Rekonstrukce koupelny: Dodělávky v koupelně

Finální úpravy jsou v porovnání s obkladovým a začišťovacím či osazovacím trápením velkou radostí. Koupelna nabírá konečný vzhled a vy zjišťujete, že všechno to odhodlání, ale i překonávání sebe samého stálo za to.

NÁROČNOST: ++++
ČAS: 3 dny
LIDÉ: 1
OBDOBÍ: celoročně

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

1 ZÁSUVKY A VYPÍNAČE
Po ukončení všech tzv. špinavých a prašných prací v koupelně jsme namontovali vypínače a zásuvky. Zbavili jsme se tak i nedodělaných drobností, které kazily celkový dojem z koupelny.

Reklama

2 BATERIE A ODTOKY
Viditelné části baterií, vanový odtok, jakož i ruční sprchu, sprchovací hadici a držák na sprchu jsme namontovali hned po založení vany. Nejenže jsme se nemohli dočkat, ale vanu bylo potřebné před obezděním vyzkoušet – zkontrolovat, zda neteče sifon. Po zapojení jsme ji napustili a počkali jeden den, zda odtok nepropouští vodu. Až potom jsme vanu obezdili. Umyvadlová baterie si musela chvíli počkat. Skříňka se vyráběla, umyvadlo se lepilo a až potom mohla přijít na řadu ona. Zasadili jsme ji přímo do skříňky a sifon skryli za dvířky.

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí
Přečtěte si také:

Rekonstrukce koupelny: Obklad a dlažba v koupelně

3 S PRAČKOU PRYČ
Ačkoli jsme měli přichystaný odpad a přívod vody na zapojení pračky, rozhodli jsme se ji přemístit do kuchyně. Zůstalo nám tak víc prostoru na odkládání věcí potřebných na hygienu, uklízecích prostředků, kbelíků. A hlavně: pračka nekazí celkový dojem z koupelny.

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

4 SCHOVÁVANÁ S TRÁMEM
Nerovnosti v obkladu a zbytky lepicí malty, které zůstaly u stropu jako pozůstatek lepení, jsme se rozhodli vyřešit překrytím. Dřevěné hranoly jsme obrousili kartáčovou bruskou a naolejovali je barveným olejem v šedo-hnědé barvě. Takto opracované jsme je provrtali a přišroubovali ke stěně šrouby s velkými hlavičkami.

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

5 I DŘEVĚNÁ SKŘÍŇKA TO PŘEŽIJE
Kromě obkládacích a natíracích prací se Peťo naplno vyžil i jako truhlář. Do koupelny vytvořil dřevěnou skříňku, která skryje vše, co nemusí být vidět, a zároveň slouží jako podstavec pod umyvadlo. Takovéto, jen tak stojící a s baterií vycházející přímo ze skříňky, bylo naším snem. Skříňka je dostatečně ošetřená proti působení vlhkosti, ale i vody, a po roce v naší koupelně na ní nejsou vidět ani drobné změny. Aby byla také praktická, na pravé stěně má vytvořený otvor, kterým se dostaneme až k montážnímu otvoru na sifon na vaně. Vše je tak přístupné i v případě menších poruch.

Foto Lucia Pristachová Hô-Chí
Přečtěte si také:

Rekonstrukce koupelny: Obklad před osazením vany

FOTO Dano Veselský

FOTO Dano Veselský

6 INDUSTRIÁLNÍ LAMPY
Nástěnná lampa nad zrcadlem má charakter vnější lampy. My jsme ji však použili v interiéru. Odolá jakékoli vlhkosti. Vyrobená z kvalitních materiálů, které jí dodávají industriální luxus, dotváří přímý pohled na koupelnu. Pokud bychom potřebovali víc světla, na stropě je umístěná klasičtější koupelnová lampa, která celou místnost prosvítí, jak má.

7 ZÁVĚS A TYČ
Pokud se můžete vyhnout vrtání, udělejte to. Na sprchovací závěs jsme si koupili tyč, kterou stačí jen roztáhnout na šířku stěn a ona se už sama přisaje k obkladu. Na lehoučký koupelnový závěs není potřebná přišroubovaná tyč. Tato drží, co má držet.

FOTO Dano Veselský

FOTO Dano Veselský

8 VĚŠÁKY
Věšáky na ručníky byly pro nás povinnou jízdou. Jen tak pohozené na radiátoru nesplňovaly naše vizuální kritéria. Výběr byl jednoduchý. Dřevěné věšáky ve tvaru sovy sice trochu pijí Peťovi krev, já se z nich ale raduji a to je hlavní.

9 DEKORACE
Můžete si s nimi vyhrát, nebo také ne. Všechno závisí na vašich preferencích. My jsme těmto drobným zbytečnostem dali šanci a koupelnu jsme jimi zútulnili. Není jich tam příliš mnoho, aby nebily do očí. Aromatická svíčka provoní celý prostor během koupání.

10 SLAŇOVÁNÍ ZRCADLA
Zrcadlo jsme nevěšeli, jen jsme ho zavěsili na háček. I když má jiný geometrický tvar než vzory na obkladu, prostor koupelny neruší. Díky svému černému rámu a lnu, na němž visí, nezaniká, ale ani se neprobíjí příliš dopředu. Všechno je přesně tak, jak má být – v harmonii.

11 PODLOŽKY NA PODLAHU
Abychom měli pohodlí i po vylezení z vany, na dlažbu jsme položili pár dřevěných čtverců. Když na ně šlápnete bosou nohou, pocítíte, že jsou teplejší než dlažba. Zdají se praktičtější než koupelnové rohože. Dřevěné rošty stačí jednoduše zvednout, posunout a máte volný prostor na uklízení.

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

1. VYBEREME MÍSTO
Odměříme vzdálenost potrubí od budoucího držáku a vyvrtáme do obkladu díry. FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

2. SILIKON
Do vyvrtaných děr napustíme bílý sanitární silikon, abychom zamezili úniku vlhkosti a vody pod obklad. FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

3. ROZPĚRKY
Po zasilikonování děr do nich vložíme rozpěrky a poklepeme je gumovým kladivem, aby se dostaly dovnitř děr. FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

4. DRŽÁK
Šroubovákem namontujeme držák na ruční sprchu. FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

5. SPRCHA
Na držák zavěsíme ruční sprchu. FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

6. HOTOVO
Pohled na dokončený sprchový kout v prostoru nad vanou. FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí

kupujeme OBKLAD

VÝPOČET MNOŽSTVÍ
Nejprve vypočítejte potřebné množství obkladu podle plochy. Reálnou spotřebu však navyšte alespoň o dalších 10 až 15 %. Nemůže se vám tak stát, že při větším odpadu, případně při nehodách, kdy se vám obkladačka rozbije, vám bude obklad chybět a budete muset čekat na jeho dodání.

FOTO Lucia Pristachová Hô-Chí
Přečtěte si také:

Rekonstrukce koupelny: Osazení vany

STEJNÝ OBKLAD
V případě, že kombinujete různé vzory a barvy, ideální bude, pokud si vyberete obklady z jedné kolekce nebo alespoň rozměrově stejné. Nebudete se tak trápit s nerovnostmi, které by vám při nedodržení této zásady mohly vzniknout. Vizuálně by to nevypadalo hezky, a pokud byste se rozhodli obklady ořezávat, vyrobili byste si zbytečně práci navíc.

TEXT: Lucia Pristachová Hô-Chí, Peter Pristach
FOTO: autorka, Dano Veselský
ZDROJ: Vše o stavbě a rekonstrukci domu, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentovat