STĚNY: Tvář interiéru

17. 10. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Stěny ve velké míře určují celkový dojem z interiéru a to, jak se budeme v místnosti cítit. Současné trendy jsou pestré a na své si přijde jistě každý.

FOTO PRIMALEX

FOTO PRIMALEX

Popište si stěny

Rádi si píšete různé poznámky, seznamy nebo termíny, tak abyste je měli na očích? Můžete si pořídit tabuli, či dokonce domácí spotřebiče, na které se dá psát, nebo prostě namalujte stěnu vhodnou barvou. Speciální nátěr Primalex SCRIPTO vám umožní popsat či pokreslit nejen stěny, ale i nábytek a jakékoliv jiné rovné plochy z pevného materiálu. Nátěr je originální v tom, že je transparentní, a tak se zachová barevnost původního povrchu. Vytváří dokonalou ochrannou vrstvu, která umožňuje plně rozvíjet vaše myšlenky a kreativitu. Kresbu vašeho děťátka, poznámky z porady nebo vzkaz od partnera potom lehce a kdykoliv setřete hadříkem. 

Přečtěte si také:
Opravdu nevšední interiér v rohovém bytě na Petrském náměstí
Foto SASHE

Foto SASHE

Válečky jsou zpět

Plechová nádoba na barvu s držákem a pár vzorovaných válečků byly kdysi povinnou výbavou každé domácnosti. Pro nadšence této kreativní hry s barvami a vzory svítí opět zelená. Vše, co potřebujete, je aplikátor s pěnovým válcem, vzorovaný válec a barva. Velmi oblíbené jsou květinové vzory, ornamenty, ale i vzory zvířátek. Aplikovat je můžete na nejrůznější povrchy. Aby se barva neošoupala, použijte otěruvzdorné barvy. Na dekorování nábytku, dřevěných nebo betonových podlah jsou vhodné vodou ředitelné akryláty a na polštáře, závěsy či ubrusy zvolte barvu na textil. Válečky se vyrábějí ze silikonu nebo z plastových jader a mají standardizovanou šířku 15 cm.

Do interiérů se vrací styl vzorovaných nebo obložených stěn v poměru jedna ku třem – jedna stěna s povrchovou úpravou, zbylé tři hladké. Hitem je pohledový beton, cihlové stěny, ale i znovuobjevené malířské válečky.

FOTO SHUTTERSTOCK

FOTO SHUTTERSTOCK

Dnes letí beton

Opravdu, vidíte ho všude, kam se podíváte. Ať už v podobě hladkých, nebo strukturovaných povrchů stěn, podlah, pracovních desek či nábytku. Pohledový beton si zachovává všechny technické vlastnosti konstrukčního betonu, větší důraz se však klade na kvalitu povrchu. Konstrukce z pohledového betonu se dají zhotovit přímo na staveništi při stavebních pracích nebo v dílně. Tato technika je však podstatně náročnější na přesnost i materiál než běžná betonáž. Chcete-li mít stěny se vzhledem betonu už v hotové stavbě, můžete použít „betonové“ tapety nebo speciální stěrky, které imitují jeho vzhled.

Vliesová tapeta Fluff blue je poddajná, pevná a zároveň prodyšná. Neobsahuje PVC ani těžké kovy. Použité barvy jsou vodou ředitelné, světlostálé a neobsahují chemická rozpouštědla. FOTO LAVMI

Vliesová tapeta Fluff blue je poddajná, pevná a zároveň prodyšná. Neobsahuje PVC ani těžké kovy. Použité barvy jsou vodou ředitelné, světlostálé a neobsahují chemická rozpouštědla. FOTO LAVMI

Pestrý, hravý nebo geometrický

I takový může být váš příbytek, když si zvolíte tapety. V nabídce jsou různé typy – klasické papírové, vinylové, vliesové, textilní, s kovovým efektem nebo tapety z přírodních materiálů. Nejméně náročné na pracnost jsou vliesové tapety. Nemusíte je ani vlhčit, ani natírat, stačí na stěnu rozetřít lepidlo a tapetu přiložit. Velkou výhodou je jejich snadné odstranění. Tapety nejsou jen dekoračním prvkem, ale i ideálním prostředkem, jak propojit jednotlivé zóny bez toho, že byste museli složitě kombinovat a vymýšlet. Při výběru nezapomeňte přihlížet k prostorovému efektu – svislé vzory místnost opticky zkracují, vodorovné snižují, drobné světlé vzory prostor zvětšují a naopak, velké tmavé ho zmenšují.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce bytu s retro nádechem
FOTO JUB

FOTO JUB

Oděno do džínoviny

Jedním z trendových řešení v povrchových úpravách stěn jsou zvláštní dekorační techniky. Pomocí nich dosáhnete efektního povrchu připomínajícího přírodní kámen, travertin, kůru dřeva, mramor, a dokonce i strukturu džínoviny, která stěnám dodá viditelnou módní pečeť. K jejich realizaci je nutné mít k dispozici správné nářadí, barvy a trochu fantazie. Příprava podkladu je v zásadě u všech technik táž. Je potřebné zahlazení podkladu, broušení a impregnace. Džínový reliéf vytváříte pomocí hrubého štětce, když barvu nejprve nanášíte svisle a po čtyřiadvaceti hodinách fixace vodorovně. Chcete-li dosáhnout vydatnější vrstvy, nátěr zopakujte. Ostatní techniky jsou náročnější, proto zvažte pomoc odborníka.

