V práci doma
Většina z nás se v současnosti a pravděpodobně ani v nejbližší budoucnosti neubrání práci doma. Pokud nedokončujeme rozpracovaný projekt, kalkulaci nebo článek, jistě se najde jiná povinnost, která nás donutí sednout si a psát. Psaní […]
Většina z nás se v současnosti a pravděpodobně ani v nejbližší budoucnosti neubrání práci doma. Pokud nedokončujeme rozpracovaný projekt, kalkulaci nebo článek, jistě se najde jiná povinnost, která nás donutí sednout si a psát. Psaní se většinou neobejde bez výpočetní techniky a nábytku milosrdnému k naší páteři. Navzdory tomu, že technika a ergonomie diktují rozměry a členění zařízení pracovny, její vzhled se rád podřídí současným trendům.
Místo pro pracovní záležitosti
Odborníci na zařizování podle feng-šuej tvrdí, že místnost nebo místo vymezené pro tvořivou práci nepatří do blízkosti hlavního vstupu, toalety a už vůbec ne do ložnice. I ten, kdo nevěří na nepřízeň nesprávného toku energií, uzná praktické důvody, proč si takovým umístěním nekomplikovat život. Elektrosmog v ložnici nepřispívá ke klidnému spánku a navíc její atmosféra přirozeně utlumuje pracovní aktivitu. Soustředit se na práci tam, kde se nejvíce pohybují ostatní členové domácnosti, také není jednoduché. Pokud dispozice bytu nedovolí najít pracovnímu stolu vhodné místo v obývacím pokoji, případně v kuchyni, potom pracovní kout oddělíme lehkou příčkou, paravánem, skládacími dveřmi či posuvnými dveřmi z matného skla. Ty samozřejmě můžeme použít i v obývacím pokoji, podobně jako oboustranně přístupnou knihovnu. Osoba v pracovním koutě bude sice duchem ve svém pracovním problému, ale fyzicky se i se svým pracovním vybavením stává součástí domácího interiéru. To je důvod, proč by nábytek měl být nejen funkční, ale i vzhledný a v souladu s ostatním interiérem společenského prostoru. Na úplné sladění se specialistou stal home office. Vysloužil si přezdívku domácí pracoviště s vysokým utajením. Samostatná uzavíratelná nábytková sestava zakamuflovaná do komplexu skříní a dalšího zařízení se v případě nečekané návštěvy uzavře sama do sebe. Tak čeká na další pracovní příležitost.
Existují domácnosti, které se díky rozměrné obytné ploše nebo důmyslnému dispozičnímu řešení dopracovaly k samostatné pracovně. Majitelé se nemusejí znepokojovat otázkou, jak ukrýt před návštěvou nebo zachránit před ostatními členy domácnosti svoje papíry, příručky a pracovní pomůcky. Stačí zavřít dveře pracovny – a je to! Pro ty, kterým profesionální život vymezuje prostor moderní administrativní budovy a její architektonicky úsporný styl a mají potřebu uvolněnějšího pracovního zázemí ve svých domovech, připravili designéři výběr nábytku, jenž hýří barvami nebo se vyznačuje rustikálními či historizujícími prvky. Ty nemusejí mít nic společného s jinak moderně zařízeným interiérem jejich domova.
Proč domácí úřad
Práce z domu není už delší dobu novinkou, hlavně v zahraničí. Díky úsporám je v kurzu na obou stranách – zaměstnanec nemusí docházet na vzdálené pracoviště, takže šetří náklady na dopravu, přičemž zaměstnavatel zase ušetří za pronajímání nebo vytvoření kancelářského místa. Při práci doma vyvstává otázka, zda „zdomácnělý“ zaměstnanec dokáže doma stejně, nebo dokonce efektivněji pracovat, zda se mu podaří obelstít vlastní pohodlnost. Dobrou psychopomůckou může být vytvoření atmosféry pomocí výběru nábytku „lepšího úřadu“ a také oblečení, v němž by se člověk za běžných okolností pohyboval ve svém zaměstnání. K tomu, aby se ujala spolupráce z domu, patří i dobře naplánované domácí pracoviště.
