foto HORNBACH

Malý prostor, velké možnosti: Rady a tipy, jak opticky zvětšit i opravdu malý byt

13. 09. 2018 Sdílet

Bydlíte v malém bytě? Pokud bydlíte v prostorách s výměrou menší než 40 metrů čtverečních, pak máte malé bydlení dokonce i podle úřednických vyhlášek. Mrkněte se s námi na to, jak takového „prcka“ vybavit. Tak, abyste se v něm necítili stísněně, ale naopak využili každý decimetr místa, který máte k dispozici. Základem je vybrat správné barvy, pohrát si se světlem, vsadit na zrcadlení a vhodný nábytek.

Podle údajů ze sčítání lidu v roce 2001 má průměrný český byt rozlohu 50 metrů čtverečních. Nově vzniklé byty mívají sice rozlohu větší, nicméně i tak spousta z nás hraje každý den obdobu legendární hry „tetris“ – s nábytkem a malým prostorem, do kterého se musí vtěsnat. Jak tedy na to, aby i malinký byt působil vzdušně a nepřipomínal temnou kobku?

foto HORNBACH

foto HORNBACH

Vezměte to od podlahy

Pokud bydlíte v malém bytě, sjednoťte v celém prostoru podlahy. Bytu tak opticky dodáte pár čtverečních metrů navíc. Kromě toho by podlaha měla být světlá a v teplém odstínu (byť jinak obecně platí, že by podlaha měla být nejtmavší plochou v místnosti).

Přemýšlíte o kobercích? Pak vsaďte spíše na kusové, namísto klasického koberce ode zdi ke zdi. Ideálním tvarem kusového koberce je potom obdélník, který místnost opticky protáhne.

foto HORNBACH

foto HORNBACH

Barvy volte světlé

V malém prostoru si dejte pozor na tmavé barvy na velkých plochách. Zdaleka nejhorší volbou je v tomto ohledu červená barva. Prostor vymalovaný červenou barvou nemá hloubku a zdá se ještě menší, než ve skutečnosti je.

Pokud zůstanete u bílé, nic nezkazíte. Vhodnou alternativou jsou světlé odstíny dalších barev. Myslete také na to, že zatímco takzvané teplé barvy přidávají na útulnosti, „teple domova“, ale ubírají optické metry, u studených barev je to přesně naopak.

foto HORNBACH

foto HORNBACH

Dobré světlo dělá divy

Tak důležité, a tak podceňované! Světlo, respektive osvětlení. U malých prostor je ještě důležitější. A pokud osvětlení podceníte, pak riskujete, že se váš malý byt promění v kobku.

Při výběru osvětlení vsaďte na střídmost – jak u velikosti, tak u materiálu. Tady zkrátka platí, že méně je více. Do bytu také pusťte denní světlo – tabu v malých prostorech by měly být těžké a tmavé závěsy. Optická kouzla pak způsobí třeba stolní světlo umně naaranžované před zrcadlem, nebo jinou plochou, ve které se může odrážet.

Á propos – zrcadla! Nebojte se jich. A nebojte se ani žádné jiné plochy, která se leskne a ve které se odráží okolní prostor. Do malého bytu právě takové plochy, respektive materiály patří!

foto HORNBACH

foto HORNBACH

Zapomeňte na masívní stěnu po babičce

Určitě si ji pamatujete. Mohutné vitríny, v nich porcelán a navrch ještě minimálně jedna obrovská skříň, do které by se vtěsnalo snad i malé auto. Přesně na takový nábytek zapomeňte!

Do prostoru, který potřebujete opticky zvětšit, patří otevřené prostory namísto skříněk, na zeď určitě nedávejte robustní závěsné skříňky ale poličky. Nábytek, který je spíš nižší, chytře řešený rozkládací pracovní stůl a stohovatelná řešení. A myslete také na úložné prostory. Plastové úložné boxy a krabice pod postelí jsou klasika, která ale pod postel z mnoha důvodů nepatří. Lepší je vsadit na jinak málo využívané prostory. Třeba na policový systém nad dveřmi, úložné prostory v sedací soupravě, chytré skříňové systémy, díky kterým využijete každý decimetr místa.

Správně a účelně využitý prostor je ten nejlepší prostor. Což platí pro každé bydlení a pro bydlení v malém bytě dvojnásobně. Další návody, tipy a články o aktuálních tématech pro vaše aktuální i budoucí projekty najdete na HORNBACH blogu.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Nábytek
Tagy: Od partnerů osvetleni Pracovní stůl rekonstrukce bydlení závěsné skříňky
Sdílejte článek