Zdroj: Miro Pochyba

Byt v staletém domě prošel proměnou, při které se z něj stalo pohodové bydlení pro mladou rodinu

21. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Byt v téměř staletém domě prošel proměnou, při které se z něj stalo pohodové bydlení pro mladou rodinu. Neztratil však při ní nic ze svého génia loci a ani z působivé starosvětské atmosféry.

Martina a Samo patří k těm našincům, kteří si našli uplatnění „u sousedů“. Jistý čas pendlovali mezi Prahou, kde měli svůj byt, a podnájmem v Bratislavě, ale když Samo dostal na Slovensku zajímavou pracovní nabídku, rozhodli se vrátit a natrvalo se usadit v hlavním městě. Předali tedy pražský byt a koupili si nový v Bratislavě.

Přečtěte si také:
Starý byt v Brně po proměně: Dlažba jako důležitý prvek členění prostoru

Jenomže pak přišla možnost, kterou si nemohli nechat ujít – Martinin dobrý kamarád jim zavolal, že v starém domě, ve kterém bydlí, je právě na prodej jeden šikovný byt. Byla to skvělá tichá lokalita nedaleko centra, slušná cena a navíc by měli souseda kamaráda. Nebyl důvod váhat.

Původní stav bytu

Původní stav. Zdroj: archiv majitelky

Již koupené bydlení v novostavbě proto prodali a začali v novém – starém plánovat změny v dispozici a zařízení interiéru. Jak to už chodí, byt v téměř staletém domě měl totiž nejen svá pozitiva, ale i negativa.

„Jsou tady dva balkóny a u domu je malá zahrádka, kde si může náš syn hrát. Ocenili jsme to hlavně přes lockdown,“ říká Martina, která se stala ideovým tvůrcem nového domova rodiny. „Předtím jsme měli v Praze skutečně velký dvoupokoják a tento byt je asi o 14 m2 menší, takže jsme trochu bojovali s prostorem. Ale dispozici jsme změnili tak, aby tu měl Edko svůj vlastní pokoj, což je zase výhoda,“ pokračuje sympatická majitelka.

Martina se synem

Martina se synem. Zdroj: Miro Pochyba

Prvním krokem k novému bydlení mladé rodiny byla úprava dispozice. Některé typické prvky starého bytu, jako jsou dvoukřídlé dveře nebo chodba, ze které se vstupuje do všech místností, přitom zachovali, jiné změnili. Z někdejší samostatné kuchyně je dnes Edkův dětský pokoj a kuchyňský prostor je po novém součástí obývacího pokoje. Miniaturní pokoj „pro služebnou“ za kuchyní zase přičlenili k původně miniaturní koupelně, ze které se tak stal parádní prostor nejen na očistu, ale také na odpočinek.

Martina, která má jako stylistka vytříbený vkus a smysl pro estetiku, se ujala role designérky, Samo si vzal pod palec technické záležitosti a realizaci — částečně organizačně, částečně vlastnoručně. Navíc, oba v projektu nového společného bydlení zúročili také zkušenosti z rekonstrukce svého prvního bytu, který byl v podobně starém domě na pražských Vinohradech.

Přečtěte si také:
Jak do moderního interiéru zakomponovat starší kousky nábytku, aby výsledek nepůsobil chaoticky

„Chtěla jsem v bytě vytvořit optimistickou atmosféru, protože rodinné bydlení má být podle mě veselé. Proto jsem zvolila zařízení v pastelových barvách. Nejdřív jsem vybrala šedozelený odstín do kuchyně, který jsem pak doplnila růžovou a několika zlatými prvky. Barvy jsem přidávala a ladila postupně, a aby jich nebylo příliš, celek zjemňuje a vyvažuje neutrální bílá a přírodní dřevo,“ popisuje proces vzniku interiéru Martina, které se v bytě podařilo vytvořit příjemnou staronovou atmosféru také díky kombinaci moderního zařízení s původními prvky a nábytkem, který tady zůstal po předchozích majitelích.

Obývací pokoj a kuchyň

Obývací pokoj spojený s kuchyní tvoří ústřední prostor bytu. Místnost má rozlohu jen něco přes 20 m2, ale Martině se podařilo umístit sem všechno, co tříčlenná rodina potřebuje, takže pokoj nepůsobí přeplněně. Zdroj: Miro Pochyba

Pastelové barvy vnesly do bytu sympatickou veselou atmosféru, která se Martině spojuje s rodinným životem. Stejně tak odstíny v kombinaci s bílou a přírodním dřevem se opakují ve všech místnostech, což podporuje příjemný dojem ucelenosti.

Jídelna s východem na balkon

Balkon u kuchyně není velký, ale především v létě, kdy je plný květin, je vítaným rozšířením obytného prostoru. Zdroj: Miro Pochyba

Jídelní stůl, židle a skřínka pod televizorem tady zůstaly po předešlých majitelích. Martina se Samem dali židle přečalounit v nových barvách bytu, dřevo očistili, přesmirkovali a nanovo namořili a naolejovali. „Jsem ráda, že se nám povedlo zachovat nějaký původní nábytek, který vypovídá o historii bytu. Ostatní zařízení je nové. Líbí se mi totiž kombinace starého vintage nábytku s novými prvky,“ říká Martina.

