Zdroj: Studio Flusser

Rekonstrukce bytu v Dejvicích se skutečnou noblesou

07. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Není pochyb o tom, že pražské Dejvice jsou vynikající a vyhledávanou lokalitou na bydlení. Avšak koupě staršího bytu ani na tom nejúžasnějším místě neznamená vždy výhru. Proč? Protože proti minulým desetiletím se výrazně změnil náš životní styl a nároky na bydlení.

To je důvod, proč potřebujeme bydlení po koupi nemovitosti téměř vždy rekonstruovat. Přizpůsobit vlastním potřebám a prioritám. Proměny se dočkal i prostorný byt ve zmíněných Dejvicích.

Průhled celým bytem

Architekti dali přednost verzi, která využívá monumentálního šestnáctimetrového průhledu celým bytem. Zdroj: Studio Flusser

Rekonstrukci bytu řešilo pražské studio No Architects, pro které jsou charakteristické působivé projekty s uměleckým nádechem a silným základním motivem. Je to díky tomu, že práce tohoto studia je založena na spolupráci architekta a vizuální umělkyně.

Přečtěte si také:
Maličký byt s historickým charizmatem. Věřili byste, že je z roku 1902?

Komunikují s širokým kolektivem interních i externích odborníků ze specializovaných profesí. Výsledek je i v tomto případě jedinečný a plný propracovaných detailů.

Průhled celým bytem

Nábytek je navržen na míru, od postele, přes knihovny, žebřiny, po jídelní stůl. Zdroj: Studio Flusser

Z nevýhody výhoda – průhled přes celý byt

Nepraktická dispozice původního bytu sestávala z řady místnosti podél jediné fasády. Propojeny byly obrovskou tmavou předsíní. Na první pohled velmi nepraktické rozložení potrápilo i architekty. 

„Dali jsme přednost verzi, která využívá monumentálního šestnáctimetrového průhledu celým bytem. Jeho těžiště tvoří posezení pod knihovnou a kuchyň s jídelnou. Z protilehlých konců na sebe mrkají ložnice dětí a rodičů,“ charakterizují hlavní osu rekonstrukce autoři proměny.

Oblé tvary nábytku

V celém interiéru najdete zaoblené hrany, které změkčují i velké kusy nábytku. Zdroj: Studio Flusser

K ložnici patří privátní koupelna

Ložnice rodičů má vlastní intimitu, i když navazuje na ostatní obytný prostor – kromě šatny k ní patří i privátní koupelna. V původní tmavé předsíni našla prostor velká koupelna a stále zůstalo dostatek místa na vytvoření poutavého vstupu do bytu. Otočili ho tak, aby nepotřeboval oddělení dalšími dveřmi, a přece byl úplně separován od dění na schodišti domu.

Přečtěte si také:
Moderní interiér v historickém domě

Detaily odkazují na historii domu

V rámci celého interiéru najdete odkazy na noblesně optimistický charakter domu, ve kterém se byt nachází, z unikátní epochy raného 20. století. Fasáda i společné prostory domu mají výraznou dobovou výtvarnou atmosféru.

Jídelna a pracovna

Jídelna a pracovna. Zdroj: Studio Flusser

Kapotáže vytápěcích těles v bytě nesou vzory inspirované domovním zábradlím, špice na zárubních odrážejí geometrické zdobení fasády nad okny, čalounění velké postele cituje vzor na domovních dveřích. Hladké plochy zase zdůrazňují ušlechtilost podstaty dubových dýh a lakovaných povrchů v jemných odstínech.

Nábytek na míru a obliny 

Výměny se dočkala i okna a všechny povrchy. Nábytek je navržen na míru, od postele, přes knihovny, žebřiny, po jídelní stůl. V celém interiéru najdete zaoblené hrany, které změkčují i velké kusy nábytku. Za jedním opěradlem pod knihovnou je zasunuta matrace, díky níž sezení rozšíříte na velké letiště. Celý byt kompletně podtrhuje mosazná linka vepsaná do soklu podlah, noh stolků i dalšího nábytku.

Přečtěte si také:
Typický cihlový byt prošel rekonstrukcí a dnes září čistotou a jednoduchostí
Průhled celým bytem

Nábytek je navržen na míru, od postele, přes knihovny, žebřiny, po jídelní stůl. Zdroj: Studio Flusser

Rekonstrukce bytu „S dejvickou noblesou“

architektonický ateliér: No Architects

autoři: MgA. Jakub Filip Novák, MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Barbora Jelínek

lokalita: Praha 6-Dejvice, ČR

projekt: 2020

realizace: 2021

podlahová plocha: 105 m²

užitná plocha: 100 m²

dodavatelé: RekoLux STAV, s. r. o., Truhlářství Petr Vencl, 

použité materiály: dubové parkety, keramické obklady a dlažby, truhlářské výrobky – lakovaná MDF, dubová dýha a masív, umělý kámen, omyvatelné čalounění

Sabína Zavarská

Zdroj: linka.news

Foto: Studio Flusser

Kategorie: Design interiérů Rekonstrukce bytu
Tagy: byty byty v Praze dubové parkety historické domy nábytek na míru úložní prostory změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze