Zdroj: Susanna Cots Interior Design

Původní nedokonalosti bytu mu po rekonstrukci dodaly jedinečný charakter. Rušivé prvky architektka skryla

11. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku byl byt poznamenán nánosy let a vkusem jeho obyvatelů. Kvalitní projekt interiérové designérky Susanny Cots ho proměnil k nepoznání. Byt navrhla tak, aby „svým prostorovým charakterem odpovídal osobnosti člověka, který v něm žije, a zároveň respektoval a podporoval stabilní, vědomý a současný stav mysli“. Jak se to podařilo?

Autorka proměny interiéru si jako hlavní prostředek k dosažení cíle stanovila dva základní úkoly. V prvé řadě bylo nutné odhalit pod nánosy roků ukryté nedokonalosti, které daly bytu speciální charakter a navrátily mu jeho jedinečnost. Druhým momentem bylo – naopak – ukrýt to, co prostoru odčerpávalo energii a kazilo proudění pozitivní energie.

Moderní minibyt v bílé s odhalenými cihlovými stěnami

Díky vyklápěcímu stolu vznikne jídelní prostor pro čtyři až pět lidí. Zdroj: Susanna Cots Interior Design

Nerovné stěny a odhalené zdivo

Nerovné stěny, které vznikly v průběhu času, očistili a ty se pak staly hlavním charakteristickým rysem celého bytu. Jejich zajímavá struktura a „moudrost“ získaná časem jsou hlavními dekorativními prvky bytu. Vynikají i díky tomu, že v prostoru dominuje bílá barva a minimalistické tvary.

Přečtěte si také:
Vkusný a hravý interiér: Malý byt v panelovém domě

Exploze bílé šíří světlo a zvětšuje prostor

Protože byt neměl velké rozměry, designérka hledala řešení, jak by bylo možné znásobit světlo a opticky zvětšit prostor bytu. Podařilo se jí to díky maximálnímu použití bílé barvy. Prakticky všechno v bytě je bílé – kromě očištěných stěn, podlahy, kovových a dřevěných detailů. Bílá zároveň funguje jako „prázdné plátno podporující kreativitu majitele“ bytu.

Moderní minibyt v bílé s odhalenými cihlovými stěnami

Dispozice bytu je funkčně rozčleněna vloženým blokem. Zdroj: Susanna Cots Interior Design

Vyklápěcí stůl i útulný prostor na práci

Dispozice bytu je funkčně rozčleněna vloženým blokem – jak jinak – v bílé barvě. Ukrývá hygienické zázemí a technické záležitosti. V centrálním objemu se nachází kuchyňská linka s barovým pultem i pohovka jako symbol obývacího pokoje a relaxace. Díky vyklápěcímu stolu vznikne jídelní prostor pro čtyři až pět lidí. Nejlepší na něm je to, že dokáže velmi rychle zmizet a v případě potřeby se opět objevit – stačí ho vyklopit, nebo vrátit do původní polohy, v níž zapadá do vestavěného úložného prostoru.

Přečtěte si také:
Malý prostor, velké možnosti: Rady a tipy, jak opticky zvětšit i opravdu malý byt

Postel s úložištěm a stylová pracovna

Protože v menších bytech nikdy není dostatek úložných míst, Susanna Cots do ložnice umístila postel s čelem, které má funkci odkládacího prostoru, úložiště. Díky těmto vynalézavým řešením nic neruší tok myšlenek majitele, všechno má své pevné místo a čistota prostoru zároveň provokuje k tvořivosti.

Moderní minibyt v bílé s odhalenými cihlovými stěnami

Nerovné stěny, které vznikly v průběhu času, očistili a ty se pak staly hlavním charakteristickým rysem celého bytu. Zdroj: Susanna Cots Interior Design

Za odhalenou zdí se nachází dřevěný pracovní stůl s policemi a malým okénkem (pravděpodobně tu kdysi byla spíž nebo koupelna). Také tato malá pracovna je řešena tak, aby nepůsobila rušivě, ale inspirativně.

Přečtěte si také:
Miniaturní podkrovní byt aneb Co se dá vykouzlit na třiadvaceti metrech čtverečních

Minimalistický byt Capsule

architektonický ateliér: Susanna Cots Interior Design

autor: Susanna Cots

lokalita: Barcelona

realizace: 2021

plocha: 50 m2

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Susanna Cots Interior Design

Kategorie: Design interiérů
Tagy: cihlové zdi malé byty malé prostory minimalistický styl multifunční modul úložní prostory
Sdílejte článek

Diskuze