Měkká i tvrdá: ocelová vana oděná do textilie

Německý specialista na smaltovanou titanovou ocel vnáší do koupelen obraz blahobytu novým a překvapivým konceptem vany s látkovým pláštěm.
Reklama

Bette, specialista na smaltovanou titanovou ocel, a designérské studio Tesseraux + Partner si stanovili neobvyklý cíl předefinovat luxusní koupelnu. Jejich designový koncept, v němž se snoubí robustní základ ze smaltované titanové oceli s měkkou textilií, probouzí velmi neobvyklé asociace a do koupelny přináší zcela nový pocit. Vana oděná do textilie byla premiérově k vidění na mezinárodním veletrhu nábytkového designu „Salone del Mobile“ v Miláně.

BetteDesignconcept_01_03

Dosud hrály textilie a látky svou roli koupelnových doplňků coby ručníky, závěsy, či předložky. Zkušenosti z obývacích pokojů a ložnic však dokazují, že jsou to především textilie, jež jsou klíčem k pohodlí a tvorbě atmosféry prostoru. Je tedy o to větším překvapením, že se právě německý specialista na smaltovanou titanovou ocel Bette spolu s designérem Dominikem Tesseraux (studio Tesseraux + Partner v německém Potsdamu) vydali probádat možnosti uplatnění úžasného textilního prvku v kontextu koupelny.

BetteDesignconcept_01_05

Umožnila to nová generace funkčních textilií, které jsou na dotek stejně příjemné jako materiály používané v obývacích pokojích, ale navíc vynikají mimořádnou pevností, snadno se ošetřují, a jsou odolné vodě, plísni a klimatickým změnám obecně. Hlavní uplatnění tyto textilie dosud nacházely především ve výrobě venkovního nábytku; nyní je designový koncept Bette přináší do koupelny a demonstruje jejich báječné možnosti. Zde vyobrazená vana má tělo vyrobené zcela tradičně ze smaltované titanové oceli, zatímco její plášť je podobně jako pohodlné sofa polstrován a potažen tkanou textilií v dílnách čalounických mistrů JAB Anstoetz v Bielefeldu.

BetteDesignconcept_02

Takový postup však žádal od specialisty na smaltovanou titanovou ocel dosud neprobádaná technická řešení: Jaké použít střihy? Jakou konstrukci vany? Jak upevnit čalounění k rámu vany a jak montáž zjednodušit? Jak zajistit, aby hrany byly vodotěsné?

„Ačkoliv je vana dosud jen designový koncept, vyřešili jsme již všechny počáteční potíže,“ říká Thilo C. Pahl, ředitel Bette. Stabilní rám z nerezové oceli posiluje nosnost, poněvadž naplněná vana má značnou hmotnost. Estetickým a současně funkčním prvkem je 30 mm mezera pod tělesem vany, kam textilie nezasahuje a tím pádem nedochází k ulpívání nečistot a také lze díky tomu pod vanou snadno vytřít. „Při vývoji prototypu jsme považovali za zásadní dát svobodu a volný průběh našim představám a podívat se na koupelnu novým pohledem“, říká Thilo C. Pahl, „abychom zdůraznili vědomí nové úrovně pohodlí v koupelně.“

BetteDesignconcept_03

Designér Dominik Tesseraux je o kvalitách nového konceptu přesvědčen: „Domov a rodina jsou více než kdy předtím oázou bezpečí v současném uspěchaném světě a ve společnosti zmítané krizí. Kvalitní čas, který si užíváme v koupelnách, je čím dál důležitější. Zde trávíme stále více času péčí o sebe, čerpáme energii a relaxujeme. Chceme, aby koupelna byla součástí domova stejně tak útulnou jako obývací pokoj.“ Tesseraux věří, že tento trend již nyní dokazuje design interiéru současných koupelen, který je čím dál více personifikovaný, sofistikovanější a obsahuje stále více prvků dříve typických jen pro obývací pokoje či ložnice: náladové osvětlovací prvky, pohodlné stoličky, sedátka a lehké židle, stylová zrcadla. „Čalouněná vana znamená další krok, kterým se vzdalujeme chladné, spíše technické eleganci koupelnových produktů a směřujeme k hřejivému, domáckému pohodlí, jaké dokáže prostoru dodat právě jen čalouněný prvek.“

ZDROJ: PR článek společnosti BETTE

Reklama

Komentovat