Vkusný a hravý interiér: Malý byt v panelovém domě
Když si interiérová designérka Hedvika Novotná navrhovala svůj vlastní byt, chtěla si splnit své dávné přání – pořídit si prosklenou koupelnu. Dalším krokem, který směřoval k vysněnému bydlení, byl otevřený a vzdušný prostor, ve kterém bude moci využít množství materiálů a technických řešení, která budou ve vzájemné harmonii.
Zkouška načisto
Přestože zkušenosti s bydlením v panelovém domě dosud neměla, jako svůj domov si právě starý panelák vybrala. Ačkoli má ráda dřevo i čistotu bílé, rozhodla se jít úplně jiným směrem, protože měla pocit, že je přesně touhle kombinací přesycená. Také chtěla dokázat, že interiér bytu v panelovém domě může vypadat zajímavě i bez toho, aby v něm byl zastoupen dekor dřeva.
„Protože se zabývám nejen navrhováním interiérů, ale často přednáším a pořádám u sebe doma individuální školení pro ty, kteří se zajímají o interiérový design, chtěla jsem vytvořit takový prostor, ve kterém bude použito velké množství materiálů a technických řešení tak, aby bylo vše ve vzájemném souladu. Od počátku jsem tedy usilovala o návrh netradičního bydlení, kde bych mohla i přednášet a přímo demonstrovat technická řešení a vychytávky související s moderním bydlením. Můj domov jsem tedy zamýšlela i jako skrytý showroom,“ vysvětluje autorka.
Markantní dominantou celého prostoru je vyzděná odpadní šachta obložená leštěným drátosklem, které je podsvíceno LED pásky. Osvětlení tohoto ústředního sloupu se dá ovládat z pěti různých míst v bytě přes moderní skleněné dotykové spínače a přes dálkový ovladač.
Vzhledem k tomu, že odpadní šachta stojí samostatně a není obestavěna umakartovým jádrem, jak tomu bylo v původní dispozici, musel být v nové koupelně, která se šachty nedotýká, dodržen požadovaný spád odpadních trubek. Proto bylo nutné v části bytu postavit zvýšené pódium, které odděluje obytnou zónu od klidové. Pódium v sobě skrývá i úložný prostor a je postaveno z masivních dřevěných hranolů, na nichž jsou dřevotřískové desky s perodrážkou zakryté vinylovou podlahou. Stejná podlaha byla použita v celém bytě včetně koupelny, a díky tomu byt působí celistvě. Ačkoli je koupelna prosklená, skleněná příčka je zvukotěsná a celý prostor koupelny lze zevnitř skrýt závěsem.
„Specifikum celé rekonstrukce vidím v probourání dvou otvorů o šířkách 135 a 65 centimetrů. Nově vzniklé otvory byly zpevněny statikem předepsanou ocelovou konstrukcí a musela být zachována část nadpraží, které současně se zvýšeným pódiem tvoří optický předěl garsonky. Kvůli odhlučnění bytu sádrokartonovou konstrukcí za účelem zvýšení komfortu bydlení jsem počítala i se zmenšením výměry bytu. Přesto, že se byt zmenšil o 2,5 m² z původních 40 m² na současných 37,5 m², nově vzniklý prostor působí vzdušným a mnohem větším dojmem, než nabízela původní dispozice,“ doplňuje Hedvika Novotná.
Koncept interiéru je kombinací autorčina oblíbeného retro stylu s ryze industriálními prvky tak, aby celek působil útulně a odpovídal jejímu životnímu stylu. V interiéru se promítá jak ženský, tak i mužský element. Motiv surového betonu se uplatňuje vedle květinového vzoru velkoformátové tapety, černý umakartový nábytek je doplněn růžovými, stříbrnými a zlatými dekoracemi, 3D keramický obklad ve vzhledu protiskluzového plechu kontrastuje s křišťálovými svítidly v koupelně, ostré linie minimalistického nábytku zjemňují kusové koberce či leštěné drátosklo. Celek je pak příjemným příkladem využití malé plochy a vkusně pojatého a umírněného glamour stylu.
Martinin pohled
Líbí se mi, jak se autorka vypořádala s opravdu malým prostorem a dokázala vytvořit vkusný a hravý interiér, který navíc, podle jejích slov, splňuje všechny její nároky na bydlení a vlastně slouží i jako efektivní pracovní nástroj. Dovedu si představit, že příjemné barevné ladění a industriální prvky mohou nadchnout muže, kterým pak nevadí ani květinové tapety a převážně ženské dekorace. Hezký a příjemný celek překvapí svou funkčností a množstvím úložného prostoru.
byt v panelovém domě
obytná plocha 34,5 m²
lokalita Praha
TEXT MARTINA PAULOVÁ A HEDVIKA NOVOTNÁ
FOTO MARTIN FLORIAN
ZDROJ časopis HOME