Kuchyň s jídelnou

Kuchyň na míru. Zdroj: Miro Pochyba

Kuchyň je, stejně jako ostatní vestavěné prvky v bytě, vyrobená na míru. Digestoř nad kuchyňským ostrovem by, v ne právě největší místnosti, nepůsobila příjemně a po zkušenostech s výsuvnou digestoří z předešlého bytu se dvojice shodla na tom, že nechají kuchyňský ostrov raději bez odsávače a na větrání budou využívat balkónové dveře.

Přečtěte si také:
Pražský byt z dvacátého století vyniká arkýřem s velkými okny
Kuchyňská linka

Otevíraní těchto širokých dvířek je vymyšleno velmi prakticky – vyklápějí se tak, že nepřekážejí při práci. Zdroj: Miro Pochyba

Esteticky a zároveň prakticky, zajímavě, ale bez zbytečného rozhazování – těmito pravidly se řídila Martina při zařizování bytu. 

Marocká dlažba v chodbě se svým retro vzhledem do starého bytu perfektně hodí a barevně ladí s odstíny nového nábytku. Navíc se pod novou dlažbu dalo umístit teplovodní podlahové vytápění, díky kterému je i v této časti bytu v zimě příjemně teplo.

Chodba s marockou dlažbou

Chodba. Zdroj: Miro Pochyba

Dobovou atmosféru bytu dotvářejí také zrenovované původní prvky – dřevěné okna, dvoukřídlé dveře či dubové parkety uložené do tradičního vzoru stromečku. Staré parkety bylo nutné rozebrat, vyčistit, nanovo položit, vybrousit a naolejovat. Není to jednoduchá renovace, ale klasické parkety ovlivňují dojem z bytu tak výrazně, že za to určitě stojí.

Knihovna

Široké dvoukřídlé dveře a průchozí pokoje – tuto klasiku, typickou pro staré byty, Martina se Samem zachovali. Zdroj: Miro Pochyba

Řešení 2 v 1. Martina má mnoho knih, které bylo nutné někam uložit, a Samo potřeboval pracovní kout. Martina teda navrhla do ložnice na stěnu oproti posteli otevřenou knihovnu, kterou Samo spolu s kamarádem zrealizovali. Pravidelná bíla policová konstrukce, ve které je u okna integrovaný pracovní prostor na notebook, vypadá perfektně, skvěle splnila svůj účel a nestála majlant.

Pohled do ložnice

Pohled do ložnice. Zdroj: Miro Pochyba

„Mám ráda, když jsou věci skryté. Byt potom působí uklizeně. Přiznávám, že mám spoustu šatů, ale nepotřebuji je mít pořád na očích,“ směje se Martina. Protože se stěhovali z většího do menšího, museli v novém bytě vymyslet dostatek úložných prostor. Kde to šlo, udělali proto vestavěné skříně.

Přečtěte si také:
Typický cihlový byt prošel rekonstrukcí a dnes září čistotou a jednoduchostí

TIP redakce

Stylový lamelový obklad za postelí skrývá další úložné prostory – za ním je vedle celé stěny velká vestavěná skříň a obklad tvoří dvířka s nenápadným otevíráním push to open. Přímo za postelí jsou uloženy větší předměty, jako jsou kufry, které se nepoužívají často, ale místo se jim někde musí najít.

Dětský pokoj

Také dětský pokoj je veselý díky pastelovým barvám. Sice není velký, ale malý Edko tady má všechno, co potřebuje – zejména místo na svá oblíbená autíčka. Zdroj: Miro Pochyba

TIP redakce

Chcete zjemnit tmavý celoplošný koberec? Použijte metodu vrstvení a položte na něj světlý kusový. Více vrstev koberců vypadá zajímavě a taková měkká a teplá podlaha bude příjemná nejen v dětském pokoji, ale i v obývacím pokoji nebo ložnici.

Koupelna

Malý pisoár oproti toaletě je tu jen dočasně. Je to vlastně chlapecký nočník – vnitřní část má držadlo, dá se vyndat a obsah vylít do záchodu. Parádní koupelna je totiž nejen mámina a tátova, ale i Edkova. Právě on si z celé rodiny nejvíc užívá také koupání ve vaně. Zdroj: Miro Pochyba

Krásná velká koupelna, dokonce se dvěma okny, vznikla spojením původní koupelny, která byla skutečně miniaturní, a malé místnosti za někdejší kuchyní. Díky příjemnému designu a dokonalému vybavení je nejenom prostorem na prozaickou očistu těla, ale i příjemným místem na odpočinek. 

Profil

Majitelé

Martina, její partner Samo a jejich syn Edko (budou mu 3 roky). Martina dělala několik let stylistku pro různé lifestylové časopisy a reklamní agentury, momentálně je na mateřské dovolené. Samo pracuje v realitní kanceláři.

Přečtěte si také:
Jedinečný byt v eklektickém stylu upoutá snad každého

Nemovitost

Třípokojový byt s rozlohu 67 m2 v přibližně 85letém domě v širším centru Bratislavy.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byty dřevěné parkety pastelové barvy původní nábytek starožitný nábytek změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze