Staronová harmonie
Milovaný, nebo nepochopený – takový je starožitný nábytek v současnosti. Mnozí ani netuší, co mají doma po prababičce, která dědila po své prababičce. Pod tlakem moderní architektury a minimalistického interiéru si ani nevzpomenou na prádelník nebo pracovní stůl, který stojí někde zaprášený na půdě či ve sklepě. Je to škoda, protože protiklad starého a nového vytváří zvláštní souhru sentimentu a nových myšlenek.
Kontinuita a úcta k minulosti je to, co u nás chybí. Občas máme dokonce obavy přiznat si svůj původ. Učili nás pálit za sebou mosty a dívat se do socialistické budoucnosti – a najednou není na čem stavět mosty nové. Důležité je naučit se respektovat to, co tu už bylo, co má výpovědní hodnotu, a poučit se z minulosti. Dovolte minulosti vyprávět svoje příběhy v současných interiérech a současnost ať naslouchá, možná se přidá nebo vytvoří působivý kontrast. Také historizující prostor se rád nechá inspirovat moderními myšlenkami. Nemusíte se bát postavit minulost a současnost vedle sebe.
Starý prostor miluje moderní trendy interiérů
Velký byt v historickém centru s krásnou štukatérskou výzdobou stěn a stropů, v pokojích staré keramické kachle, dubové dveře, vysoké stropy, to je krásná představa. Ať vás ani nenapadne to všechno odstranit a zlikvidovat jen proto, že milujete minimalismus a toužíte jen po těch velkých prostorech! Hledáte originalitu? Najdete ji v původním prostoru, který je jistě jedinečný, jen se tak na něj musíte podívat a najít krásu, která v něm určitě je. Poskytne vám základ pro interiér rozhodně originálnější, než jsou předělávané a nově postavené byty, co se opět začínají podobat jako vejce vejci. Nepotřebujete přece dokonale opravenou stěnu s nejhladší stěrkou na světě. Zkuste se na ni podívat jako na rukopis dávných mistrů a povýšit ho na umělecký artefakt! Ve spojení s moderním uměním a současným trendovým zařízením, ač i v minimalistickém či industriálním až extravagantním pojetí, získáte skutečnou originalitu a jedinečnost. Kontrast měkkých tvarů s bohatou výzdobou a chladného kovu nebo barevného plastu vnáší do interiéru zvláštní napětí konfrontace minulosti se současností.
Nový prostor ctí minulost jen v její přiměřené dávce
Svět je jaksi menší než před sty léty, a možná i proto je v módě jednoduchost a účelnost. To, co představovalo běžné zařízení domu v minulosti, se dnes už do nových bytů a domů nevejde. Musíme si uvědomit, že mohutné zlaté rámy zrcadel a obrazů, přezdobené a těžké příborníky a jídelní stoly, mramorové pilíře a podobné prvky z minulosti byly určeny do obrovských sálů a salónů, ne do bytů a malometrážních domů na předměstí. Současné, často nevkusné přezdobování interiérů starožitnostmi chápané jako prezentace finančního úspěchu ničí představy o integraci starožitností do moderního interiéru. Uvažujete-li o zařízení domácnosti starožitným nábytkem, přesvědčte se, že k němu máte skutečný vztah a nadchne vás jeho krása. Je třeba si uvědomit, že se starožitností vchází do interiéru kousek historie a nevšední atmosféry; není to jen módní doplněk či dobrá investice. Pokud tedy patříte k těm, kdo potřebují mít ve svém blízkém okolí něco, co má o sobě co říci, tak raději ať je to jen jeden příběh, abyste ho skutečně dobře znali. Jen tak vynikne krása a moudrost historického kusu nábytku v kontrastu se současným interiérem. Vytvořte z něj šperk, který se bude třpytit jako pravý diamant, ne jako laciná bižuterie.
TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem a vydavatelství
ZDROJ:HOME