Zdroj: Lozi designs

Jak má vypadat jednoduchý multifunkční nábytek

24. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud byste chtěli zjistit, jaké kousky oblečení zaručeně nesmí chybět ve vašem šatníku, našli byste na toto téma spoustu zajímavých článků a tipů. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak je to v interiéru? Které kousky nábytku jsou všestranné, jednoduché a současně vás neomrzí ani po letech?

V malém bytě musí být člověk skutečně kreativní. Čím menší prostor, tím důkladnější by mělo být jeho plánování. Na každém detailu totiž záleží. Nejlepším řešením je odevzdat návrh interiéru do rukou odborníka. Dobrý interiérový designér dokáže pomocí nábytku na míru přetvořit i stísněnou garsonku v třípokojový byt… téměř. I když vám byt nenafoukne, najde místa, která byste jinak nevyužili, a to způsobem, na jaký byste pravděpodobně sami nepřišli.

Přečtěte si také:
Šikovné řešení! Třípokojový byt nechal rozdělit na dva menší a oba pronajal

Pokud je vaším cílem prostor kdykoli přeuspořádat nebo rozšířit, soustřeďte se na lehký mobilní nebo flexibilní nábytek. Hledejte kousky, které na pár (jednoduchých) kliků zmenšíte na minimální velikost a odklidíte z dohledu. Některé se jen sklopí, jiné štosují, některé jsou chytře ukryté ve svém starším bratrovi. Nábytek s kolečky zase můžete podle potřeby přesunout na stranu a získat tak více místa pro návštěvu nebo hodinu tance. Multifunkční nábytek si ale vůbec nemusíme představovat pouze jako něco, co se složí, změní svůj tvar a je z něj něco úplně jiného. Existují také úplně „normální“ kousky, které ale při troše představivosti můžete využívat na více účelů. Které to jsou?

Jedním z takovýchto kousků je štokrlík nebo jednoduše židle bez opěradla. Nejlépe hranatá a z masivního dřeva. Takovou židli zasunete pod jakýkoli stůl, vejde se do každého rohu. Můžete na ni usadit hosty u stolu, poslouží jako příruční stolek u gauče nebo jako stojan na květináč. S její pomocí dosáhnete i do těch nejvýše položených skřínek. Dalším kandidátem je příruční (servírovací) stolek na kolečkách. Některé lze zasunou pod kuchyňskou linku, cílem jiných je naopak pracovní plochu zvětšit (jsou vyšší a držadla mají situovaná níže pod vrchní částí pracovní desky). Jeho úsporná velikost, praktické police, háčky a především šikovná kolečka z něj dělají multifunkčního pomocníka nejen do kuchyně.

Přečtěte si také:
Jak z jednoho velkého dětského pokoje získali dva útulnější pokoje

Spolehlivými chameleóny jsou menší nebo větší taburety, lavice a konferenční stolky s úložným prostorem uvnitř. Systémy otevírání jsou různé, je fajn, když se u konferenčního stolku dostanete dovnitř, aniž byste museli z jeho vrchní desky odkládat všechny rozložené věci. Taburety nebo lavice, které plánujete často přesouvat, nenaplňte těžkými věcmi, jinak se jejich multifunkčnost nadobro ztratí (zavařeninovým sklenicím bude lépe ve spíži na poličce). Variabilní jsou také dřevěné bedýnky z masivního dřeva, které lze využít na několik způsobů. Uložené na zemi nebo na nábytku skryjí vaše drobnosti, namontované na stěně vytvoří netradiční knihovnu. Když vás omrzí, přidáte k nim nožičky a máte noční stolek. Možností je skutečně spousta.

Dříve, než se rozhodnete vyplnit všechny stěny vestavěnými šatníkovými skříněmi, zkuste na chvíli popřemýšlet, zda to v některém pokoji nezkusit přece jen trochu jinak. Všechny tvarově jednoduché a kompatibilní kusy nábytku jsou totiž jako stavebnice. Rychle a bezbolestně se přizpůsobí všem interiérovým změnám a náladám. Jejich kouzlo se ukrývá právě v jejich jednoduchosti a všestrannosti. Možná nejsou ikonické, ale budou vždy a za každých okolností nadčasové. A to se přece počítá.

Vyklápací stolek v studentském pokoji

Kdo řekl, že v malém domě se nemůžete realizovat? Splňte si svůj sen o vlastním studiu, kde můžete být sami sebou, když nikdo není doma. S výklopným stolkem a důmyslně ukrytými pomůckami bude váš umělecký ateliér okamžitě skrytý před všemi zvědavci a zároveň budete mít pořádek v bytě neustále pod kontrolou. Zdroj: IKEA

Pokud výrobce nabízí modulární nábytek, patří obvykle k těm nejprodávanějším. Poznáte ho podle toho, že ani po letech ho prodejce nepřestal nabízet. Naopak. Neustále hledá nové možnosti, jak ho vylepšit, aby manipulace s ním byla stále jednodušší a aby vyhovoval aktuálním trendům. Takovým je i modulární úložný systém IVAR, který můžete podle potřeby obměňovat nebo rozšiřovat a přidat další police, skřínky nebo dokonce sklápěcí stůl. Prodává IKEA.

