Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Praktický třípokojový byt s prvky, na kterých je vidět poctivé řemeslo

14. 09. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Řemeslo a zručnosti jsou dnes oceňovány stále více. Není divu, přinášejí nejen estetiku, ale často i šikovná řešení, která šetří prostor a jsou vyrobena na míru zákazníka.

Takováto řešení nechybí ani v nově realizovaném interiéru třípokojového bytu na Račianské ulici. Jednoduchý, nápaditý a plně funkční interiér pochází z dílny architektonického studia Coolstock.

Byt v rezidenčním komplexu Pri Mýte v Bratislavě slouží mladé rodině, která oceňuje praktičnost a jednoduchost, podobně jako autor projektu architekt Lukáš Šíp. Tvoří ho tři logické funkční zóny.

Přečtěte si také:
I sídlištní byt s mnoha typickými panelákovými neduhy se může stát krásným domovem

První je centrální část s obslužným charakterem, která zahrnuje chodbu, koupelnu, toaletu a úložné prostory ve formě vloženého dřevěného boxu. Další částí je denní zóna s obývacím pokojem, kuchyní a lodžií. Poslední – noční zóna – zahrnuje ložnici a dětský pokoj.

Betónový strop v obývaku s retro křeslami

V denní části architekti použili surové povrchy jako odhalený betonový strop. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Materiály zdůrazňují funkční členění

Všechny použité materiály, jakož i jejich barevnost a struktura, se přizpůsobují tomuto logickému členění bytu a vizuálně ho podporují.
„V denní části jsme použili surové povrchy – masivní dřevo s výraznou kresbou a odhalený betonový strop. V obslužné zóně je to vizuálně jemnější litá epoxid-cementová podlaha a betonový strop natřený na černo. Nejuhlazeněji působí pokoje, do nichž jsme umístili vlněné koberce a jejich stropy omítli na bílo.

Přečtěte si také:
Byt v staletém domě prošel proměnou, při které se z něj stalo pohodové bydlení pro mladou rodinu

Charakter podlah a stropů se mění podle zóny, přičemž stejný materiál stěn tyto zóny vizuálně propojuje. Tam, kde si to provoz žádá (kuchyň, koupelna), je povrch stěn ukončen matným bílým (a v koupelně šedým) polyuretanovým nátěrem. Všechny dveře jsme řešili jako osazené do skryté zárubně, mají bílou barvu,“ konkretizuje hru s barvami a materiály architekt Lukáš Šíp.

Kuchyň v dřevěné a černé

Netradičně je pojata i kuchyňská linka, která sestává z pracovního „ponku“ z laminované překližky, ze zavěšené vysoké části s proporcemi tradiční šatní skříně či „almary“ a z otevřené police, která formou připomíná lidové poličky na nádobí. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Dřevěný monolit jako hranice mezi denní a noční zónou

Stropy, stěny, podlahy a jejich materiálová souhra byly základem, do něhož autor projektu vložil pro celý interiér charakteristické atypické nábytkové prvky. Při jejich navrhování byla kromě praktičnosti velmi důležitá i jednoduchost. Design nábytku pracuje s archetypálními vzory, povrchy a detaily, na kterých je patrné řemeslo. Zajímavým způsobem je oddělena noční zóna od denní. Ochrannou bariéru mezi nimi tvoří dřevěný monolit sahající od podlahy až po strop.

pracovní deska ve vysoké skříni nad vestavěnou troubou

Nenápadně je uložená pracovní deska ve vysoké skříni nad vestavěnou troubou a zásuvky na boku kuchyňské linky. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Almara a skrytá řešení v kuchyni

Šikovných řešení, která šetří prostor a vylepšují funkčnost jednotlivých částí, je v interiéru vícero. Netradičně je pojata i kuchyňská linka, která sestává z pracovního „ponku“ z laminované překližky, ze zavěšené vysoké části s proporcemi tradiční šatní skříně či „almary“ a z otevřené police, která formou připomíná lidové poličky na nádobí. Speciálně nás zaujala nenápadně uložená pracovní deska ve vysoké skříni nad vestavěnou troubou a zásuvky na boku kuchyňské linky.

Přečtěte si také:
Secesní byt nakažen kreativním nadšením

Řemeslná kvalita na prvním místě

Na nábytku najdete tradiční truhlářské detaily – například rohový čepový spoj. Objevuje se na zásuvkách v kuchyni a v koupelně. Architekt se i k výběru mobilního nábytku a svítidel postavil jinak, než by to udělali mnozí z nás – dal přednost řemeslné kvalitě zpracování, ne datu výroby. Díky tomu je interiér plný kvalitních a hodnotných prvků, které jsou nejen praktické, ale i udržitelné. Černo-bílo-hnědá kombinace vytváří příjemnou atmosféru, kterou změkčuje kresba dřeva.

Chodba do ložnice

Zajímavým způsobem je oddělena noční zóna od denní. Ochrannou bariéru mezi nimi tvoří dřevěný monolit sahající od podlahy až po strop. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Interiér bytu MYTO

architektonické studio: coolstock

autor: Ing. arch. Lukáš Šíp, Ph.D.

lokalita: Bratislava, Slovensko

hrubá podlahová plocha: 83,6 m²

užitná plocha: 75,8 m²

projekt: 2018

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Zdroj: linka.news

Kategorie: Design interiérů
Tagy: betonové stropy byty dřevěné obklady Funkční minimalismus kuchyňská linka retro design retro styl třípokojové byty
Sdílejte článek

Diskuze