Kancelářské „nábytkovinky“
Podle trendů z výstav nábytku k práci doma patří kolečka, nábytkové skládačky, variabilní kusy interiérového zařízení nebo i mobilní pracoviště, které si umí hrát na schovávanou. Zavřít dveře vestavěné skříně nebo prostě stáhnout roletu patří k privilegiím nápaditě zřízeného domácího koutu. I když pojem kout by v případě domácích kanceláří mohl nahradit akronym DOKAZ čili domácí kancelářská zašívárna.
Ocel, kov, bílé stěny a černý povrch nábytku se staly příznačné pro většinu kanceláří. Zařízení v podobném stylu i na domácí půdě unaví a určitě nepovzbudí k pracovní aktivitě. Přírodní materiály s akcentem červené nebo oranžové udělají mnohem lepší službu.
O přehled a systém v práci se dbá snadněji, pokud se rozhodneme pro různé přihrádky a oddělení, které budou součástí stolu, stolku, polic, případně příručního zásuvkového kontejneru.
Nejběžnější rozměry kancelářského nábytku
- stůl 80 × 135 cm
- manipulační prostor 90 × 60 cm
- polička 135 × 25 cm
- kontejner 40 × 60 cm
Židle pro pracanta
Měla by vyhovět ne příliš měkkým sedátkem s konstrukčně pevným podnožím.
Pohybuje se na kolečkách, s nastavitelnou výškou sezení a sklonem opěradla.
Pracanta i rekreačního návštěvníka domácí pracovny potěší luxusní řešení s plynovým mechanismem, s páčkou na blokování a odblokování sklonu opěradla, vylepšení antistresovým systémem a mobilním pětiramenným podnožím.
Stejně důležité jako podepření v pasu jsou i nastavitelnost výšky židle a vytvoření správné opory pro ruce a trup, která zmírní zátěž páteře pomocí polohovatelných opěrek-područek.
Stůl v pracovně
Nepatří přímo pod okno ani na spojnici mezi dveřmi a oknem, najděte mu raději místo v koutě nebo ve výklenku.
Nejlepší řešení – židle by měla být za stolem tak, aby z ní byl výhled na dveře i na okno.
Pravoúhlý stůl ocení analytici, ekonomové, zatímco za oblým stolem se budou dobře cítit duše se sklonem ke kreativní činnosti.
Sci-fi každodenní
Kancelářská technika nadobro vpochodovala do našich domácností. Na cestu za ní se pomalu, ale jistě dává i trend pracovat doma na plný úvazek pro zaměstnavatele nebo přímo pro klienta. Domácí kancelář tak získává stále více na vážnosti. Nepatří už jen ke koloritu úzké vrstvy intelektuálů a počítačových maniaků, ale tvoří standard běžných domácností. Svými nároky na prostor, vhodným umístěním počítače, telefonu, notebooku, tiskárny či jiných výdobytků komunikačních a informačních technologií trápí designéry, kteří desetiletí navrhovali a nejednou ještě navrhují design stolů a židlí, zásuvek, kontejnerů a polic podle vzoru předpočítačové éry. Dřív než nás okouzlí některý stůl či židle z nabídky designových lákadel, zamysleme se, zda kabely budeme krotit jen svorkami, nebo si raději vybereme stůl, který bude mít otvor a lišty připravené skrýt i ochránit kabeláž před poškozením. Mozek počítače ještě stále sídlí v poměrně velkém boxu, jemuž je třeba také najít bezpečnou polohu tak, aby byl na dosah při práci, a přitom nehyzdil pracovnu. Monitor umístěný příliš vysoko potrápí krční páteř. Je-li úhlopříčka obrazovky 15 až 17 palců, měla by být vzdálena více než 50 cm od očí a současně úroveň horního okraje obrazovky by se měla nacházet ve výšce očí. Od monitoru by se nemělo odrážet světlo z okna nebo svítidla. V nabídce zahraničních výrobců kancelářského nábytku se objevují specializované boxy s elektrickými roletami, odsáváním vzduchu a s osvětlením, které během dne mění a přizpůsobuje svou intenzitu.
TEXT: Marína Ungerová
FOTO: archiv firem a redakce
Kategorie:
Design interiérů
Sdílejte článek