Původní nedokonalosti bytu mu po rekonstrukci dodaly jedinečný charakter. Rušivé prvky architektka skryla
Na začátku byl byt poznamenán nánosy let a vkusem jeho obyvatelů. Kvalitní projekt interiérové designérky Susanny Cots ho proměnil k nepoznání. Byt navrhla tak, aby „svým prostorovým charakterem odpovídal osobnosti člověka, který v něm žije, a zároveň respektoval a podporoval stabilní, vědomý a současný stav mysli“. Jak se to podařilo?
Autorka proměny interiéru si jako hlavní prostředek k dosažení cíle stanovila dva základní úkoly. V prvé řadě bylo nutné odhalit pod nánosy roků ukryté nedokonalosti, které daly bytu speciální charakter a navrátily mu jeho jedinečnost. Druhým momentem bylo – naopak – ukrýt to, co prostoru odčerpávalo energii a kazilo proudění pozitivní energie.
Nerovné stěny a odhalené zdivo
Nerovné stěny, které vznikly v průběhu času, očistili a ty se pak staly hlavním charakteristickým rysem celého bytu. Jejich zajímavá struktura a „moudrost“ získaná časem jsou hlavními dekorativními prvky bytu. Vynikají i díky tomu, že v prostoru dominuje bílá barva a minimalistické tvary.
Exploze bílé šíří světlo a zvětšuje prostor
Protože byt neměl velké rozměry, designérka hledala řešení, jak by bylo možné znásobit světlo a opticky zvětšit prostor bytu. Podařilo se jí to díky maximálnímu použití bílé barvy. Prakticky všechno v bytě je bílé – kromě očištěných stěn, podlahy, kovových a dřevěných detailů. Bílá zároveň funguje jako „prázdné plátno podporující kreativitu majitele“ bytu.
Vyklápěcí stůl i útulný prostor na práci
Dispozice bytu je funkčně rozčleněna vloženým blokem – jak jinak – v bílé barvě. Ukrývá hygienické zázemí a technické záležitosti. V centrálním objemu se nachází kuchyňská linka s barovým pultem i pohovka jako symbol obývacího pokoje a relaxace. Díky vyklápěcímu stolu vznikne jídelní prostor pro čtyři až pět lidí. Nejlepší na něm je to, že dokáže velmi rychle zmizet a v případě potřeby se opět objevit – stačí ho vyklopit, nebo vrátit do původní polohy, v níž zapadá do vestavěného úložného prostoru.
Postel s úložištěm a stylová pracovna
Protože v menších bytech nikdy není dostatek úložných míst, Susanna Cots do ložnice umístila postel s čelem, které má funkci odkládacího prostoru, úložiště. Díky těmto vynalézavým řešením nic neruší tok myšlenek majitele, všechno má své pevné místo a čistota prostoru zároveň provokuje k tvořivosti.
Za odhalenou zdí se nachází dřevěný pracovní stůl s policemi a malým okénkem (pravděpodobně tu kdysi byla spíž nebo koupelna). Také tato malá pracovna je řešena tak, aby nepůsobila rušivě, ale inspirativně.
Minimalistický byt Capsule
architektonický ateliér: Susanna Cots Interior Design
autor: Susanna Cots
lokalita: Barcelona
realizace: 2021
plocha: 50 m2
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Susanna Cots Interior Design