Rekonstrukce bytu pro mladou rodinu bez nutnosti větší investice
Rekonstrukce bytu pro mladou rodinu je vždy příležitost pro objevování. Zejména pokud majitelé už v bytě delší dobu bydlí a po letech hledají způsob, jak stávajícímu příbytku vdechnout nový život.
Majitelé si pořizovali byt před cca 12 lety. Od té doby se změnily nejen jejich rodinné poměry, ale i představy o kvalitě bydlení. Nechtěli se stěhovat, na současném místě se jim líbilo. Jen měli zájem ten svůj stávající interiér „trošku překopat“.
„Majitelé měli pocit, že je byt pro ně a dvě malé dcery poněkud malý, dokonce uvažovali i o pořízení většího. Pak jsme se ale společně podívali na ten stávající a pokusili se najít řešení pro jejich situaci bez nutnosti větší investice do nového bydlení,“ říká architektka Anna Igriciová.
Základním požadavkem bylo zajistit příjemný, praktický a moderní interiér pro čtyřčlennou rodinu. „Nakonec se tedy i něco bouralo a přestavovalo – zejména dispozice. Na druhé straně jsme ale třeba ponechali korpus původní kuchyně i některé nábytkové solitéry.“ Nejzásadnějším rozhodnutím bylo přestěhovat ložnici rodičů a dětský pokoj.
V hlavní roli světlo
„Jako problém se ukázala orientace bytu, kvůli které byl stávající dětský pokoj během větší části dne velmi tmavý. I proto jsme jej posunuli více do středu dispozice, blíže k obýváku, který je naopak zalitý světlem skrze francouzská okna balkonu.“
Důležitým detailem je vnitřní okno – nově budovaná příčka s částečným prosklením, které propouští sekundární denní světlo do hloubky dispozice. Navíc jsou i příjemným „kontrolním nástrojem“ pro rodiče a naopak, rozptýlené světlo z večerního obýváku působí pro usínající holčičky uklidňujícím dojmem.
Skříně sem, skříně tam
Zvláštní péče byla věnována návrhu úložných prostorů: vestavěné a zavěšené skříně jsou dimenzovány podle konkrétních potřeb majitelů. „Vlastně celá stěna v chodbě slouží jako velká skříň. Záměrně jsme skříně otevřeli z obou stran, z chodby i pokojů.“ Navíc došlo ke sjednocení a sladění barevného řešení ve všech pohledových úrovních: od jednolité podlahy z masivu bez rušivých prahů mezi místnostmi, přes jednotný styl úložných prostor v pokojích až po řešení nové kuchyně a koupelny.
„Převážně vertikální dělení úložných prostor interiér opticky zvětšuje,“ vysvětluje architektka. Svébytné místo v řešení zaujímají posuvné dveře – takto funkční, prostorově úsporné řešení, které na sebe bere i roli důležitého designového prvku. Střídmé barevné řešení (dominantní bílá s kontrastní tmavou posuvných dveří) dává vyniknout barvě doplňků a předmětů běžné spotřeby.
TEXT: JONÁŠ ZÁBORSKÝ
FOTO: JIŘÍ VANĚK
ZDROJ: časopis HOME