Zdroj: Lenka Némethová

Stačilo pár šikovných nápadů a rázem je v bytě úplně jiná atmosféra! I malé úpravy mohou mít velký efekt

29. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Ani developery navržené projekty nemusí vyhovovat každému. Přece jen je jiné, když byt obývají dva dospělí, než když k nim přibudou dvě rozverné děti. Kromě toho do využití prostorů zasáhla též potřeba či možnost pracovat z domu. O úpravu dispozice bytu pro mladou rodinu s plochou šestaosmdesát metrů čtverečních v jedné z mála bratislavských rekonstrukcí se postaral ateliér 27.9.

Denní zóna, dva pokoje se společným balkónem a hygienické zázemí

Naštěstí na rozdíl od starších objektů, byt na křižovatce byl už od samého vzniku vzdušný a prostorný. Architektům se však podařilo nenáročnými úpravami dosáhnout dispozice, která pro rodinu slouží ještě lépe. Plochu bytu s jednou šikmou stěnou tvoří společná zóna kuchyně, jídelny a obývacího pokoje s balkónem, hygienické zázemí a dva samostatné pokoje, které mají společný dlouhý balkón.

Kuchyň - Byt na křižovatce v Bratislavě

Plochu bytu tvoří společná zóna kuchyně, jídelny a obývacího pokoje s balkónem, hygienické zázemí a dva samostatné pokoje. Zdroj: Lenka Némethová

Stačilo přesunout WC a byt se otevřel

Hlavní změnou dispozice bylo přesunutí samostatně stojícího WC ke koupelně na místo původního šatníku. Majitelé tak dali přednost prostoru před skladováním věcí, které v úložných prostorech často upadají do zapomenutí. Díky tomu u vstupu do bytu vznikl kompletní hygienický blok. Zrušením původního WC se dostalo přirozené světlo až ke vchodu a do nejhlubších částí rohového bytu.

Kuchyňský ostrov - Byt na křižovatce v Bratislavě

Kolem kuchyňského ostrova se točí většina denních i večerních rituálů. Zdroj: Lenka Némethová

„Nafouknutý objem kuchyně maskuje jádra a sloupy na obvodové stěně, rozšiřuje pracovní plochu do hloubky. Spolu s ostrovem, kolem kterého se točí většina denních i večerních rituálů, supluje svou aktivitou ukrojené metry obývacího pokoje,“ popisují atmosféru v hlavním rodinném prostoru po proměně autoři rekonstrukce.

Hygienický blok definuje světlé dřevo

Sjednocený hygienický blok je charakteristický mořenou smrkovou biodeskou. Kromě samostatné toalety a koupelny zahrnuje též knihovnu dostupnou z chodby a integrovanou klimatizační jednotku, která díky centrální poloze nahradila původně navržené tři. Velmi důležitým prvkem bloku jsou nadsvětlíky, které prosvětlují hygienické místnosti bez oken světlem z denní zóny.

Dřevěný hygienický blok - Byt na křižovatce v Bratislavě

Sjednocený hygienický blok zahrnuje též knihovnu dostupnou z chodby a integrovanou klimatizační jednotku. Zdroj: Lenka Némethová

Centrální nosný prvek nechali surový, je v něm praktická nika

Mezi obývacím pokojem a koupelnou stojí centrální betonový nosný prvek, který byl součástí původní dispozice. Zůstal neomítnutý, díky čemuž příjemně kontrastuje s dřevěnými prvky. Architekti prostor uvnitř betonového nosníku zužitkovali jako niku. Vložili do něj bílou dřevěnou skříň, která může sloužit k odkládání věcí, ale také jako malá kancelář.

Betonová nika s bílou skříní - Byt na křižovatce v Bratislavě

Architekti prostor uvnitř betonového nosníku zužitkovali jako niku. Zdroj: Lenka Némethová

Na místě, kde měla být původně ložnice, se dnes nachází dočasná domácí pracovna. V druhém samostatném pokoji je ložnice pro všechny čtyři členy rodiny, kteří ji s vtipem nazývají „skautský tábor“.

Pokoje bez vestavěných řešení. Proč?

Samozřejmě postupem času se budou měnit i potřeby členů rodiny, především těch nejmenších. Právě proto autoři nové dispozice zařídili pokoje variabilním nábytkem bez vestavěných, trvalých řešení. Byt se tak může jednoduše přizpůsobit a reagovat na aktuální potřeby mladé rodiny.

Přečtěte si také:
Původní neduhy panelového bytu z šedesátých let využili při rekonstrukci ve svůj prospěch

Byt na křižovatce

autoři: ateliér 27.9
lokalita: Bratislava
plocha: 86 m2
projekt: 2020 – 2021
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Lenka Némethová

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: betonové plochy byty knihovna světlíky změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze