Praktický třípokojový byt s prvky, na kterých je vidět poctivé řemeslo
Řemeslo a zručnosti jsou dnes oceňovány stále více. Není divu, přinášejí nejen estetiku, ale často i šikovná řešení, která šetří prostor a jsou vyrobena na míru zákazníka.
Takováto řešení nechybí ani v nově realizovaném interiéru třípokojového bytu na Račianské ulici. Jednoduchý, nápaditý a plně funkční interiér pochází z dílny architektonického studia Coolstock.
Byt v rezidenčním komplexu Pri Mýte v Bratislavě slouží mladé rodině, která oceňuje praktičnost a jednoduchost, podobně jako autor projektu architekt Lukáš Šíp. Tvoří ho tři logické funkční zóny.
První je centrální část s obslužným charakterem, která zahrnuje chodbu, koupelnu, toaletu a úložné prostory ve formě vloženého dřevěného boxu. Další částí je denní zóna s obývacím pokojem, kuchyní a lodžií. Poslední – noční zóna – zahrnuje ložnici a dětský pokoj.
Materiály zdůrazňují funkční členění
Všechny použité materiály, jakož i jejich barevnost a struktura, se přizpůsobují tomuto logickému členění bytu a vizuálně ho podporují.
„V denní části jsme použili surové povrchy – masivní dřevo s výraznou kresbou a odhalený betonový strop. V obslužné zóně je to vizuálně jemnější litá epoxid-cementová podlaha a betonový strop natřený na černo. Nejuhlazeněji působí pokoje, do nichž jsme umístili vlněné koberce a jejich stropy omítli na bílo.
Charakter podlah a stropů se mění podle zóny, přičemž stejný materiál stěn tyto zóny vizuálně propojuje. Tam, kde si to provoz žádá (kuchyň, koupelna), je povrch stěn ukončen matným bílým (a v koupelně šedým) polyuretanovým nátěrem. Všechny dveře jsme řešili jako osazené do skryté zárubně, mají bílou barvu,“ konkretizuje hru s barvami a materiály architekt Lukáš Šíp.
Dřevěný monolit jako hranice mezi denní a noční zónou
Stropy, stěny, podlahy a jejich materiálová souhra byly základem, do něhož autor projektu vložil pro celý interiér charakteristické atypické nábytkové prvky. Při jejich navrhování byla kromě praktičnosti velmi důležitá i jednoduchost. Design nábytku pracuje s archetypálními vzory, povrchy a detaily, na kterých je patrné řemeslo. Zajímavým způsobem je oddělena noční zóna od denní. Ochrannou bariéru mezi nimi tvoří dřevěný monolit sahající od podlahy až po strop.
Almara a skrytá řešení v kuchyni
Šikovných řešení, která šetří prostor a vylepšují funkčnost jednotlivých částí, je v interiéru vícero. Netradičně je pojata i kuchyňská linka, která sestává z pracovního „ponku“ z laminované překližky, ze zavěšené vysoké části s proporcemi tradiční šatní skříně či „almary“ a z otevřené police, která formou připomíná lidové poličky na nádobí. Speciálně nás zaujala nenápadně uložená pracovní deska ve vysoké skříni nad vestavěnou troubou a zásuvky na boku kuchyňské linky.
Řemeslná kvalita na prvním místě
Na nábytku najdete tradiční truhlářské detaily – například rohový čepový spoj. Objevuje se na zásuvkách v kuchyni a v koupelně. Architekt se i k výběru mobilního nábytku a svítidel postavil jinak, než by to udělali mnozí z nás – dal přednost řemeslné kvalitě zpracování, ne datu výroby. Díky tomu je interiér plný kvalitních a hodnotných prvků, které jsou nejen praktické, ale i udržitelné. Černo-bílo-hnědá kombinace vytváří příjemnou atmosféru, kterou změkčuje kresba dřeva.
Interiér bytu MYTO
architektonické studio: coolstock
autor: Ing. arch. Lukáš Šíp, Ph.D.
lokalita: Bratislava, Slovensko
hrubá podlahová plocha: 83,6 m²
užitná plocha: 75,8 m²
projekt: 2018
realizace: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci
Zdroj: linka.news