Zdroj: David Gaberle

Přeměna starého bytu s nepraktickou dispozicí v moderní prostor pro mladý pár

01. 12. 2020
Diskuze (3)
Sdílet

Čtyřicet tři metry čtvereční na bydlení není rozhodně mnoho, ale je-li tento prostor zajímavě a prakticky řešený, může být pro dvojici mladých lidí příjemným domovem.

Mladý pár si v Kladně vybral byt z padesátých let a s požadavkem rekonstrukce oslovil architektonický ateliér Komon Architekti. Co se dělo dále?

Práce architektů na přeměně starého bytu s nepraktickou dispozicí v moderní prostor pro mladý pár pokračovala přímo intuitivně.

Přečtěte si také:
Malé prostory se špatnou dispozicí? Jak z toho vykličkovat?

„Hned od prvního momentu nás zaujalo, že byt má skeletovou konstrukci. Proto jsme se rozhodli vybourat téměř všechny příčky, které nebyly nosné. Zbylo nutné minimum. Dispozici jsme přizpůsobili dnešnímu standardu: kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem tvoří jeden prostor,“ vysvětluje architekt Martin Gaberle.

Byt s betonovou konstrukcí

Zdroj: David Gaberle

Syrový beton, březová překližka

Skeletovou konstrukci bytu odhalili na syrový beton, který v moderní dispozici jasně upozorňuje na původní řešení. Nové příčky a vestavěný nábytek jsou z březové překližky, která interiér harmonizuje a zjemňuje drsný efekt betonu. Svědkem minulosti bytu jsou též původní parkety. Vybourané podlahy doplňuje cementová stěrka.

Byt s betonovou konstrukcí

Zdroj: David Gaberle

Šedá, bílá, béžová a minimalistické osvětlení

Barevnost interiéru je nenápadná, život do něj vnesou samotní majitelé svou přítomností, dekoracemi a předměty denní potřeby. Základním „plátnem“ je šedá, bílá a béžová, a tedy – šedý beton a pohovka, bílé stěny a stropy, béžová překližka a dřevo. Také osvětlení je řešeno minimalisticky – v kuchyňské i pracovní části ve formě dvou velkých „nahých“ žárovek s viditelným kabelem.

V koupelně se architektům podařilo opticky zvětšit prostor nejen bílou barvou v kombinaci se světlým dřevem, ale i zrcadly a proskleným sprchovým koutem.

Byt s betonovou konstrukcí

Zdroj: David Gaberle

Co dokáže dobrá spolupráce

Asi nejvíce pozitivního při této rekonstrukci udělala vynikající spolupráce mezi investorem a architektem. Mnoho potenciálně zajímavých projektů krachuje právě na rozdílnosti názorů nebo neúplném porozumění na jedné nebo druhé straně. Rekonstrukce bytu v Kladně naštěstí taková není a výsledkem je zajímavý projekt moderního bydlení.

Přečtěte si také:
Co dokáže malá dispoziční úprava a pár dobrých nápadů
Byt s betonovou konstrukcí

Zdroj: David Gaberle

Byt s betonovou konstrukcí

architektonický ateliér: Komon Architekti

architekti: Martin Gaberle, Ema Traplová

lokalita: Kladno, ČR

projekt: 2016

realizace: 2017 až 2019

plocha: 43 m2

Sabína Zavarská
foto: David Gaberle

Kategorie: Design interiérů
Tagy: betonové konstrukce byty pohledový beton rekonstrukce bydlení změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze

  • Je to aspoň světlé, na rozdíl od většiny prezentovaných přestaveb. Béžová (+dřevo) se mi líbí, bílá koupelna, ještě s těmi minikachličkami, za mě ne, kytky to trochu rozsvítí.

    Viki Vikina
  • Hnus, betonová štětka, opět šedivá sedačka, neutulný, nudný, bydlet v tom ani náhodou.

    Anonym
  • Naprostá paráda … čisté, vzdušné, prostorné … palec nahoru … ovšem nic pro milovníky českého tzv. útulna – byt plný harampádí, krámů , deček, poliček a hlavně váziček a hrnků 🙂

    Pet