4 charismatické koupelny

15. 04. 2014
Diskuze (1)
Sdílet

Smýt ze sebe po celém dni nasbíraný stres, to chce skutečně výjimečnou koupel! I proto koupelna přestala být jen technickou místností a stává se místem pro relax. Každý z nás si ho ale představuje jinak. […]

Smýt ze sebe po celém dni nasbíraný stres, to chce skutečně výjimečnou koupel! I proto koupelna přestala být jen technickou místností a stává se místem pro relax. Každý z nás si ho ale představuje jinak. Najdete v našem výběru tu „pravou“?

(foto: Zehnder)

(foto: Zehnder)

Inspirované přírodou. Neobvyklý, téměř organický tvar radiátoru Zehnder Vitalo je vhodným doplňkem moderní koupelny. Jeho extrémně subtilní forma a inovativní funkce jako týdenní a denní programování nebo časovač z něj dělají nejen estetický, ale funkční kousek.

Ve znamení dřeva

Předsudky ohledně použití dřevěných materiálů v koupelnách jsou už dávno překonány. Navíc současné úpravy dřevěných povrchů takové zacházení bez problémů umožňují. Koupelna, jejímž nosným materiálem jsou dřevěné podlahy, skříňky, svítidla, doplňky nebo dokonce umyvadla a vany, se stává plnohodnotným obytným prostorem, ve kterém máte chuť trávit více času než pouze během nezbytných denních rituálů. Kombinace dřevěných a monochromatických bílých ploch působí teplým a čistým, ne však sterilním dojmem. Pokud se ale rozhodnete jít touto cestou, jednejte s rozumem. Ne každé dřevo je vhodné do tak vlhkého prostředí. Nejvhodnější jsou přirozeně olejnaté, husté, exotické dřeviny jako teak, massaranduba nebo merbau. Pokud však smýšlíte ekologicky, využívejte spíše to, co máte na dosah ruky. Akát, dub, javor nebo cedr jsou finančně dostupnější, po důsledné impregnaci a ošetření voskovými oleji budou rovněž vhodnými kandidáty.

(foto: ex.t)

(foto: ex.t)

Hravá bílá. Netradiční design koupelnového nábytku a doplňků značky ex.t se vyznačuje dominantní bílou barvou a správně zvolenými dřevěnými prvky.

Svítidlo Blub z dubového dřeva, ručně vyráběné v malé dílně v Toskánsku. Vybrat si můžete ze čtyř hravých tvarů, ale není potřebné se bránit ani použití několika současně.

Mramorová konzole Mies s lakovanými držáky na ručníky může být vizuálně vhodným komponentem do takovéto kompozice.

(foto: Aqua Trade)

(foto: Aqua Trade)

Galerie v koupelně. Funkční objekt jako ohraničené dílo v jasně definovaném prostoru a hra s logikou expozice obrazu, to je nosná myšlenka kolekce Frame. Rám, který můžete naplnit vlastním obsahem, vnáší do procesu zařizování koupelny tvůrčí volnost, stejně jako svobodu volby.

04_Axor_Massaud_low

Nádech luxusu. Baterie jsou kousky přírody, proud je vodopádem a vana jezerem. V tomto duchu se nese naturální design série výrobků Massaud značky Axor. Přestože baterie skutečně vytvářejí vodopádový efekt, jsou vybaveny technologií EcoSmart, a tím vám ušetří až o 60 % více vody.

(foto: Ferm Living)

(foto: Ferm Living)

Do gala. Doplňkům značky Ferm Living se skutečně nedá odolat. Jejich elegantní dřevěné zubní kartáčky ve smokingu nebo s kravatou skutečně mají vtip.

 

(foto: Ravak)

(foto: Ravak)

Brilantní vlastnosti. Sprchové kouty Ravak Brilliant s bodovými celochromovými kováními, zapuštěnými z vnitřní strany, se vyznačují ladným designem a praktickými vlastnostmi. Bezpečnostní skla s tloušťkou 8 mm jsou chráněna technologií AntiCalc® odpuzující vodu, což při odstraňovaní případných šmouh skutečně oceníte.

Pastelově jemná

Světlo, ladné formy a citlivý výběr barev. Pastelová růžová a namodralá barva zažívají svůj velký návrat na scénu. Koupelna zařízená v tomto stylu působí lehce a přirozeně navodí pozitivní, zklidňující atmosféru. Jemné barevné tóny kombinujte s oblými, měkkými tvary nábytku a decentními úchytkami, které budou působit lépe než výrazné, masivní kování. Totéž platí i pro zasklení sprchových koutů, vhodnější jsou bezrámová. Jelikož každý kousek interiéru je sám o sobě nenápadný, nabízí se možnost upozornit na detaily, které v takovémto prostoru vyniknou. Pokud máte dostatečně prostornou koupelnu, popusťte uzdu fantazii a experimentujte. Tradiční stropní osvětlení lze nápaditě doplnit zajímavou stojací lampou. Důležité při takovémto ladění je nezapomínat na detaily. Proto by podlahy a stěny měly tvořit souvislé nepřerušované plochy. Vhodnými adepty jsou bezespárové obklady a dlažby či nenasákavé akrylátové nátěry stěn.

(foto: Duravit)

(foto: Duravit)

Elegantně a něžně. Tak působí design koupelnové sestavy série Duravit D.2 od Sieger Design. V základních symetrických tvarech tyto produkty nabízejí velkorysý vnitřní objem, který má mimořádně jemný, obíhající okraj. Relaxační zážitek podtrhuje jejich speciální povrchová úprava, která díky hloubkové struktuře nabízí haptický efekt lnu.

