barev. Klient je řeckého původu, a tak jsme si dovolili s barvami trochu zaexperimentovat. S výsledkem jsme spokojení a doufáme, že se bude líbit i vám,“ doplňuje autor proměny, architekt Jan Bek.

Rekonstrukce staré stáje

Foto Daniel Čáha

Rekonstrukce staré stáje

architektonický ateliér: BekArch, s. r. o.
autor: Ing. arch. Jan Bek
lokalita: Praha
realizace: 2018
celková plocha: 86 m2
subdodavatelé: Bomma – osvětlení, Ton – nábytek, Polstrin – pohovka, Interier H – truhlářství, Keramika Soukup – obklady/dlažba/sanita, SPO podlaha/dveře, Ilumix – osvětlení, Situs – nábytek v horním podlaží, Crystalite, Stockist – doplňky

Sabína Zavarská
foto: Daniel Čáha

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty dřevěný nábytek dubova podlaha dvoupodlažní byty hospodářské budovy
Sdílejte článek

Diskuze