Škola interiérového navrhování VI: Barvy, které potěší

14. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Ještě předtím, než začnete dekorovat svůj interiér, stojí za to strávit nějaký čas seznámením se s barvami a zjistit, jaký na vás zanechávají dojem.

Každá místnost v domě má schopnost evokovat náladu a atmosféru. Barva, světlo a vzor mohou stimulovat vjemy a probouzet naše emoce. Použitím vhodných barev se náš domov může stát útočištěm a prostorem, který navozuje náladu, uklidňuje duši a osvěžuje mysl. Pokud chytře vybíráte malbu, látky a světlo, můžete dramaticky změnit náladu pokoje a vytvořit prostor šitý na míru svému životnímu stylu a emocionálním potřebám.

Barevná šifra

Barvy na stěnách jsou jednoduchou a cenově přístupnou cestou ke kompletní obnově a oživení interiéru. Dříve nebyla k dispozici tak rozsáhlá paleta barev – ať už šlo o malby, tapety, nábytek či textilie. Dnešní široká nabídka nám dovoluje dělat si vlastní návrhy a přijímat svá rozhodnutí týkající se barev. Kde však máme při tak velikém výběru barev začít? Jak se rozhodnout pro ten správný odstín? Všechny možnosti výběru barvy mohou naprosto dokonale zamotat hlavu nejen amatérům, ale i profesionálním dekoratérům.
Pokoj inspirovaný Japonskem má omezenou paletu barev. Nic zde není náhodné – vše má své místo a svou funkci. Zachovejte jednoduchou směs tónů. Barva podmáslí je něžně teplá a neutrální. Toaletní stolek Shogun v japonském stylu má lineární jednoduché a přísně dané rozměry.
Jednoduchá pravidla
Pochopitelně existují určitá pravidla, která se týkají množství vstupujícího světla do interiéru, máme poznatky o studených a teplých tónech, můžeme se obeznámit s jejich optickým účinkem nebo působením na psychiku člověka. „Není vůbec důležité řídit se při výběru vhodných barev určitými pravidly, ale pocity. Zvolit si barvy, které na vás příjemně působí a pak je jednoduše sladit dohromady,“ radí interiérová designérka Kristýna Vodrážková ze Style Servisu. Nikdy tedy nezapomínejte na své osobní preference a inspiraci. Pokud tedy milujete syté odstíny, klidně si dopřejte šťavnatou ostružinu, aby vás inspirovala ve vaší práci. Můžete samozřejmě využít znalostí barevného spektra pro zdokonalení aktuálních odstínů a intenzity barev, ale nebojte se jít přesně za tím, co se vám líbí. Barvou zvýrazníme určité části interiéru, ovšem špatnou barevnou kompozicí můžeme i hodně pokazit.
Ostružina, brusinka a fialka se staly základem barevné palety tohoto pokoje. Vzniká tak uklidňující a elegantní prostředí. Nábytek je většinou tmavě lakovaný a inspirace je tradičně japonská. Moderní grafické kontrasty vytváří fialový geometrický nábytek na pozadí zelené stěny.
„Pokud jde o barevné řešení interiéru, je vždy dobré zvolit si jednu základní barvu a od té pak odvodit jakýkoliv odstín – ať už tmavší nebo světlejší – a k němu dále vybírat kontrastní barvu na doladění zbytku interiéru. Jestliže použijete více barev, můžete experimentovat s kovovými odstíny, například zlatou, stříbrnou, bronzovou nebo perleťovou. Jsou to všeobecně barvy, které se i jednotlivě hodí ke všem ostatním,“ doporučuje Kristýna Vodrážková.
Hledání inspirace
Pokud máte problém najít pro vás tu správnou barevnou kombinaci, zvolte postup, který využívají návrháři módy a interiérů. Vytvořte si tabuli nálad, která bude vyjadřovat vaše hledání inspirace a váš vkus. Pozorně se dívejte na předměty kolem sebe, fotografie, ústřižky, kousky maleb, látky a vzorky tapet, které jste nasbírali. Oblíbené schéma barev a stylu se začne rázem objevovat. Jakmile je tabule nálad dokončena, používejte ji jako stálou pomůcku při procesu tvorby vašeho interiéru. „U klientů se mi hodně osvědčily zemité tóny – jsou to barvy, které vás jen tak neomrzí. Velice oblíbená je například okrová, světle a tmavě hnědá, teplá červeň a olivově šedá. Jsou to barvy, které možná někomu připadají na první pohled fádní, ale na ten druhý si vás získají svou jednoduchostí a stabilitou. Každý z nás musí projít ve svém životě takzvaným barevným obdobím, kdy se nám líbí cokoliv barevného, a vše v interiéru ladíme do veselých tónů, které nabíjejí pozitivní energií. Jednoho dne ale tohle období skončí a začneme hledat tu svoji barvu.“ dodává designérka Kristýna Vodrážková.
Pokud dodržíte míru, můžete si hrát i s jemným dekorem květů na doplňcích. Na pozadí šedé barvy bouřkového mraku vypadají tmavě fialové odstíny polštářů společně se zemitou zelení dramaticky. Barva ostružin, která se stala základem pro korpus této postele, potřebuje silný kontrast, aby mohla vyniknout.
Pro dotvoření interiéru používejte jednoduché geometrické vzory. Na nábytek vyberte přírodní materiály, jako jsou dřevo nebo tkané látky. Jemná pergamenová barva je ideální pro drobnější solitérní prvky, jako jsou stolky, jednoduchá stínítka lamp, nebo pro japonské posuvné dveře.
Text: Andrea Mičková
Foto: archiv firem
Kategorie: Design interiérů
Tagy: dekor design fialka interier
Sdílejte článek

Diskuze