4 bleskové kroky k bezchybně obložené koupelně

03. 08. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Chcete mít koupelnu obloženou raz-dva, a přitom tak, aby vydržela krásná dlouhá léta? Obkládání zde má svá pravidla, která se musí dodržet, i tak však můžete vše zvládnout za pár dní – musíte si jen zvolit správné materiály.

foto Mapei

foto Mapei

1 Vyrovnávací vrstva

Ať už se vám líbí keramika, přírodní kámen nebo skleněná mozaika, prvním krokem ke správně nalepenému obkladu je vždy důsledně připravený, rovný, vyzrálý a očištěný podklad. Pokud je například při rekonstrukci potřebné dodatečné vyrovnání podkladu, vhodnou volbou je cementová malta. Na trhu jsou už dostupné univerzální cementové malty, které lze aplikovat v různých tloušťkách. Výhodou malty s tixotropní vlastností přitom je, že původní povrch můžete nejen vyrovnat, ale i zhotovit mírný spád směrem k odtokové vpusti (například ve sprchovém koutu, kde neplánujete vaničku, ale dlažbu). Hydroizolační vrstva se nanáší na vyzrálou maltu, a to nejdříve po 24 hodinách.

foto Mapei

foto Mapei

foto Mapei

foto Mapei

foto Mapei

foto Mapei

2 Izolace proti vodě a vlhkosti

V prostorech zatížených vodou a vlhkem je důležitá izolace proti vlhkosti. Předejdete tak vzniku vlhkých map s odlupující se barvou či plísním na vnějších stěnách koupelny. Pokud chcete zabezpečit dokonalý vzhled koupelny, použijte pružnou hydroizolační stěrku, která se aplikuje vždy ve dvou vrstvách. Kvalitní hydroizolační stěrky přitom zabezpečí nejen dlouhodobou ochranu stěn a podlah před stékající vodou a vlhkostí, ale jsou schopny také přemostit trhliny v podkladu. Souvislá vrstva pružné tekuté rychleschnoucí hydroizolační stěrky Mapegum WPS je vhodná na nanášení na vodorovné, šikmé i svislé plochy. Pomocí polyesterového pogumovaného pásu Mapeband dokonale utěsníte spáry v přechodech (stěna – podlaha, stěna – dilatační spáry, podlahové vpusti). Stěrka se aplikuje v tloušťce 1 mm na podklad ošetřený penetračním nátěrem. Nanáší se jednoduše válečkem, štětcem nebo stěrkou na všechny běžné podklady. Vyschne za krátkou dobu, takže práce postupuje opravdu rychle. Obklad můžete lepit už po 12 až 24 hodinách od začátku nanášení první vrstvy hydroizolace.

foto Mapei

foto Mapei

3 Lepení obkladu

Pokud s dokončením koupelny spěcháte nebo chcete lepit obklad z přírodního kamene, vyberte si rychleschnoucí lepidlo. Cementová lepidla se speciálními přísadami dosahují vysoké přilnavosti již po 2 až 3 hodinách od nalepení obkladu či dlažby a mohou být vystavena plné zátěži již po 24 hodinách. Pochozí a připravené na spárování bývají už po 2 hodinách.

Pokud se chcete z krásné koupelny radovat co nejdéle, je důležité při jejím obkládání dodržet technologický postup předepsaný výrobcem.

foto Mapei

foto Mapei

foto Mapei

foto Mapei

4 Spárování

Při výběru vhodné spárovací malty je důležitý nejen barevný odstín, ale hlavně vlastnosti – například zvýšená odolnost proti vodě a usazování nečistot, snížená nasákavost či stálobarevnost. Pokud vám jde o čas, výhodnou volbou je cementová spárovací malta Ultracolor Plus, s níž můžete koupelnu naplno používat už po 24 hodinách. Je totiž pochozí už po 3 hodinách, i doba čekání před finálním dočištěním obkladů je velmi krátká. Výhodou je také mimořádně nízká nasákavost a ochrana proti vzniku plísní. Na pohyblivé spáry a ve stycích dvou různých materiálů (např. v koutech či okolí sprchové vaničky) se uplatní pružné silikonové tmely odolné proti plísním.

foto Mapei

foto Mapei

Odborník radí

Jak předejít odlupování obkladu

Nejčastějším důvodem vydouvání obkladu a také vlhkých map či plísní na vnějších stěnách koupelny bývá podcenění hydroizolační vrstvy. Ve vlhkém prostředí je totiž důležitá izolace proti vodě a vlhkosti – a to nejen u podkladu z materiálů citlivých na vodu, které se často používají v dnešních novostavbách (např. sádrokarton a dřevo při montáži stěn nebo anhydridové potěry při realizaci podlah), ale i v případě tradičních podkladů, jako jsou cementové potěry a omítky. Hydroizolační vrstva se aplikuje před lepením obkladu a dlažby a jejím úkolem je chránit podkladové konstrukce před vlhkostí a vodou pronikající spárami mezi obkladačkami. Jinak hrozí jejich postupné narušování. I v tomto případě přitom platí, že prevence je levnější a jednodušší než pozdější řešení poruch.
www.mapei.cz

text Erika Kuhnová
Odborná spolupráce a foto Mapei
zdroj časopis HOME 6/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Koupelny
Tagy: hydroizolace koupelna lepeni obkladu nátěr proti plísni rekonstrukce sparovani stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze