Zdroj: Alex Shoots Building

Přeměna bytu v podkroví na klidný a kultivovaný prostor

23. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Pražská část Bubeneč je známá jako diplomatická a rezidenční čtvrť, ve které se nacházejí luxusní byty a domy, ale i starší stavby, které potřebují rekonstrukci. V každém případě je velmi vyhledávanou lokalitou.

Architekti ze Studia Komon Martin Gaberle, Ema Traplová, Julie Hyská řešili rekonstrukci bytu pod střechou právě v domě v Bubenči.

Přečtěte si také:
Miniaturní podkrovní byt aneb Co se dá vykouzlit na třiadvaceti metrech čtverečních

Tento byt má podobný příběh jako dnes mnohé. Mladý pár hledá bydlení, a když ho najde, obvykle chce již existující prostory přizpůsobit svým potřebám. Investorům této rekonstrukce se zalíbil byt v podkroví bytového domu, který je součástí nadstandardně vybaveného rezidenčního komplexu z 90. let. Navrhl ho slavný holandský architekt Erick van Egeraat, spoluzakladatel světoznámého ateliéru MECANOO se sídlem v Delftu.

Rekonstrukce bytu pod střechou

Zdroj: Alex Shoots Building

Celá tato lokalita je architektonicky zajímavá, protože mezi novějšími budovami stojí modernistická vila Bianca (1910 – 1911), která je dílem architekta Jana Kotěry. Erick van Egeraat okolo původní vily navrhl domy, které jsou v dialogu s historickou budovou.

Rekonstrukce bytu pod střechou

Zdroj: Alex Shoots Building

Klidný a kultivovaný prostor

„Podobně jsme i my přistoupili k rekonstrukci podkrovního bytu v jedné z těchto budov. Ne sice ve vztahu k modernistické vile, ale ve vztahu k mladému páru, který zde bude bydlet. Naším cílem bylo vytvořit klidný a kultivovaný prostor sjednocený promyšlenými detaily a redukovanou paletou přírodních materiálů. Skutečným domovem, k obrazu majitele, se stane užíváním a postupným zabydlením,“ vysvětluje přístup k přeměně bytu pod střechou architekt Martin Gaberle.

Rekonstrukce bytu pod střechou

Zdroj: Alex Shoots Building

Velkorysá denní zóna a chodba v důležité roli

Jak je dnes velmi časté při mnoha rekonstrukcích bytů z konce minulého století, i zde se bouralo. Spojením obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou a chodbou vznikl velkorysý obytný prostor. Díky tomu se také podařilo vnést přirozené světlo do dlouhé chodby. Pilíře a dveře vysoké od podlahy až po strop, které se v chodbě střídají, prostor dynamizují a uvádějí rytmus. Chodba má i další funkci: odděluje společenskou část bytu od soukromé. Obě ložnice v soukromé zóně mají vlastní koupelny.

Přečtěte si také:
Multifunkční řešení podkroví přeměněného v bydlení
Rekonstrukce bytu pod střechou

Zdroj: Alex Shoots Building

Krb, vinotéka, terasa a výhled na slavnou vilu

Obývací pokoj s krbem a vinotékou jednoduchým otevřením širokých francouzských oken spojíte s terasou. Z ní je výhled na vilu Biancu. Ještě stále to není všechno – hlavní obytná zóna skrývá i další překvapení. Řekli byste, že nad krbem je v nábytku skrytý bar a klimatizace? Nebo že mezi závěsy před francouzským oknem je zabudované projekční plátno?

Rekonstrukce bytu pod střechou

Zdroj: Alex Shoots Building

Střízlivé materiály i barvy

Autoři přeměny využívají úzkou škálu materiálů i barev. V celém interiéru kombinují přírodní dub, bílé omítky, lak, cementové stěrky a kovové černé akcenty. Bytem – od vchodu až po jeho konec – procházejí detaily s motivem dubové linky. Většina nábytku, včetně krbu a venkovního grilovacího stolu, je výsledkem práce na míru.

Rekonstrukce bytu pod střechou

Zdroj: Alex Shoots Building

Rekonstrukce bytu pod střechou

architektonický ateliér: Studio Komon

architekti: Martin Gaberle, Ema Traplová, Julie Hyská

spolupráce: Studio Fabrik8

realizace: 2020

Sabína Zavarská
foto: Alex Shoots Building

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty byty v Praze podkrovní byty
Sdílejte článek

Diskuze