Lavice v džínovém stylu vyrobená z bukového dřeva a čalouněná kvalitní džínovinou. Lavice od společnosti Sameskin jsou originály vyráběné na míru. FOTO SAMESKIN

Lavice v džínovém stylu vyrobená z bukového dřeva a čalouněná kvalitní džínovinou. Lavice od společnosti Sameskin jsou originály vyráběné na míru. FOTO SAMESKIN

FOTO BAL

FOTO BAL

Kov a perleť v jednom

Kdo má rád v interiéru lesk, luxus a styl glamour, ať určitě zvolí stěny s perletí. Využitím různých malířských technik (válečkování, stříkání, nátěr štětcem) je možné vytvářet jemný, noblesní, až umělecký vzhled stěn. Vhodnou volbou pro tento účel je dekorativní barva REMAL EFEKT s kovovým a perleťovým vzhledem. Barva je vodou ředitelná a omyvatelná, lze ji aplikovat na stěny, dřevěný nábytek, různé doplňky a vytvářet s ní různé struktury a dekorativní malby. Při citlivém ladění vynikne jako dominanta obývacích či společenských místností. Je k dispozici v šesti barvách – zlaté, stříbrné, měděné, perleťové, perleťově stříbrné a perleťově růžové.

Zlaté tóny se objeví v designu a architektuře a nahradí měděné, které byly aktuální v loňském roce. Barvy mají navodit uklidňující atmosféru. Trendem jsou odstíny modré, jako námořnická a džínová, v kombinaci s růžovou nebo zelenou. 

FOTO SHUTTERSTOCK

FOTO SHUTTERSTOCK

Cihla i do obývacího pokoje

Použití cihly v architektuře dostalo za poslední roky úplně nový, estetický rozměr. Cihlu nenajdeme už jen venku, ale hlavně uvnitř, v našich obývacích pokojích, kuchyních, ložnicích nebo vstupních prostorech. Cihlový obklad se krásně vyjímá nejen ve venkovském, ale i ve funkčním skandinávském stylu. Jsou různé způsoby, jak si takovou stěnu zhotovit. Máte-li základy z cihly, stačí osekat omítku, očistit stěnu a dát případně vhodný nátěr. Trendem v barvách je přirozený cihlový odstín, bílá nebo šedá. Druhou alternativou jsou obklady. Dostupné jsou tenké cihlové pásky z pálené hlíny, různé imitace z plastu, kamene a betonu.

Přečtěte si také:
Na ploše 65 m² vytvořili interiér s okouzlující atmosférou
Omítka MAGIC DECOR značky Cemix je zajímavou možností, pomocí níž můžete vytvořit efektní strukturu cihlového zdiva. K jejímu zhotovení potřebujete speciální šablonu.

Omítka MAGIC DECOR značky Cemix je zajímavou možností, pomocí níž můžete vytvořit efektní strukturu cihlového zdiva. K jejímu zhotovení potřebujete speciální šablonu.

FOTO PRIMALEX

FOTO PRIMALEX

Bílá stálice

Bílá je neutrální barvou, proto nikdy neomrzí. Představuje čistotu, svěžest a vzdušnost. Dá se kombinovat se všemi barvami a podobně jako ostatní i bílá má více odstínů, přičemž rozlišujeme její teplé a studené tóny. Ty se mohou navzájem kombinovat, je třeba však dodržet zásadu: teplé s teplými a studené se studenými, jinak bude výsledek disharmonický. Několik bílých odstínů připravil Primalex v edici Inspiro Jemné tóny bílé. Jde o světlé tóny, složené z bílé barvy a malého množství barevného pigmentu. Vanilková bělost a krémové kapučíno jsou teplými barvami, které dobře ladí s hnědou, žlutou nebo zelenou. Přírodní len a holubičí šeď jako studené tóny zase pasují k šedé, modré nebo růžové.

Bílá představuje eleganci, čistý styl, provzdušní prostor a opticky ho zvětší, proto je dobrou volbou do malých prostorů. Ve velké míře jsou jí v tom nápomocná skla a zrcadla.

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME 9/2016

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barva impregnace dřeva material stena
Sdílejte článek

Diskuze