Z nevhodně řešeného bytu z 90. let trendové bydlení pro mladý pár
Stavby z 90. let, speciálně bytové domy, mají často mnoho neslavně známých řešení, která byla pro tuto dobu typická. Nevyhovující dispozice je jen jedním z nich.
Architekti z ateliéru ARTIKUL měli za úkol takovémuto bytu vdechnout druhý život a proměnit ho v příjemné bydlení pro mladý pár. Jak se jim to podařilo?
Čtvrť v Praze severně od centra města – Letná je považována za jednu z nejlepších pražských lokalit k bydlení. Poskytuje dostatek přírody a klidu a zároveň se odsud snadno dopravíte do centra města.
V této lokalitě si vybral své nové bydlení i mladý pár. Koupili si byt v nadstavbě domu. Nadstavba vznikla právě ve zmiňovaných 90. letech a nese dost negativních stop tohoto období. Jednoduše řečeno – architekti měli co dělat, aby z absolutně nepraktického bytu vykouzlili moderní domácnost.
Šikmé stěny, hluchá místa
Kromě celkově nevhodně řešené dispozice komplikovalo přeměnu několik šikmých stěn, které vytvářely hluchá místa. Právě kvůli nim působil stísněně a těžkopádně. Překvapivě velký prostor zahrnovala prakticky nevyužitelná chodba s chladnou tmavou dlažbou. První kroky rekonstrukce tedy byly už na první pohled jasné: otevřít dispozici a zvýšit její funkčnost, zvětšit obytný prostor a dát bytu nové a svěží barvy. Prostě, proměnit ho do současného standardu bydlení.
Bourání s překvapením
Nejprve však bylo nutné zbavit se nelogických míst a hluchých prostorů vytvořených šikmými stěnami. Následovalo zbourání příčky mezi obytnou kuchyní a chodbou, čímž zanikla tmavá chodba s nadbytkem dveří. Dnes je vstupní část oddělena od zbytku bytu jen atypickou šatní skříní.
Při rozsáhlých rekonstrukcích „až po kost“ se často najde skryté překvapení. V tomto případě architekti objevili uprostřed sádrokartonových příček dva ukryté ocelové sloupy, které museli zpětně zapracovat do návrhu.
Místo dlažby parkety
Původní chladnou dlažbu nahradily parkety zútulňující prostor. Navazují na původní, které byly repasovány. Netradičně jsou parkety použity i v kuchyni – působí útulně a integrovaně do ostatních částí bytu. Protože provoz v kuchyni bývá často náročný, parkety jsou speciálně ošetřené. Celá kuchyň je navržena na míru. Důležitou estetickou i praktickou roli v ní sehrává snídaňový pult, který kombinuje precizní zámečnickou konstrukci a zlaté plechové kvádry. Ty se opakují i na dalších částech kuchyně.
Speciálního efektu v kuchyni architekti dosáhli kombinací zlaté barvy s odvážnou námořnickou modrou. Tak tvoří zajímavou součást obývacího prostoru. Nezvyklé pro kuchyň je též to, že tu není použit obklad. Místo tradičního keramického obkladu architekti zvolili voděodolný nátěr.
Atypická sedačka, nika v obývacím pokoji, nábytek po prarodičích
V obývacím prostoru dominuje atypická růžová modulární sedačka, která se dá složit do čtverce. Tak z ní vznikne pohodlné spaní pro hosty. Investorka je milovnicí pokojových rostlin, takže i ty musely dostat svůj prostor. Kromě toho, že vytvářejí příjemnou atmosféru, mají i praktickou funkci – zakrývají netypickou niku v rohu obývací místnosti. Kromě moderního nábytku na míru v bytě najdete i kvalitní starší nábytek po prarodičích, který má pro investory velkou emocionální hodnotu.
Dveře do „L“, „zlato“ i v koupelně
Obývacím pokojem však zvláštnosti tohoto interiéru nekončí. Dalším nezvyklým prvkem bytu jsou dveře do hlavní ložnice. Místo šikmé stěny, která tu byla původně, architekti navrhli speciální bezzárubňové dveře ve tvaru písmene L na celou výšku místnosti. Díky nim v chodbě nevzniká hluchý roh.
Nová koupelna je navržena tak, aby v ní bylo co nejvíce prostoru a byla jednoduchá na údržbu. Autoři přeměny zopakovali oživení zlatými plechovými kvádry z kuchyně i v koupelně. Krémové obklady vytvářejí hřejivý dojem a dlažba s malbou imitující ruční kresbu dává hygienické místnosti hravost.
„Vážíme si velké odvahy a důvěry investorů. Byla radost pracovat pro mladý pár, který se nebál zlatých skříněk nebo originálních dlaždic, které byste v běžné nabídce obkladů přeskočili, protože by se zdály být příliš výrazné,“ pochvaluje si spolupráci s investory architekt Pavel Lejdar.
Byt Kamenická
architektonický ateliér: ARTIKUL architekti
autoři: Pavel Lejdar, Eva Svobodová
dispozice: 3 + kk
lokalita: Praha, ČR
plocha: 88 m2 + 7 m2 terasa
realizace: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Michaela Klementová
Byt vypadá velmi pěkně, líbí se mi.