Jak ušetřit v koupelně
Ač se to nemusí zdát, může vás pobyt ve vlastní koupelně přijít pěkně draho. Třeba, když necháte puštěnou vodu o něco déle, než je nutné, nebo zapomenete pořádně utáhnout kohoutek. A takových „drobností“, kvůli kterým zbytečně saháte hlouběji do peněženky, je víc. Přitom stačí tak málo. Přinášíme 8 tipů, jak na to.
1. Místo vany si dejte sprchu. I když je příjemné lehnout si do vany plné horké vody, zavřít oči a nechat ze sebe spadnout celodenní stres, sprcha je mnohem zdravější, ale také levnější. Kromě toho, že koupání zbytečně vysušuje pokožku, okrádá vás i o drahocenné hektolitry vody.
2. Při sprchování vypínejte vodu. Možná vám to nepřijde, ale během namydlení vám utíkájí litry vody do kanálu. Stačí tedy jen zastavit kohoutek.
3. Pokud si pořídíte úsporné hlavice, nemusíte při mytí znova míchat vodu na optimální teplotu. Navíc díky nim můžete ušetřit až třicet procent vody. Zatímco starými vodovodními kohoutky proteče i 20 litrů vody za minutu, úsporné sprchové hlavice nechají proudit maximálně 15 litrů.
4. Čištění zubů na sucho. Podobně jako při sprchování, nenechávejte zbytečně puštěný kohoutek. To samé platí i při holení nebo mytí rukou.
5. Na pákové baterie si pořiďte perlátory (provzdušňovače), nejlépe antivápencové, ve kterých se neusazuje vodní kámen. Protože je voda obohacována vzduchem, protéká jí méně, i když intenzita proudu zůstává stejná. Lze tak ročně ušetřit i několik stovek.
6. Velký pozor si dávejte i na neutažený kohoutek! Deset kapek za minutu znamená ztrátu přes 40 litrů týdně. Pokud vás zlobí těsnění, co nejdříve ho vyměňte.
7. Splachování na dávky. Ideální možnost je, pokud si můžete sami regulovat proud vody. Nebo si pořiďte záchod s menším a větším objemem vody při splachování. Šetrným splachováním ušetříte i tisíce ročně. Pozor si dejte též na protékání záchodu. Pokud k tomu dojde, zavolejte opraváře co nejdříve.
Dvojité, tzv. duální splachování je u moderních domácností již samozřejmostí. Ty tam jsou doby, kdy jsme za jeden den spotřebovali na splachování desítky litrů pitné vody.
Voda v koupelně v číslech
• Nejvíce vody spotřebuje každý na osobní hygienu, denně zhruba 40 litrů (3,14 Kč).
• Při splachování proteče mísou 27 litrů vody za den (2,12 Kč).
• Mytí rukou několikrát denně představuje 6 litrů vody (50 haléřů).
• Při mytí nádobí skončí v kanále 8 litrů (70 haléřů).
8. Roca W+W je souhrnem prvků určených k absolutnímu šetření vodou i prostorem. Jde o celistvý systém filtrující vodu z umyvadla do cisterny toalety k novému použití při splachování.
Text: Soňa Kacerovská
Foto: archiv firem
Redakční úprava: Dominika Záveská