D. Forma skříněk se zásuvkami je maximálně kompatibilní s rozměry umyvadel, která kopírují tvar písmene D.

Ranní kávička.
Zahoďte předsudky. Pokud to prostor dovoluje, nic vám nebrání, abyste si v koupelně zařídili minikavárnu.

(foto: Perfecto Design)

(foto: Perfecto Design)

Pastelové odstíny v kombinaci s bílou či světle šedou budou slušet zejména malé koupelně. Bílá a šedá ji opticky zvětší, prosvětlí, pastelové tóny zároveň zútulní.

 

(foto: Laufen)

(foto: Laufen)

Seversky geometrická

Pokud jste si pod pojmem „geometrie“ představili strohý, přísný a nudný minimalismus, jste na velkém omylu! Skandinávci přesně vědí, že nejjednodušší tvary, jako například trojúhelníky, působí ve vhodném uspořádání neuvěřitelně hravě a útulně. Prostými černo-bílými motivy však hra rozhodně nekončí. Klíčem k harmonickému interiéru v tomto stylu je naučit se je kombinovat s barvami, které výsledný dojem z prostoru „zlidští“ a dodají mu šťávu. Zvolte pastelově růžovou, hořčicovou nebo odstíny modré s náznakovými prvky dřeva, nebo výraznější barvy v případě, že vynecháte černou. Příjemnou obměnou tradičně působící koupelny může být její novodobá forma. Stačí, když klasické tvary nábytku a doplňků nahradíte moderními kusy, které experimentování s trojúhelníkovými formami zvládají na jedničku.

(foto: Ferm Living)

(foto: Ferm Living)

Nostalgická koupelna ve stylu skandinávského retra získala výjimečnost maličkostmi. Původní originalita se přece cení, dokonce je vyhledávána. Proto i bílé kachličky s černou spárovací hmotou nebo mozaiková dlažba dýchají tou správnou patinou.

Textilní koše najdou využití nejen jako útočiště hraček v dětském pokoji, jsou vhodné i na špinavé prádlo a jejich souhra s ostatními doplňky, například se vzorovaným závěsem, je zaručená.

(foto: Laufen)

(foto: Laufen)

Vyváženost. Designová řada IlBagnoAlessi dOt od firmy Laufen využívá hranaté formy odlehčené zužujícími se tvary. Důmyslný design ukrývá „technické vnitřnosti“ v těle produktu, a tak se kombinace s výraznými barvami nemusíte obávat. Podobným principem se řídí i linie produktů Laufen Moderna Plus od designéra Petra Wirze (studio Process Design, Lucerne), která ale využívá především lichoběžníkové tvary.

 

(foto: Dornbracht)

(foto: Dornbracht)

Rituální koupelna, kterou navrhl architekt Mike Meiré pro Dornbracht, je inspirována rajskou zahradou. Kolekce produktů Mem od Sieger Design je charakteristická kombinací hranatých a oblých tvarů pro schematické vyjádření přírodní organiky.

Rozkvetlá, plná života

Vyhledávání zeleně ve městě nebo oáz v poušti má stejný původ jako postupné překrývání se zahrady a interiéru. Koupelna nemusí být výjimkou. Existují rostliny, které dokážou z tohoto vlhkého a často i tmavého prostředí těžit. Avšak také ony ocení dodržování některých pravidel, jako alespoň základní přístup denního světla. Téma přírody, květů a stromů není cizí ani mnoha designérům, kteří tyto inspirace přetvářejí do konkrétních produktů. Ať už je to organický tvar baterií, umyvadel a doplňků, přírodní materiály nábytku, vlastnosti rostlin a přírodnin, které přetavují do specifických povrchových úprav nebo výrobních postupů. Nezanedbatelnými aspekty při hledání inspirace v přírodě zůstávají barvy. Kombinace barev namíchaných přírodou je zaručenou cestou k harmonickému sladění jakéhokoliv interiéru, koupelny nevyjímaje.

S tvarově nebo barevně výraznými prvky zacházejte jako se solí a kořením – jemně okořenit, nepřesolit!

(foto: Axor)

(foto: Axor)

Smyslná a živelná. Tak popisují pozorovatelé koupelnu, kterou vytvořila Patricia Urquiola pro Axor, designovou značku společnosti Hansgrohe SE. Autorka do ní vložila cit pro kombinování rostlin a květin s moderními stylizovanými tvary výrobků. Prodává Proceram.

Nevíte, jaké aranžmá zvolit do koupelny? Nechte si poradit odborníky a sáhněte po některé z následujících rostlin: maranta běložilná (Marantha leuconeura), kalatea (Calathea crocata), chamadorea, horská palma (Chamadorea elegans), bromélie (Guzmania, Vrisea, Neoregelia), šáchor (Cyperus alternifolius), paladium (Paladium bicolor).

Umyvadlo z minerálního odlitku, obzvlášť příjemné na dotyk, tvarem připomíná archetypální vědra s držadly. Umyvadlo z této kolekce montované na stěnu bylo v roce 2011 oceněno německou cenou za design.

„Koncept květinové koupelny spočívá nejen v konkrétních rostlinách, ale i tvarech zařízení. Vyhněte se hranám, upřednostněte organické jemné linie. Takto ani bílá koupelna nebude působit sterilně.“
Lucia Kušnírová

(foto: www.lagartija.cz)

(foto: www.lagartija.cz)

Dotek exotiky. Ručně vyráběné i malované keramické umyvadlo La Lagartija vnese do koupelny trochu mexického temperamentu.

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Koupelny
Tagy: dřevo koupelna Odvětrání koupelny Osvětlení do koupelny priroda trendy v bydlení vrísea
Sdílejte článek

Diskuze

  • Pastelová koupelna je krásná. Květinová koupelna je dost originální, ale doma bych jí mít nechtěla.

    Veronika