Modulární kocka v úložními prostory

Zdroj: Moormann

Německý návrhář nábytku Nils Holger Moormann vyřešil problém s malým prostorem dřevěnou krabičkou, kterou umístil do středu bytu. Vypadá jako obrovský kus nábytku, na který se lze dívat jako na místnost v místnosti. Dřevěná kostka je variabilní a tvárná, a přestože v sobě skrývá neuvěřitelné množství úložných prostor a vychytávek, působí mimořádně vzdušně. Další z jeho designových kousků najdete na moormann.de.

Přečtěte si také:
Ideální řešení do malých bytů? Multifunkční kostka v prostoru

Nábytek na míru nabízí nekonečné možnosti, jak si v bytě vytvořit funkční a osobitý prostor šitý na míru. Není třeba se bát ani inovativních řešení, v nichž spojujete dva nebo tři kusy nábytku do jednoho celku. Lozi Design, jehož zakladatelem je Soroush Pourhashemi, vytváří atypické a multifunkční kusy nábytku na míru již několik let. Výsledkem je minimalistický a čistý design a spousta spokojených zákazníků. Více najdete na lozidesigns.com.

Modulová pohovka s barem

Zdroj: Lozi designs

Lavici s úložným prostorem, navíc na kolečkách, oceníte v každém čase a v každém prostoru. Děti ji využijí ve svém pokoji na hraní, v obývacím pokoji poslouží jako dodatečné sezení pro návštěvy. A věříme, že nezůstane jen u toho. Možná se jednoho dne vrátíte z práce dřív a ve vaší lavici se budou plavit odvážní námořníci. Ale co. U variabilního nábytku je s něčím takovým jednoduše potřebné počítat.

Lavice na kolečkách

Zdroj: IKEA

Dítě roste jako z vody a multifunkční nábytek KUKO od designérů Villo Design roste s ním. Je vyrobený z březové překližky a skládá se ze šesti částí, které lze různě přeskládat. Víc na villo.design.

 1. Nedříve jako kolébka nebo postýlka k manželské posteli.

  Dětská postýlka v bílém pokoji

  Zdroj: Villo Design

 2. Pro předškoláka lavice na sezení nebo ukládací prostor pro hračky.

  Lavice s dětma, které si čtou

  Zdroj: VilloDesign

 3. Později se dá jednoduše transformovat ve výškově nastavitelný stolek.

  výškově nastavitelný stolek

  Zdroj: Villo Design

 4. Možností, jak ho využít, je spousta. Na své si přijde skutečně každý.

  Spící pes v boxe

  Zdroj: Villo Design

Většina rozkládacích sedaček není určena pro každodenní přespávání. Mechanismus ani matrace nejsou na pravidelnou zátěž připravené. A vaše páteř také ne. A co tak pořádná pohodlná postel schovaná ve skříni?

Žena na vyklápací posteli

Zdroj: Nábytok Mirjan24

Dokud je vevnitř, působí jako jednoduchá policová sestava, ale když přijde noc, jednoduše ji vyklopíte do prostoru a můžete jít rovnou spát. A to doslova – protože tato postel je již ustlaná a čeká jenom na vás. Sklápěcí postel Bed-Concept koupíte na nabytok-mirjan24.cz.

Přečtěte si také:
Promyšlená rekonstrukce byt nafoukla: kuchyň v obývacím pokoji, dětský pokoj v ložnici

Pět znaků, podle kterých zjistíte, že váš nábytek je multifunkční…

První

Je jako váš nejlepší přítel. Když odcházíte na dovolenou, máte sto chutí sbalit ho do kufru. Je s ním zábava, když ho potřebujete, je po ruce, věrný a připravený pro každý úkol.

Druhý

Je jako kouzelnický klobouk. Pojme všechno, co by viděla vaše návštěva, kdyby přišla o 5 minut dřív. Kousek, který se tváří jako stolek, a přitom je to bezedná třináctá komnata.

Třetí

Je jako lego. Rozložitelný na menší samostatné díly a znovu složitelný. Na sebe, vedle sebe, do sebe. Nutí vás dlouhé hodiny přemýšlet, jakou kombinaci jste s ním ještě nezkusili.

Čtvrtý

Je jako dítě. Dospívá a mění se. Rostoucí nábytek, který čeká na svou chvíli, je jako zázrak. Šetří peněženku i vaše nervy (na rozdíl od lidských mláďat vyroste úplně sám).

Pátý

Je jako věčný otazník. S nábytkem z obnovitelného materiálu, jako je masivní dřevo, se nikdy neloučíte. Ukažte mu pilku a ptejte se ho, čím chce být, až se znovu probudí.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Villo Design, Nábytok Mirjan24, Moormann, Lozi designs, IKEA

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: garsonky malé prostory modulární pohovky modulový nábytek multifunční modul otočná postel rozkládací gauč úložní prostory
Sdílejte článek

Diskuze