Zdroj: Shutterstock

Život bez plastu aneb 9 kroků ke zdravější planetě

01. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Plasty se staly neoddělitelnou součástí našich životů. Až takovou, že více než pět bilionů kusů končí jako odpad v našich oceánech! Je načase, abychom s tím něco udělali. Přidáte se?

Láhve, obaly, krabičky, jednorázové kelímky, příbory, slámky, vatové tyčinky… Faktem je, že plasty jsou všude kolem nás. Jejich podíl v domácnosti se však dá s minimálním úsilím poměrně slušně omezit. Zde je několik jednoduchých změn, které pomohou snížit uhlíkovou stopu a přispět tak k ohleduplnosti vůči naší planetě.

Přečtěte si také:
Udržitelný dům na okraji křivoklátských lesů otevírá náruč slunci. Jak dosáhli jeho energetické úspornosti?

1 Řekněte ne jednorázovým slámkám

V domácnosti se dají snadno nahradit skleněnými, nerezovými nebo bambusovými. A na letní terase se dá koktejl vypít i bez nich. Chutnat bude stejně.

2 Hrnek na kávu

Pokud hodně cestujete a jste odkázáni na kávu koupenou na benzince, noste si svůj vlastní termohrnek. Po měsíci zjistíte, že jste ušetřili desítky jednorázových plastových kelímků. Ročně jich budou stovky.

Výměna plastového kelímku za ekologický

Výměna plastového kelímku za ekologický je snadná a dopad je přitom znatelný. Zdroj: Shutterstock

3 Nakupujte ve velkém

Větší ekonomická balení hygienických potřeb, šamponů, kapslí do praní, čisticích přípravků, ale i dochucovadel a omáček, znamená v konečném důsledku méně odpadů.

Ještě o úroveň výše je nakupování v bezobalových obchodech, kde si mýdla a čisticí prostředky můžete dát načepovat do vašich z domu přinesených lahví.

4 Noste si vlastní nákupní tašku

Vždy mějte u sebe nákupní tašku pro případ, že byste se neplánovaně někde zastavili na nákup. Nemusíte ji potom v obchodě kupovat.

Ekologické nákupní tašky

Síťovky a další textilní nákupní tašky působí i více stylově než klasické igelitky. Zdroj: Shutterstock

5 Grilování a oslavy jinak

Plastové tácky, příbory, kelímky a všelijaké talíře jsou sice rychlejší na uklízení po dětské oslavě či rodinném grilování, ale rozhodně po nich zůstane více odpadu v porovnání s použitím klasického domácího nádobí.

6 Ovoce a zelenina bez plastu

Mnohé supermarkety balí své ovoce a zeleninu do plastových sáčků a přepravek. Udělejte laskavost matce přírodě a dejte přednost těm nebaleným. Z domu si můžete nosit vlastní textilní sáčky, abyste nemuseli použít ty mikrotenové z obchodu.

Zelenina v ekologických sáčcích

Nakupovat ovoce a zeleninu do opakovaně použitelných sáčků je radost. Zdroj: Shutterstock

7 Dejte přednost sypaným čajům

Milujete-li tento lahodný nápoj, zkuste přejít na sypaný čaj. Jednak některé sáčky obsahují plastové částice, jednak jsou sypané čaje mnohem chutnější.

Přečtěte si také:
Jak si doma vytvoříte zdravé a udržitelné bydlení

8 Nepoužívejte fólii ani plastové sáčky

Svačina do školy může být zabalena v boxu, textilním obalu nebo obalu ze včelího vosku. Stejně tak i zbytky jídla, nakrájené ovoce a zeleninu můžete v ledničce uskladňovat v opakovaně použitelných nádobách.

Svačina v nerezových miskách

Balení svačin do práce či na cesty do nádob místo sáčků zajistí i delší životnost potravin. Zdroj: Shutterstock

9 Noste si svou láhev s vodou

Místo kupování plastových lahví s vodou, když jste někde venku, v nemocnici či v tělocvičně, si s sebou noste vlastní láhev nebo termosku s vodou. Dnes existují i produkty, které jsou lehké a nezaberou hodně místa v tašce, takže je můžete mít vždy po ruce a využívat je všude, kde je prostor k nabrání pitné vody.

Fotogalerie

Text: Kristína Faltanová
Foto: Shutterstock

Kategorie: Design interiérů Kuchyně
Tagy: ekologie plast udržitelnost
Sdílejte článek

Diskuze